Hukuk İş Alanları

Hukuk fakültesini bitirdikten sonra iş kolları ve meslekler nelerdir sorusunun cevabını aradık.  Avukatlık, Hakim, Savcı görevleri ilk akla gelenler. Bu yazıda rehber olmaya çalıştığımız bazı önemli noktalar şu şekilde; Hukuk fakültesini bitiren bir öğrenci nerelerde çalışır? Mezun olduktan sonra hemen iş sahibi olabilir mi? Avukat olmak için neler yapmak gerekir? Hakim olmak için neler yapmak gerekir?

1. Avukatlık

Avukatlık ile başlayalım. Avukatlık henüz bir sınava bağlanmadı ama Türkiye Barolar Birliği’nin bu yönde çalışmaları var mesleğe kabul için bir sınav getirilebilir. Şu anda ise altı ay adliye altı ay avukat yanı olmak üzere bir yıllık stajın tamamlanması ile mesleğe adım atılabilir. Staj kanuni olarak ücretsiz ve staj süresince başka bir işte sigortalı olarak çalışamazsınız ama avukat yanı stajınızda bir miktar ücret almanız mümkün olmaktadır. İstanbul ve Ankara’da ortalama avukat staj maaşı 1000-1500 TL arasındadır, küçük illerde ise ilin avukat ve stajyer sayısına göre değişmekle birlikte yol ve yemek masraflarını karşılayacak miktarlara düşmektedir.

İhtiyacı olanlar aylık 500 TL lik staj kredisine başvurabilir. Stajı aktif olarak yapmayı ve mesleğin inceliklerini öğrenmenizi tavsiye ederiz. Siz öğrenmeyi talep etmedikçe stajınız bom boş geçecektir, öğrencilikle karıştırıp öğrenmeye zorlanacağınızı düşünmeyin. Stajınız bittiğinde ise önünüzde bir kaç imkan var, sırasıyla sayalım.

1- Bir avukat yanında veya hukuk bürosunda çalışmak:

bu yöntemde işçi avukat oluyorsunuz ve şartlar tamamen işvereniniz ile yapacağınız anlaşmaya bağlı. Bu şekilde çalıştığınızda kira, büro giderleri, sigorta ve vergi ödeme gibi dertleriniz olmaması avantaj olmasına rağmen işvereninizin sizin yaptığınız işlerden kazandığı afaki ücretler sömürüldüğünüzü hissettirebilir.

2- Serbest avukatlık yapmak:

her avukatın nihai olarak yapacağı iş budur. Biraz tecrübe kazanıp bir de kendi müvekkil çevrenizi oluşturduğunuzda duruşma saatleri dışında hiç bir sınırlamaya tabi olmaksızın yapabileceğiniz bir iştir. Artıları serbest çalışma imkanı, müvekkil ile anlaştığınız ücretin tamamını kendin alabilme, eksileri ise iş bulabilme garantisi yok ve hiç iş yapmasanız da kiranızı ödemek  zorunda olmanız.

3- Kurum avukatlığı:

KPSS ile girilir. Artıları sabit maaş, memuriyet güvencesi, eksileri ise mesai saatlerine riayet etme mecburiyeti ve memur olduğunuz için bir amirinizin olması ayrıca sabit maaş zaman zaman eksi olarak düşünülebilir çünkü serbest avukatlıkta zaman zaman alacağınız bir dava memuriyetteki bir yıllık maaşınıza bedel  olabilir.

Sonuç olarak ne şekilde avukatlık yapacağınızı belirlemek tamamen sizin kişilik özellikleriniz ve size iş imkanı oluşturacak çevrenizin olmasına bağlıdır. Kurum avukatlığı yapmak kpss den alacağınız puana ve kurumun istediği şartlara bağlıdır fakat işçi avukat olmak yada serbest çalışmak tercihi tamamen size ait. Bizim düşüncemiz en az bir yıl işçi avukat olup mesleğin inceliklerine hakim olmaktır.

Daha sonra edindiğiniz tecrübe kendi büronuzu yönetmekte size yardımcı olacaktır. Serbest avukatlıkta çok güzel şartlar altında çalışıp mesainizi kendi isteğinize göre tayin edip bunun yanında çok ciddi para kazanma imkanı olmasına rağmen her şeyin güllük gülistanlık olmadığını da belirtmek gerekiyor. Bunun sebebi çok hızlı artan avukat sayısı son 5 yıldır hukuk  fakültelerinin sayısı ve kontenjanı katlanarak artmaktadır. Bu sebeple 30 yaş üzeri bir avukata sorduğunuzda avukatlığın çok avantajlı olduğundan bahsedecek ama meslekteki birinci ikinci yılı olan arkadaşlar ise “ekmek aslanın ağzında” deyimi ile size yaklaşacaktır. Yani serbest avukatlık cezbedici olduğu kadar riskli de bir macera karar sizin.

2. Hakim ve Savcı Olmak

Hukuk mezunu olunca yapılabilecek en prestijli iş ise hakimlik-savcılık olsa gerek. Ama bu mesleğe girmek bir o kadar da zor. Bu mesleğe girmek için avukat olmak şart değil. Her yıl yapılan hakimlik-savcılık sınavında öncelikle 70 barajını geçmek ve açılan kontenjan sayısının üç katı kadar kişinin alınacağı mülakata girmeye hak kazanmak gerekiyor.

Yazılı sınavdan sonra mülakatta da başarılı olduğunuz taktirde Ankara’da staja başlıyorsunuz, staj bir bir buçuk yıl sürüyor ama  stajda 3-4 bin TL arasında maaş alıyorsunuz. Hakim yada savcı olacağınız staj esnasında sizin tercihinize göre belirleniyor. Staj bittiğinde 5000 TL civarı bir maaşla görev yerlerinize atanıyorsunuz.

3. Diğer Alternatifler

Bunun dışında bir çok mesleğe girme imkanınız bulunuyor, bu meslekler kendi kurumlarının ve meslek dallarının mesleğe giriş sınavlarına ve kurumların aradığı şartların sağlanmasına bağlıdır. Bu meslekler arasında noterlik, kaymakamlık, uzmanlık ve akademisyenlik gibi çok farklı alanlar bulunmaktadır, her biri hakkında detaylı araştırma yapmak gerekmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here