Çapkın erkeklerin yaz aylarında, tatil beldelerinde dinlenirken kendilerine sürekli ”önümüzde ki yaza kadar İngilizceyi öğreneceğim” sözü verilir. Bu genelde tatil döneminde yabancı bir turist ile sürekli göz iletişiminde bulunup konuşamadığı için içinde ukde kalır. Birde gerçekten iş hayatına, yaşamına ikinci bir dili sokmak amacıyla öğrenmek isteyen ancak bir türlü vakit bulamayan grup vardır. Alın size fırsat! Alın size vakit! Karantina döneminde evinizde çalışarak İngilizce öğrenebilirsiniz. Ancak buna da dayanamayıp sıkılacağınızı düşünüyorsanız, bu konuyu okumaya devam edin.Devam edin çünkü yaklaşık 3 gündür kullanma fırsatı olan birisi olarak dile getirmeliyim ki İngilizce öğrenmek hiç bu kadar zevkli ve keyifli olmamıştı.  Peki evde İngilizce öğrenme teknikleri neler, gelin bu tekniğin yeni prensine hoş geldin diyelim!

Yazı İçeriği

İngilizce Öğrenmek İçin NETFLİX!

Öncelikle ikinci bir dil öğrenmek için öğrenim sürecinizde öğrenim şeklinin sizi sıkmaması daha doğrusu keyif alarak bu öğrenimi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Buradan İngilizce öğretim işletmelerine çok saygı duyuyorum ancak bir istatistik var ki İngilizce Kurslarına gidip de ”Ben İngilizce öğrendim” diyen kişi sayısı çevrenizde çok azdır. Bunun sebebi çoğunlukla kurslar değil bizleriz. Çok çabuk sıkılan, öğrenmeye aç olmayan bir millet olduğumuz için çok çabuk bunalıyoruz. Çevremizde bizi ikinci bir dil öğrenmeye çaba göstereceğimiz bir neden yok. Girdiğiniz ortamlarda ortamlarda ki arkadaşlarınızın İngilizce bilmesi ve akıcı dille ortamda konuşuyor olması sizin şevkle bu dili öğrenmek istemenize neden olur ancak çevremizde de İngilizceyi akıcı olarak konuşan kişi sayısı ya yok ya da bir elin bir parmağını muhtemelen gezmez.

Şunu bilmelisiniz ki İngilizce öğrenmeye karar verip bir de bu dili öğrenirseniz sadece siz değil çevreniz deki insanlara da ilham vermiş olursunuz. En azından şu karantina günlerinde evinizde oturup sadece dizi film izlemek değil, aynı zamanda dizi ve film izlerken İngilizce de öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz?

Google Chrome Netflix İngilizce Öğrenme Eklentisi

Bu yazıda sizlere Netflix ile çalışan Google Chrome çeviri eklentisi tanıtacağım. Boyutu küçük ancak işlevi büyük bu eklentiyi chrome tarayıcınıza eklediğiniz takdirde, Netflix de alt yazılı film yada dizi de Hem Türkçe hemde İngilizce alt yazıyı aynı anda okuyacaksınız. Yapılan araştırmalarda video içerik izleyerek İngilizce öğrenme oranının kitap ya da uygulama vasıtasıyla yabancı dil öğrenme oranına göre daha fazla olduğu belirtiliyor. Kullanımı oldukça kolay olan eklenti dizi ya da filmi açtığınız anda aktifleştirmeniz yeterli. İzlediğiniz içeriğin ana dili İngilizce ya da herhangi bir dil ise o dili seçip çevirisinin yapılacağı dili Türkçe olarak ayarlamanız yeterli olacaktır.

Eklentinin bir diğer özelliği ise her alt yazıdan sonra videoyu otomatik olarak durdurup not almanıza olanak sağlıyor. Bunun dışında İngilizce alt yazısına mause imlecini getirdiğinizde bir sekme açılıyor ve bu sekmede ilgili cümle hakkında detaylı bilgiler veriyor. Eklentinin pro sürümü de mevcut ancak şuan için ücretsiz versiyonu fazlasıyla iş görüyor. Yukarıda ki linkten eklenti sayfasına gidebilirsiniz. Keyifli öğrenimler.

4 YORUMLAR

  1. Çok teşekkürler harika bir yazı gerçekten çok güzel bilgiler vermişsiniz zaten sizin sitenizi sürekli takip ediyorum çok güzel içerikler paylaşıyorsunuz. Şimdi benimde dil öğrenme maceralarım oldu tabi kursa da gitti bir sürü set alıp tek başıma öğrenmeye çalıştım ama İngilizce de bir karış yol alamadım. Son olarak kelime ezberleme olayına başladım bir çok kelimeyi kısa sürede ezberledim ama buda tam anlamıyla konuşmamı sağlayamadı çünkü birleştirme yapamıyorum evet karşımda ki kişinin konuşmasından aslında ne söylemeye çalıştığını çözebiliyorum ama cevap vereceğim zaman tarzan gibi konuşuyorum 😀 ne hikmetse onlarda dediğimi anlıyor. Birde bu eklentiyi deneyeceğim ama zamanları öğrenmek aslında bu işi tamamlamak için %70 geri kalanı kelime öğrenme ezberleme ne diyelim birde buradan başlayalım.

  2. Bence belli bir seviyeye geldikten sonra sadece ingilizce dil be ingilizce alt yazı seçerek izlemeye çalışın. Kendinizi zorladıkça öğrenmeniz hızlanacaktır. Çocuklar için olan animasyonlar ile başlayabilirsiniz netflix platformunda. Dili daha basit oluyor yeni dizi izleyerek ingilizce öğrenenler için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz