Hibrit Eğitim Nedir?

Uzun zamandır sitemizde anlatmak istediğimiz ancak bir türlü fırsat bulamadığımız yeni eğitim sistemi olan Hibrit Eğitim Nedir ve bu eğitim sistemin faydaları nelerdir konusuna detaylı olarak değineceğiz. Öyle ki okumayı ve araştırmayı seven çoğu öğrenci bu eğitim sistemini henüz tam olarak anlamış değil. Öncelikle bildiğiniz üzere tüm dünyada korona virüs pandemisinin başlamasıyla birlikte tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de eğitim alanı evrim geçirdi. Öyle ki okulların kapanması ile birlikte öğrencilerin derslerinden geri kalmaması adına online eğitim sistemine geçiş yapıldı. Kısa süre önce oluşan ve henüz herkesin bilmediği Hibrit Eğitim sistemi nedir? Gelin bakalım.

Hibrit eğitim nedir?

Hibrit kelimesi aslında bazı motorlu araçların yakıt sistemlerinden aşina olduğumuz bir kelime diyebiliriz. Hatta son yıllarda bazı araba markaları hibrit modelli araçlarını tanıtmışlardı. Hibrit sözcüğünün kelime anlamı “iki farklı gücün bir arada kullanılması” olarak açıklanıyor. Hibrit kelimesi eğitim ile birleşince de iki farklı eğitim modelinin tek bir çatıda buluşması anlamına çıkıyor. Detaylandıracak olursak; hibrit eğitim sistemi bazı derslerin yüz yüze bazılarının ise online olarak yapılmasını ifade ediyor.

Hibrit eğitim modeli, karma öğrenme olarak da tanımlanabiliyor; geleneksel ve çevirim içi eğitimin harmanlanması şeklinde de ifade edilebilir. Karma öğrenme, hibrit öğrenme, karışık öğrenme gibi kullanımları da mevcut. Hibrit eğitim modeli 2 aşamalı şekilde yürütülebiliyor.

Online Eğitim Sistemi

Burada öncelik “öğrenmek”. Verilen eğitimler uzak mesafelidir. Bilgi ve kavrama olarak da düşünülebilir. Bilginin kazanılması, tekrar edilmesi ve bilgiye yönelik egzersizler yapılması ile şekillenir. Dilerseniz buradan da vikipedia açıklamasına göz atabilirsiniz.

Bu Eğitim Sistemi Faydalı mı

Yüz yüze Eğitim Sistemi

Bu kısım daha ileri basamakları kapsar. Sentez, analiz ve değerlendirme gibi adımları vardır. Bu bölüm, etkileşimler ile desteklenir ve öğrenciye bilgiler yüz yüze verilir.

Hibrit modelde yüz yüze ve uzaktan eğitim bir arada veriliyor. Haftalık 40 saat olan ders saatleri düşürülüyor. Ders saatlerinin 20 saat olması gündemde. Matematik, Türkçe ve Fen gibi temel dersler okulda yüz yüze eğitim ile verilecek. Coğrafya, beden eğitimi, tarih, hayat bilgisi ya da sanat gibi dersler ise uzaktan eğitim ile verilecek. Sınıflar ikiye bölünecek ve öğrenciler günlere ayrılarak ders alacak.

Yüz yüze Eğitim Sistemi

Bu şu demek; bir grup Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günü okula gidecek, diğer grup ise Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri okula gidecek. Peki, okullar açılmaz ise ne olacak? İşte bu noktada yine uzaktan eğitime devam edileceği söyleniyor. EBA’yla ilgili geliştirmeler mevcut.

Bu yazımızda sizlere Hibrit eğitim nedir hakkında bilgilendirme yaptık. Faydalı bulduğunuz içeriklerin altına düşünceleriniz paylaşmayı unutmayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz