Evinize işlerinize giren misafirlerden her zaman haberdarsınızdır. Peki vücudunuza vücudunuzda ağırladığınız hatta misafirden öte ev arkadaşınız olan canlılardan bahsediyoruz. Bu yazıda insan vücuduna girebilen 9 ürpertici hayvanı derledik. Bu tarz yazıların devamının gelmesini istiyorsanız sadece 2 sanayinizi ayırıp yorum bölümüne yazmanız yeterli olacak.

1- Kancalı Kurt

Mikroskobik bir lens ile yakından bakıldığında kancalı kurt tartışmasız listemizdeki en korkunç parazitlerden biridir. Özellikle iki türü dubdenale ve Necator Americanus yaygın olarak insanları enfekte ettiği bilinmektedir. Birincisinde iki sıra diş bulunurken ikincisinde bir çift kesme plakası vardır. Hayvan dışkısında yaşarlar. Larvalar deriden girerek insan vücuduna girer. İnsanların enfekte olmalarının en yaygın yollarından biri kirli topraklarda çıplak ayakla yürümesidir.

Örneğin Florida’lı genç Mcheal Domas arkadaşları onu kuma gördükten sonra ayağından kötü bir kancalı kurt enfeksiyonu geçirdi. Doktorlar Mcheal’ın, derisinin altında sürünen biri 3 inç uzunluğunda kancalı kurtlar buldular. Mcheal’a antibiyotik, steroid ve antiparazit ilaçlar verildi. Ancak olaydan 1 ay sonra bile hala acı çekiyordu. Kancalı kurtlar tipik olarak ince bağırsağa yerleşir. Beslenme için insan vücuduna güvenir. Yorgunluk, halsizlik ve karın ağrısının yanı sıra küçük çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini de etkilediği bilinmektedir.

2- Kamçılı Kurt

Kancalı kurtlar gibi kamçılı kurtarda kirlenmiş toprak yoluyla insan vücuduna girer. Yumurtalar öncelikle kirli ellerden veya yıkanmamış meyve ve sebzelerden bulaşır. Larvalar yumurtadan çıkınca kalın bağırsakta ikamet ederler. Bu ağır enfeksiyonun en yaygın belirtisi kan, mukus ve su karışımı içeren ağrılı bağırsak hareketleridir. Şiddetli komplikasyonlar arasında kanlı ishal bulunur.

Çocuklarda kamçılı kurt enfeksiyonu beslenme eksikliğine neden olabileceği gibi bireysel büyüme ve gelişmeyi de engelleyebilir. Kamçılı Kurtlar asla modern dönemde ortaya çıkmış bir parazit değildir. Tarih Bir Türk köyünde 9 bin yıldan daha eski insan dışkısı örneklerinde mikroskobik yumurtalar bulunmuştur.

3- Toxoplasma Gondi

Toksoplazma Gondi, herhangi bir sıcak kanlı yaratımı enfekte edebilen bir parazitdir. Ancak şimdiye kadar bilinen tek kesin konakçıları kedilerdir. Parazit, enfekte kedi dışkısını maruz kalma yoluyla insanlara yayılır. Ancak çeşitli kontamine etlerden de bulaşabilir. Dayıp Bağışıklık sistemi olan kişilerde nöbetlerde ve zayıf koordinasyona neden olabilen toksoplazmos adı verilen bir hastalığa neden olur. Hamile kadınlarda özellikle tehlikelidir. Çünkü plasenta yoluyla doğmamış fetüslere bulaşabilir.

Konjenital toksoplazmos düşük yapma riskini arttırırken bebekler körlük, epilepsi veya ciddi zihinsel anormalliklerden muzdarip olabilir. Amerika’da her yıl yaklaşık 750 kişi toksoplazmoza yenik düşmekte ve bu vakaların yaklaşık yarısı kirlenmiş etlerle ilişkilidir. Hastalık kontrol ve koruma merkezleri yiyeceklerin uygun şekilde hazırlanmasını ve kedi sahiplerine evlerinde parazit birikmesini önlemek için çöp kutularını düzenli olarak değiştirmelerini önerir.

4- Şeritler

Şeritler veya şerit solucanları en korkunç insan parazitleri arasındadır. Yumurtalar toprak veya fekal madde yoluyla bulaşabilir ancak insanlara bulaşmasının en yaygın yolu çiğ veya az pişmiş et tüketmektir. Taenia sorium domuz etinden gelen bir tür şeritdir. Taenia Saginata ise dana etinde bulunur. Yumurtalar tipik olarak gastrointestinal duvara bağlanır. Yumurtalar yumurtadan çıktıktan sonra larvalar taşıyıcısı ve birçok bizim maddesinden bırakmaya başlar ve yıllarca tesbit edilmeden büyüyebilir. Yetişkinleri hermafroditdir. İnsan vücudunda çok fazla yumurta üretebilirler. Şerit enfeksiyonları tipik olarak ölümcül değildir. Ancak ciddi vakalarda iştah kaybına ve zayıflamayı neden olabilir. Bununla birlikte larvaların bağırsak duvarına nüfuz etmeye başlaması mümkündür. Kan dolaşımına girdikten sonra temel olarak çeşitli kas dokularını bağlayan bir otoyolda gibidirler.

En tehlikeli olanı ise şeritlerin merkezi sinir sistemine girebilmesidir. Bu bölgeye yerleşerek nöro kistik ortiz adı verilen bir hastalığa neden olurlar. Beyinde kistler oluşmaya başlar. Bu da körlüğe, epileptik nöbetlere veya tümör benzeri büyümelere yol açabilir. Bu hastalık büyük nörolojik problemleri ve hatta ölüme yol açabilir. Dünya çapında nöbetlerin önde gelen nedenidir ve gizli bir salgın olarak tanımlanır. Bilimin en yaygın paraziter hastalığı olduğundan bilimdir. Şerit enfeksiyonu raporları kabus senaryoları gibidir. 2019 yılında Çinli bir inşaat işçisinin beyin ve akciğerlerde dahil olmak üzere vücudunda 700’den fazla şerit kisti bulundu. Taylandlı bir adam arka tarafından canlı bir seridi tutup çıkardığında dehşete kapıldı. Gerilmiş bir şerit solucanın boyunun 30 fite yakın olduğu bildirildi. Bir erkeğin burun deliğinden 15 yıldır birlikte yaşadığı beş fitlik bir şerit alınmış. Şeritlerin tespit edilmesi zordur ve mağdurları genellikle aseptomotik olduklarından insan vücudunun içinde 30 yıl kadar yaşayabilir ve potansiyel olarak 80 fit uzunluğa ulaşabilirler.

5- Kan Parazitleri

Kan parazitleri, göletler veya göller gibi durgun su kütlelerinde yaygın olarak bulunan parazitik yaslı kurtardir. Larvalar, solucanlar insan derisinden geçmelerini sağlayan yeni bir gelişim evresine girmeden önce arı salyangoz konakçılardan geçer. Kan damarlarını girip bağırsaklara, idrar yollarına ve nadir durumlarda hayati organlara göç ederler. 2019’da isimsiz bir Meksikalı adam karaciğerinin duvarlarına yapışan parazitlerle bulundu. Kan parazitleri yıllar boyunca insan vücudunun içinde gelişebilir.

Salyangoz ateşi olarak da bilinen Şistozomiyaz adı verilen bir duruma neden olurlar. Sıtma sonrası en yıkıcı ikinci paraziter hastalık olarak tanımlanmıştır. Çocuklarda öğrenme güçlüklerine ve zayıf büyümeye yol açabilir. Uzun süre boyunca enfekte olmuş kişiler böbrek yetmezliği, karaciğer hasarı, infertilite veya mesane kanseri yaşayabilir. Dünya Sağlık Örgütüne göre her yıl 200 milyondan fazla insan enfekte oluyor Yaklaşık 200 bin kişi Şistozomiyaz sonucu ölüyor. Hastalık kontamine tatlı su ile temas yoluyla yayıldığı için temiz suya erişim ve salyangoz sayısı sınırlamak en iyi önleyici tedbirlerdir. Praziquantel hem önleyici tedavi hem de enfekte olanlar için terapi olarak etkili bir ilaç türüdür.

6- Keneler

Keneler kesinlikle insan vücudunun en ürkütücü ve en ölümcül istilacıları arasındadır. Sadece cildin yüzeyine girseler de bu küçük kan emiciler bir dizi buluşıcı virüs, bakteri ve proteziye ev sahipliği yapar. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Benekli Ateşi ve Lyme hastalığının da bulunduğu uzunca bir kene kaynaklı hastalıklar listesi vardır. Keneler, örümcekler ve akrepler gibi Nairovirüs ailesinin bir parçasıdır. Kenelerin hayatta kalması ve yaşamının bir aşamasından diğerine geçmesi için kana ihtiyacı vardır. Zıplıyamadıkları veya uçamadıkları için birçok farklı beslenme stratejileri bulunur. Serüven adı verilen bir yola başvururlar. Bu yaprakları veya çimlere yapışıp bacaklarını uzatarak bir konakçıya tırmanmaya hazır bir halde beklemek demektir. Uygun bir nokta bulduklarında keneler sıkıca tutunur ve ağızları ile deri giderler.

Ev sahibinin kanından beslendikçe armut şeklindeki bedenleri büyük ölçüde büyür. Kenelerin taşıdıkları birçok hastalığa ek olarak kimilerinin tükürük bezlerinde felce neden olabilen bir nörotoksin vardır. Ölümcül olabilen bu hastalık anafilaksiye benzer semptomlara sahiptir. Doğal yaşam alanında birçok kişinin canını alan Avustralya felci kenesi nörotoksik zehri doğrudan konağına enjekte edebilir.

7- Kıl Kurdu

Kıl kurtları gelişmiş dünyada en yaygın bağırsak solucan enfeksiyonları arasındadır. Enterobiosis adı verilen bir hastalığa neden oldukları bilinmektedir. Bu ince beyaz solucanlar yaklaşık 1 zımba teli büyüklüğündedir. Kıl kurdu yumurtaları genellikle kontamine eller, yiyecekler veya diğer öğeler aracılığıyla yutulur. Enterobiosis yaştan bağımsız olarak insanlarda gelişebilir. Ancak çocuklarda en yaygın olanıdır. Çünkü bu yaş grubunda tırnak ısırma ve parmak emme daha sık görülür. Kıl kurtları fekal oral yoldan yayılır ve başlangıçta 3 haftaya kadar hayatta kalabilecekleri anüse yerleşir. En yaygın belirti yumurta yumurtadan çıkmaya başladığında ve solucanlar kıpırdanmaya başladığında bu bölgede oluşan kaşıntı dır. Bu tür enfeksiyonlar nadiren ölümcüldür.

Bununla birlikte genellikle Mebendazol ile tedavi solucanların yayılmasını önlediği için en iyi tedavi yoldur. 2016 yılında İngiltere’de dehşet verici bir vaka gerçekleşti. Isimsiz bir genç kız sağ tarafındaki bulantı ve ağrıdan şikayet ederek acil servise gitti. Doktorlar başlangıçta apandisit sorunundan şüpheleniyorlardı. Ancak daha sonra apandisin kıl kurtları ile dolu olduğunu keşfettiler. Organı hızlıca çıkardılar ve serbest kalan solucanların gencin karın boşluğuna düşmesini önlemek için bir emme borusu kullandılar.

8- Afrika Göz Solucanı

Afrika’da yaygın olarak bulunan Afrika göz solucanı veya LuaLua halk dilinde göz solucan olarak bilinir. Mango sineği ya da giyik sineğinin ısırması yoluyla bulaşır. Bu cildin en alt katmanında bulman supkütan dokulardan göç eder. Enfeksiyon LuaLua flariasis adı verilen bir duruma neden olur. En ürkütücü yönü solucanın insan gözüne enfekte etme konusunda bir uzman olmasıdır. Burada senelerce yaşayabilir.

Tipik olarak görüş etkilemesede kurban, solucan içeri girerken ağrı hissedebilir. Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak tedaviler ilaçtan cerrahi olarak çıkarılmaya kadar değişir.

9- Vida Kurdu

Vida kurdu sineğinin larva aşaması olan Cochliomyia hominivorax, insanlar da dahil olmak üzere sıcak kanlı hayvanların etiyle beslenmeye adapte olmuştur. Başka bir deyişle vida kurdu insanları canlı canlı yiyebilir. Dişleri yaralar, kulaklar veya göbek deliği gibi açık etin içine yüzlerce yumurta bırakırlar. Bu canlı omurgalı istilasına mayäses denir. Larvalar yumurtadan çıkar ve çevredeki etle beslenmeye başlar. Gittikçe dokuya daha derin bir şekilde bir vidalanır. Sağlıklı dokuyu çiğnedikçe solucanlar ağır hasara ve hatta konağın ölümüne neden olabilir.

Rocheal Harris hafif baş ağrıları yaşamaya başladığında Perudda ki tatilinden İngiltere’ye dönüyordu. Harris kısa bir süre sonra yüzünün bir tarafında dayanılmaz bir acı hissetti ve kafasında garip çizik sesleri duydu. Doktorlar kurtçukların kulak kanalının içinde yaşadığını keşfettiklerini görünce şok oldular. Onlar çıkarmaya çalıştıklarında. vida kurtlari kafasına doğru çekildi. Sonunda içinde yaşayan sekiz büyük örnek olduğunu keşfettiler. Risk çok yüksekti. Yüz sinirlerini çiğneyip yüz felcine neden olabilir veya beyne goc edip menenjit veya ölümcül bir kanamaya neden olabilirlerdi. Neyse ki vidalı kurtlar başarıyla çıkarıldıktan sonra Harris herhangi bir uzun süreli yan etki yaşamadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz