Hayatımızın içine Covid-19 virüsü girdiği andan bu yana fazlasıyla zorluk çekmedik mi? Şöyle geriye baktığımızda Mart 2020 tarihinden Haziran bir tarihine kadar geçen süre o kadar uzun geldi ki, dünya genelinde insanlar bu virüs ile savaşmak konusunda fazlasıyla yıprandı. Hes kodu nasıl alınır sorusunun cevabına geleceğim ancak bu süreçten biraz daha bahsetmek istiyorum. Bugün yani 1 haziran itibariyle artık normalleşme sürecinin ilk adımını atmış oluyoruz. Kafeler, Lokantalar, tekstil firmaları, Spa merkezleri gibi daha sayamadığımız pek çok kategori bugün itibariyle yeniden hizmete açılıyor. Tüm bunlar dışında bir de Şehirler arası ulaşım yasağı da kalkmış olacak. Peki şehir dışı yolculuğa çıkmak için neler gerekli?

Yazı İçeriği

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Bildiğiniz üzere Covid-19 salgını itibariyle ülkemiz sosyal dayanışma anlamında bir çok ülkeye örnek oldu. Özellikle Hayata Eve Sığar cümlesinin aslında ne kadar önemli olduğunu ilgili çalışanlar vatandaşlarımıza aşıladılar. İşte Hes kısaltması Hayat Eve Sığar cümlesinin kısaltmasıyla ortaya çıkmıştır. Peki Şehirler arası yolculuk yapmak için hes kodu alma nasıl yapılır sorusuna geçiş yapalım.

Covid-19 salgınının ülkemize giriş yaptığı andan itibaren bildiğiniz üzere, insanlarla mesafemizi korumamız gerekiyordu. Aslında bu durum hala geçerli. Yapacağımız şehirler arası yolculuklarda eğer toplu ulaşım hizmetlerinden yaralanıyor isek, yani YHT, otobüs ya da uçak gibi toplu ulaşım araçlarını kullanarak seyahat ediyorsak, dikkat etmemiz ve seyahat için almamız gereken bir kod bulunuyor. Örnek verecek olursak, YHT yani yüksek hızlı tren ile seyahat edeceksiniz ve bilet almak istediğinizde aşağıda ki uyarı ile karşılaşıyorsunuz.

Pandemi süreci yani korona virüs salgını tamamen hayatımızdan çıkana dek bazı önlemleri almaya devam edeceğiz. Bunlardan birisi ise Hayat eve sığar mobil uygulaması üzerinden alacağımız HES Kodudur. Bu kodu almanızın nedeni ise yapacağınız yolculuk esnasında etrafınızda bulunan yolcuların hasta olmaları halinde size daha kısa süre içerisinde ulaşılmasını sağlayacak.  Peki Hes kodu alma işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle Akıllı cep telefonunuzun uygulama marketine giriş yapıp Hayat eve sığar mobil uygulamasını cep telefonumuza kurulumunu yapıyoruz. Daha sonra uygulamayı açıyor ve uygulama yönergelerini takip edip cep telefonu ile doğrulama işlemini yapıyoruz. Karşımıza aşağıda ki gibi bir menü geliyor.

Yukarıda ki görselde de gördüğünüz üzere Hayat eve sığar uygulamasının menüsünde sağlığımız ve pandemi süreci hakkında detaylı bilgiler alabiliriz. Kırmızı kare içine aldığımız bölüm ise bize hes kodunu verileceği bölümdür. Bu bölüme giriş yapıyoruz ve bizi aşağıda ki gibi bir sayfa karşılıyor.

Yukarıda ki ekran ile karşılaştıktan sonra bu alanda daha önce aldığımız hes kodların listesini görebileceğimiz gibi yine ”Yeni Kod Ekle” diyerek yeni kod alma sayfasına yönlenmiş olacağız. Yeni kod ekle dedikten sonra bizi yine bir başka sayfa karşılıyor.

Yukarıda ki görselde de görmüş olduğunuz üzere bize uygulama bir soru soruyor. Kodunuz hangi tarihe kadar kullanılabilsin? Eğer sıklıkla seyahat eden birisiyseniz, süresiz, seyahat gidiş geliş tarihiniz henüz belirsiz ise yine süresiz, Eğer seyahat etmeyi sıklıkla yapmıyorsanız ve seyahat tarihiniz belliyse Tarih seç bölümünü işaretleyerek tarihinizi belirtebilirsiniz. Hes kodunuza isim vermek isterseniz yine boş alana bir isim ataması yapabilirsiniz. Örneğin ben kendi aldığım hes koduna ”Seyahat” ismini verdim.

Bu kodu almanın zorunlu olduğunu ve seyahat için alacağınız biletlerde tarafınıza sorulacağını ve bilgilerin yanlış olması durumunda ulaşım bileti alamayacağınızı belirtmek isteriz. Bu yazımız eğer yaralı olduysa veya belirtmek istediğiniz, sormak istediğiniz sorular için yorum bölümüne sizi bekliyoruz.

1 Yorum

  1. Gerçekten güzel bir uygulama yapmışsınız uygulamada tek sıkıntılı durum olarak şunu belirtebilirim konum ve bluetooth sürekli açık kalması nedeniyle telefonun şarjı çok çabuk bitmekte bu nedenle bazen kapatıyorum sabit bir yerde zaman geçireceksem kapatıyorum ama dışarıda bir yerlere gidersem mutlaka açıyorum çünkü program bulunduğunuz konumunda ki covid taşıyan hasta riskini düşük orta yüksek şeklinde veriyor ve sizi uyarıyor ayrıca hes kodu alarak işlerinizi de halledebiliyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz