Fark etmiş olmalısınız ki son zamanlarda sitemizde yayınlanan içerikler genelde evde yapabileceğiniz aktivitelere bağlı olarak ilerliyor. Salgın nedeniyle evimizde olduğumuz süre boyunca İnternet üzerinden alışveriş yapma fikri herkes tarafından benimsenir hale geldi. Son 2 aylık verilere bakıldığında, bir yıl içerisinde yapılan İnternet alışverişinin %69’unu bu iki aylık süreç içerisinde gerçekleştirmişiz. Hal böyle olunca İnternet üzerinden haksız kazanç elde etmek isteyen, insanları mağdur etmek isteyen üçkağıtçı sayısı da fazlasıyla artmaya başladı. Özellikle yaşı 50 ve üzeri ile yirmi ve altı yaşında ki kurbanları gözüne kestiren şebekelere dikkat etmek de fayda var. Peki net üzerinden alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Yazı İçeriği

Sahte İnternet Sitelerine Dikkat Edin!

Her ne konuda olursa olsun ”Benim başıma gelmez” diyen herkesin mutlaka başına ilgili konuyla alakalı sıkıntılı olaylar yaşanmıştır. O yüzden bu yazıyı dikkatli okuyun ki, dikkatsiz olduğunuz bir anda halk tabiriyle sizi tokatlamasınlar. İlk dikkat etmeniz kural alışveriş yapacağınız siteyi ya da işlem yapacağınız bankanın sitesini Google arama motoru üzerinden arayarak ulaşın. Bunun nedeni ise tarayıcınızın adres çubuğuna yazacağınız adreste ki yanlış bir harf klonlanmış siteye yönelmenize neden olur. Siz farkında olmadan işlemleri yaparsınız ve kart bilgileriniz çoktan zararlı kişilere ulaşmış olur.

Klonlanmış site nedir sorusuna gelecek olursak, x bir sitenin kopyasını yaratıp farklı bir site üzerinden göstermektir. Bu yöntem en sık karşılaşılan yöntemlerden birisi olduğu için çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Zararlı ve Bilmediğiniz Yazılımları Kullanmayın!

Bilgisayar korsanlarının bir diğer çalışması ise bilgisayar kullanan herkes tarafından bilinen zararlı yazılım çalışmalarıdır. Cihazınıza kuracağınız herhangi bir yazılım cihaz üzerinde yaptığınız her hareketi izleyebilir ve zararlı insanlara bu bilgileri gönderebilir.Bunun için lisanslı ürün kullanımına özen göstermeniz gerekiyor.

Zararlı yazılım tespit etme konusuna gelecek olursak bu konuda profesyonel antivirüs programları mevcut. Bilgisayarınıza zarar vereceğini ön gördüğü tüm programları kaldıran güzel bir antivirüs programı ile bilgisayarınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz. Sizinde başınızdan geçen bu tarz vakalar varsa yorum bölümünde paylaşabilir, insanların bilgi almasına katkıda bulunabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Normal şartlarda çok fazla uyanık olmaya bile gerek yok oltaya düşmeyin yeter ama gel gör ki ne profesörler ne Doktorlar düşüyor şaşırıp kalıyorsunuz sanırım bu durum o an beynimizin düşünmeden yanıt vermesi diyebilirim yapılacakları makalemizde çok güzel özetlemiş siniz tek yapmanız gereken oltaya gelmemektir bilmediğiniz programları kullanmayın özellikle de yayıncısı doğrulanmamış belirtilmemiş programlar içerisinde gizlenen Trojen ve Truva atı ile format atmadan temizlenmeyecek bir konuma getirir bilgisayarınızı bazı durumlarda formatla da kurtulamazsınız disklerinizi biçimlendirmek zorunda kalırsınız virüs programını kullanmanızı tavsiye ederim ama kullanmazsanız da biraz uyanık olarak bilgisayarınızı koruyabilirsiniz mesela Windows sürümlerinde kendi içinde Microsoft esentiles yaması ile geliyor kendi güvenlik duvarı ile kullanıldığında koruma sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz