İnsan sadece havuç yerse teni turuncu olur mu? Ülkemizde de bolca yetişen havuç dünyanın çeşitli yerlerinde birçok tarifte kullanılıyor.

Salata da yemeklerde ya da meyve suyu olarak tüketilen havuçlar, sağlığımız için her zaman iyi bir seçimdir. Peki her gün sadece havuç yediğinizde ne olur? Cevabını dinlemeden önce minik bir hatırlatma! Fikirlerinizi yorumlara bırakmayı lütfen unutmayın. Evet, her gün sadece havuç yediğinizde ten rengi turuncu olur. Yanlış duymadınız. Teniniz yavaş yavaş turuncuya döner. Tabi ki geçici olarak! Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan havuç, içerisinde bol miktarda A vitamini barındırmaktadır.

A vitamini deposu olan havuç rengini vücudunuzun a vitaminine dönüştürdüğü bir antioksidan olan beta karotenden alır. Bu boya maddesi karoten rengi sarı ya da turuncu olan tüm meyve ve sebzelerde mevcut. Örneğin kabak ve kavunnda da bulunuyor. Bir adet havucun yarısı vücudumuzun günlük A vitamini ihtiyacını tam kapasitede karşılayabiliyor. Havuçta bol miktarda bulunan karoten, sağlıklı büyümeyi, deri ve saçları canlı tutmayı, enfeksiyonlara karşı direnç kazanmayı sağlıyor. Ayrıca düzenli havuç tüketiminin gece görüşünü de geliştirdiği bilinmekte.

Kandaki hemoglobin miktarını arttırarak kanın tazelenmesini de sağladığı için doğada bulunan mucize ilaçlardan biri olarak değerlendiriliyor. Fakat havuç çok miktarda ve düzenli tüketildiğinde onun turuncuya çeviren karoten maddesi cildin rengini de değiştirmeye başlıyor. Ama tabii ki bu durum geçici. Havuç yemeyi bıraktığınızda ten renginize normale dönüyor. Havucun her gün aşırı miktarda ve sürekli tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Hatta bu konuda çok ileri gidilirse ölüme yol açabilecek zehirlenmelerin bile yaşanması mümkün. O yüzden her şeyin kararında yenmesi gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz