Hızlı Okuma Tekniği Nedir? Bir kitap okurken cümleleri tek tek okuduğumuz halde çoğu cümleyi anlamadığımız olmuştur. Bu cümleleri dönüp dönüp tekrar okuruz. Bu bir sayfayı okuma süremizi neredeyse iki katına çıkarır. Tabii bu durum hızlı okuma yapamayanlar için geçerlidir. Hız çağında olduğumuz ve bilginin de bu hızlı akışa ayak uydurduğunu göz önünde bulundurursak, herhangi bir okumadan boşa zaman kaybetmemek için en kısa sürede işimize yarayacak en fazla bilgiyi almamız gerekir.

Yavaş bir okumayla da bunu yapmak hayli zor olacağından hızlı okuma tekniği bu aşamada büyük bir kurtarıcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Hızlı okumanın mantığı, kelime kelime yerine satırın daha geniş bir bölümünü görmek için üç hatta dört kelimeyi birden görebilmek ve algılayabilmektir. Çok hızlı okumayla dakikada ortalama 800 900 kelime okunabilmektedir. Bunu yapabilmek için hızlı okuma tekniğini öğrenmek gereklidir. İşte hızla okumanızı sağlayacak ve sizi vakit kaybından kurtaracak yardımcı teknikler.

  • Okurken kelimelerin tam üstüne bakarak okumayın. Az altına bakın ve satırı hep o hizada okuyun. Hem satırların altına doğru bakın, hem de gözünüzü birkaç kelimeyi birden görmeye alıştırın.

  • Tam sayfa değil de bir sütun bulun, satırlarda ki ilk ve son kelimelerin altını çizin veya yuvarlak içine alın. Gözünüzü bir baştaki yine bir sonrakine bastırarak okuyun. Aradaki kelimeleri görmeye çalışın.

  • Bu sefer tam aksine satırların ilk ve son kelimelerine bakmadan satırdan satıra geçin. Bu denemeden sonra bir satırda 2 3 kelimeyle esaslı talime geçin. Her iki üç kelimenin birini çembere alın. Gözünüzü sadece bu çemberlere yönelterek okuyun. Sayfa ve sütunları ikiye veya üçe yukardan aşağıya bölün. Belirli bir ritim isteyin.

Hızlı Okuma Tekniği

Hızlı okuma tekniği, göz kaslarımız eğitmeyi, gözümüzün daha çevik görmesini, görme alanımızı genişletmeyi. Okurken satırlar arasında serseri gibi dolaşan gözümüze daha etkin bir şekilde ritim kazandırmayı ve bütün bunlarla görme ve algılama arasında uyum sağlamayı amaçlar. Eğer yukarıda ki teknik dışında egzersiz yapmak isterseniz, akıllı telefonlarınıza kurabileceğiniz reader pro isimli uygulamayı öneririm.

Dipnot yazılı bir kağıdı okuyan birinin gözü aslında hiçbir zaman sözcükleri sırayla takip etmez. Bir sözcük kümesinden diğerine sıçrar durur.

5 YORUMLAR

  1. Bende çocuklarıma hızlı okuma için teknikler öğretiyorum, gerçekten hızlı okuma çok iyi oluyor hızlı okuma & anlama eğitimlerini takip ediyorum hep

  2. Çocuklarımı hızlı okuma kurslarına yazdırdım ve çok faydasını gördüm. Kızım şimdi kalın bir kitabı bir gün bile bitmeden bitiriveriyor. Çoğu zamanda mola veriyor. Soruyorum okuduğunu anlıyor musun yoksa hızlı okuyayım bitsin mi diyorsun diye bana okuduğu kitabı neredeyse anlatacak. Bence bu tarz metotları her öğrenci bilmeli ve öğretilmeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz