Son verilere bakıldığında Whatsapp iletişim uygulaması aylık 1,5 milyar kullanıcı sayısını geçti. Buda demek oluyor ki, bu uygulama cihazımızın olmazsa olmaz uygulaması! Yeni Whatsapp Güncellemesi ile ne gibi yenilikler gelecek ondan bahsedeceğiz ancak 4-5 gün önce Whatsapp uygulamasını yaratıp Mark Zukerberg’e yani Facebook’a satışını yapan Acton, attığı bir tweet ile gündem oldu. Acton artık herkesin Facebook’u cihazlarından kaldırması gerektiğini güvenlik tehditleri oluşturmaya başladı. Biliyorsunuz ki Facebook kurucusu Mark, facebook verilerini bir Amerikan siyasi örgütüne izinsiz olarak satışını yapmıştı. Bir zamanlar tüm dünya da 3 milyara yakın insan tarafından kullanılan bu platform günden güne kullanıcılarını kaybediyor diyebiliriz.

Whatsapp ve İnstagram platformları Facebook tarafından satın alındığında buna çoğu kişi memnun olmamıştı. Güncelleme sonrası problemler yaşanacağı, alt yapıları kötü kullanılacağı düşünüyordu ve öyle de oldu. Şuan yapılan güncellemeler sonrası yaşanan sorunlar ve kesintilere hepimiz tanıklık ediyoruz. Çok kısa bir süre içerisinde Whatsapp’a iki mükemmel özellik geliyor. Bu özellikler ne mi?

Whatsapp Uygulama İçi Tarayıcı Desteği

Facebook öyle bir geliştirici ekibine sahip ki, amaçları yaptıkları güncellemelerle rakip uygulamaları tamamen çökertmek üzerine kurulu. Örneğin İnstagram uygulamasında ki Story muhabbeti, bildiğiniz üzere Snapchat uygulamasından esinlenerek yapıldı. Zamanında Facebook grubu snapchat uygulamasını satın almak istedi ancak bu mümkün olmadı. Elde edemiyorsak o halde bitiririz mantığıyla yola çıktılar ve bunu da başardılar diyebiliriz. İnstagram uygulamasında Story özelliği gelir gelmez Snapchat uygulamasının kullanıcı sayısı günden güne azaldı diyebiliriz. Peki WhatsApp uygulamasında ki yeni güncelleme ile gelecek olan uygulama içi tarayıcı nedir?

Arkadaşlar normalde WhatsApp uygulamasında iletişime geçtiğiniz kişilere link paylaşımı yaptığınızda chrome yada cihazınızın kendi tarayıcısına yönlendirip link bir başka uygulamada açıyordu.Ancak yeni günceleme ile artık WhatsApp uygulamasının içinde kendisine ait bir tarayıcı olacak ve paylaşılan linkler uygulama içerisinde açılacak. Buda kullanıcı için hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylığı olacak diyebiliriz.

Bir Diğer Özellik Görsel Arama

Bir diğer özellik ise uygulama içerisinde paylaşılan bir görselin gerçekçiliğini öğrenmeniz adına tasarlanmış. Bildiğiniz üzere Google arama motorunda görsel arama yapabiliyorsunuz. Arama motoruna görseli yüklüyorsunuz ve görsel ile eşleşen içeriklerin listesine ulaşabiliyorsunuz. Uygulama içeriğinde iletişime geçtiğiniz herhangi biri sizinle görsel paylaştığında o görselin içeriğine ya da gerçek olup olmadığına görsel arama yaparak ulaşabileceksiniz. Whatsapp Görsel arama nasıl yapılır buna cevap vermek henüz çok erken olsa da ilerleyen günlerde uygulama güncellemesi yapıldığında sizlerle paylaşacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here