Okulsayfam ekibi olarak yeni bir seriye başladık ve bundan sonra hafta da bir gün dünya genelinde ilginç olan, farklı bilgileri sizlere ulaştırmak olacak. Bu seri içinde gerçekten çok ilginç ve okurken keyif alacağınız, dergi içeriği tadında bilgiler ileteceğiz. Bugün ilk konumuza gerçekten çok yakından tanıdığımızı düşündüğümüz Almanya ile ilgili olacak. Yazı başlığından da anlaşıldığı üzere Almanya’da hapis cezası alan mahkumlar hapishaneden kaçtıkları için ceza almıyorlar. Sadece bu değil! Sizin için almayan ile ilgili bir liste hazırladık ve Alman diyarı hakkında şaşıracağınız güzel bilgiler konumuzda yer alıyor. Avrupa’nın kalbinde yer alan ayrık kökenli insanların doldurduğu heyecan verici bir yer burası! Özellikle en fazla gurbetçi vatandaşımızın yaşadığı bu ülkenin yeri bizde biraz ayrıdır. Hadi şimdi ilginç Alman listesine geçiş yapalım.

Yazı İçeriği

5- Adidas ve Puma

Bu iki rakip spor markasının bir Alman ailesinden iki kardeşin kurduğunu biliyor muydunuz? Tek bir marka olmak yerine rakip olmayı göze alıp 2 farklı marka oluşturmuşlar. Söylenene göre 2. dünya savaşında hatalı suçlamalar nedeniyle birbirlerine bir daha barışmamak üzere küsen 2 kardeş an itibariyle Dünya’nın en çok tercih edilen spor markalarını oluşturmuşlar.

4- Bira

Almanların doğal kaynağı su değil biradır lafını duymuş olmalısınız! Hatta sabah kahvaltısında bira tüketimi yaptıklarını dahi söyleyenler mutlaka olmuştur. Öyle ki şimdi vereceğimiz bilgiler bu söylenileni doğrular nitelikte. Almanya’da kişi başına yıllık tüketilen bira miktarı 250 litreyi geçiyor. Hatta şaşırtıcı bir bilgi daha vermek isteriz ki üniversite yemekhanelerinde dahi yemek yanında bira dağıtımı yapılıyor.

3- Dergi

Kitap basımını icat eden Almanlar, dergi konusunda da dünyanın dergi öncü ülkelerinden! Dünya’da en çok tercih edilen dergi markalarının sahibi Almanya! Ülkemizde de dahi 140 ülkede yayınlanan dergi markalarının da belirli hisse ortaklığı yapılıyor. Gerçekten çok ilginç öyle değil mi?

2- Türk Mahalleleri

İlk başta da söylediğimiz gibi Almanya ile çok önceden gelen bir bağlılığımız var. Eğer Almanya’ya gezmek tarihi dokusunu incelemek için gidecekseniz, asla kendinizi yabancı hissetmezsiniz. Çünkü hemen hemen her mahallede mutlaka bir Türk işletmesi vardır. Öyle ki Falım sakızdan tutunda Çiğ köftesine kadar her şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz bir ülke Almanya!

1- Firar Etmek

Almanya’da hapisten kaçtığınız için ceza almazsınız. Yaklaşık 18. yüzyılın başlarında Almanya yasaları özgür olmayı temel bir insan içgüdüsü olarak kabul etti ve hapishaneden kaçmanın cezalandırılamaz bir eylem olduğuna karar verdi.Tabi ki kaçarken işlenen suçlar bu yasanın kapsamına girmiyor. Bundan dolayı etrafa zarar vermeden kaçmak da çok önemli. Bu yasaya sahip bir diğer ülke Avusturya dışında, tüm ülkelerde bu eylemin cezası vardır.

Bu yazımızda da Almanya hakkında ilginç bilgileri listeledik. Eğer bu tarz konuların daha sık gelmesini isterseniz, yorum bölümünde hangi ülkeler hakkında ilginç bilgiler araştırmamız gerektiğini dile getirebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Gerçekten ilginç bir durum sanırım Almanlar hapisten kaçmayı başaran mahkuma bir ödül sunuyor helal olsun eğer sen buradan kaçtıysan serbest kalmayı da hak ediyorsun gibi bir durum söz konusu sanırım. İçki ile söylenene kesinlikle inanırım adamlar birayı çok seviyor. Resmen pilot olarak geziyorlar gündüzden başlayıp akşam oluncaya kadar içiyorlar. Orada gazete dergi çok satılıyordur meraklı okumayı seven bir millet .Biz Türklerle neredeyse akraba olduk bizimkiler çoğalıyor bir ailede 2 kişi onlar bir kişi bile zor görünüyor .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz