İyi bir diyalog ya da kendini iyi ifade edebilme kabiliyetine sahip misiniz? Bazı insanlar karşısında ki insana kendisini ne kadar iyi ifade ederse, o kadar fazla etki altına alır. Aslında bu konu bir çok insanın da sorunu diyebiliriz. İnsanları kesinlikle ayıramayız ancak kendini iyi ifade edebilen ile kendisini ifade etmek de zorlanan insanlar arasında bir ayrım yapılıyor. Örneğin televizyonlarda da kendisini ifade etmek de zorluk çekenleri görüyoruz. Bunlardan birisi Galatasaray takımının yönetiminde yer alan Sayın Abdurrahim Albayrak kendini basın mensuplarının karşısında iyi ifade edemediği için bir basın danışmanı ile çalışmaya başladı. Tabi ki bu durum yeterince kitap okumayıp, yeterince kendini iletişim konusunda geliştiremediğinden kaynaklanıyor. Peki siz de bu durumdaysanız neler yaparak insan ilişkilerinde ivme kazanırsınız?

İnsan İlişkilerinde Başarılı Olmanın Yolları

Öncelikle kendinize olan güveninizin yerinde olması gerekiyor. Öz güveniniz yerindeyse aslında iyi bir iletişimin %50’sine ulaşmış olursunuz. İnsanlardan utanmamalısınız. Utanmak aslında yapılan kötü ve olumsuz hareketler sonrası yaşanması gereken bir duygu olmalıdır. Utanmak, mahcup olmak birilerinin altında ezildiğiniz zaman olmalıdır. Bunlara kesinlikle yer vermeyiniz.

Birilerinin konuşmalarından ya da size sordukları sorular altında ezilmemenin yegane kuralı kendinize olan güveniniz ve aklınızın hızlı çalışmasıdır. Bunun dışında ekonomi ya da siyaset gibi başlıca kategorilerde sohbet ediyorsanız, daha doğrusu karşınızda ki insan sizi bilginizin olmadığı bir kategoride sohbet etmeye davet ettiyse, o sohbetten mümkün olduğunca kaçamak cevaplarla kaçmalısınız. Genelde insanlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı çok severler. Sizi diğer insanlardan ayıran ise bilgi sahibi olup bilgi üzerinde fikir üretmek olmalıdır. İnsan ilişkilerinde en önemli kural bu diyebiliriz. Okul Sayfam ekibi olarak belirtmek istediğimiz bir konu var ki o da karşınızda iletişim kurduğunuz kişiye çekimser davranışlar yansıtmamanız gerekiyor. Bu sayede gerek iş başvurularında gerekse önemli bir konu üzeride tartışırken, bilginiz ile karşı tarafa önemli bilgiler aktarabilir, iyi bir iletişim ile ilişki kurabilirsiniz. Bir sonra ki yazımızda nezaket kuralları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Sitemizde keyifli vakitler geçirmeniz dileğiyle. İyi günler dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here