İş hayatının getirdiği yeni sistemlerden biri de home ofis uygulamasıdır. Home ofis, evin bir odasının, köşesinin çalışma ofisi olarak düzenlenerek işlerin evde yürütülmesi sistemidir. Kendi işinizin patronu olmak ve bunu da evinizde gerçekleştirmek istiyorsanız home ofis çalışanlar kervanına siz de katılabilirsiniz.

 Home Ofis Çalışanlar İçin Tavsiyeler

Evde çalışma her ne kadar daha çok özgürlük, serbest zaman ve aileyle daha çok vakit geçirme gibi avantajlar sunsa da home ofis çalışanlar olarak çok ciddi bir öz disiplin geliştirmeniz gerekiyor. Yaşam alanınız olan evinizi, ofis ortamına çevirip, profesyonel bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

1- Çalışma Ortamını İyi Belirleyin; Verimli ve başarılı bir iş geliştirmek istiyorsanız öncelikle ofis olarak kullanacağınız alanı iyi belirlemeniz gerekiyor. Müsait bir odanız varsa orayı yoksa evinizin çalışmaya en müsait köşesini çalışma alanı olarak belirleyin.

Düzenli ve modüler bir masa, ergonomik bir sandalye, iyi ayarlanmış bir ışık ve ofis gereçleri sizi çalışma konusunda motive edecektir.

2- Elektronik eşya ve ofis malzemeleri temini; İşinizin çoğunluğu internet üzerinden olacağı için bilgisayar, yazıcı, tarayıcı gibi elektronik eşyaları iyi seçmelisiniz. Günün çoğunluğunu bilgisayar başında geçireceğiniz için monitör olarak led ekran televizyon da seçebilirsiniz. Böylece daha geniş ekranda çoklu sayfalar açıp, rahatlıkla idare edebilirsiniz.

Kalemlik, ataş, delgeç, zımba, silgi, maus pili, hesap makinesi gibi ofis malzemeleri masa üzerinde veya çekmecesinde hazır bulundurun. .

3- Çalışma saatlerinin belirlenmesi; Belirli çalışma saatlerinin olmaması home ofis çalışanlar için bir avantaj olarak görülebilir. İş veriminizi ve motivasyonunuzu artırmak için size en uygun çalışma saatlerini belirleyip, buna uymalısınız.

 Home Ofis Çalışanlar Nelere Dikkat Etmeli

Evinizde bir koltukta, yatakta veya kanepede üzerinizde pijama ya da eşofmanla home ofis çalışmak size yarar getirmeyecektir. Bir süre sonra veriminiz düşecektir. Bu nedenle home ofis çalışanlar olarak bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

– Çalışırken rahat edeceğiniz kazak, tişört ve pantolon giymeniz hem işinize olan saygıyı hem de veriminizi artıracaktır.

– Çalışacağınız odanın/alanın havalandırmasını iyi sağlayın. Bol oksijen sizi mahmurluktan ve uyku hallerinden koruyacaktır.

– Gündüz yeterli ışık alan bölgeye masanızı yerleştirin. Çalışma gece çalışıyorsanız yeterli aydınlatmayı iyi sağlayın. Işığın sol arka tarafınızdan gelmesine dikkat edin.

1 Yorum

  1. çok güzel bir konu mutlaka söylenenlere kulak vermek gerekli ofis ortamı günlük 9 saatten hesaplarsak 5X9=45 saat yapar ayda 180 saat yapar yani evde geçirdiğiniz zamandan çok iş yerinde zaman geçiriyorsunuz. Bu ortam home ofis olunca biraz daha rahat olarak gelmesin size sonuçta pandemi döneminde olsun veya daha önceki süreçlerde home ofis çalışanların bilgisayarlarına Skype adında hepinizin bildiği bir program koyarlar kurumsaldır ama sadece personeli uzaktan takip etmek amaç lı koyulur. Bilgisayar başındayken o hep aktif görünür online yazar siz pc başından kalktınız pc uyku modu ekran koruyucu vs geçti mi hop çevrimdışı olursunuz gibi durumlar aslında daha sıkıntılı durumlardır. Bunun yanı sıra güzel tarafları da çocuğunuza zaman ayıramadığınız durumlar olmuştur onlar yanınızdayken sizlerde hem çalışıp hemde onlara zaman ayırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz