Kabul edelim, okul sıkıcı bir yer! Bütün gün saate bakıp dakikaları sayarsınız. Zaten size öğretilenlerin yarısını da unutursunuz. Peki, okullar bu kadar sıkıcı olmak zorunda mı? Hayır değil! Bugün sizin için bir gün bile ayrı kalmak istemeyeceğiniz 6 okulu derledik.

Yazı İçeriği

6. Orman Ana okulu

Listeye bir ana okulu ile başlıyoruz. Amerika ve Avrupa’da bir çok örneği olan orman ana okullarında çocuklar kamp yaparak öğreniyor. Ağaca mı tırmanmak istiyorsun? Tırmana bilirsin. Çamurda mı oynamak istiyorsun? Oynayabilirsin. Öğretmenler çocukların güvenliği için hep yanlarında. Birlikte baraka kurmak, ağaç dallarından oyuncak yapmak, Onlara takım çalışmasını öğretiyor ve yaratıcılıklarını geliştiriyor. Ayrıca doğa matematik ve bilim ile dolu!

5- Burgess Hill Okulu

Bu okul 1960 döneminde İngiltere’de yapılan bir sosyal deneyin parçasıydı. Okul müdürü James İst, ”çocuğa bir şeyi yasaklarsanız onu 2 kat daha fazla yapmak isteyecektir” düşüncesini savunuyordu. Bu yüzden okulda her şey serbestti. Sınıfta sigara içebilir, bahçede kask takmadan motorsiklet sürebilirdiniz. Öğrencilere güvenli bir ortamda istedikleri her şeyi yapma hakkı verilirse, eğitimlerine kendi istekleriyle devam edecekleri düşünülüyordu. Ama öyle olmadı. Deney uzun sürmedi ve okul kapatıldı.

4- La Guardia Lisesi

Hayaliniz tiyatro sanatçısı, müzisyen, ressam veya film yönetmeni olmak mı? Aileniz sanatçı olup aç mı kalacaksın, oku mühendis ol mu diyor? Newyork’da yaşayacak kadar şanslı iseniz bu okul tamda bu durumlar için! Normal bir lise eğitimin yanı sıra çeşitli sanat eğitimleri de veriliyor. Okula girmesi ise çok kolay değil. Çünkü oldukça zor bir yetenek testini geçmeniz gerekiyor. Ayrıca okuldan mezun olan bir çok Hollywood yıldızı da var.

3- Gezgin Kız Lisesi

Bu lise adeta çok gezen mi bilir yoksa çok okuyan mı sorusuna cevap olarak kurulmuş. Bu lisenin bir kampüsü yok ve üzgünüz, sadece 15-18 yaş arası kızları alıyorlar. Amacı kültürleri tanıyan ve dünya görüşü olan liderler yetiştirmek. Kız öğrenciler öğretmenlerle birlikte tüm ülkeleri geziyor ve gittikleri yerlerde 15 hafta kalıyorlar. Bu süreçte o ülkenin insanlarını tanıyor, kültürlerini keşfediyor ve yemeklerini yiyorlar. Ama tabi bu eğitim biraz pahalı. Senelik yaklaşık 27 bin dolar!

2-Cadılık Okulu

Hayır, burada Disney masalından bahsetmiyoruz! Bu okul gerçek! Ama bir tüy havalandırmayı öğrenmeyi beklemeyin. Eğitimler daha çok pagan öğretileri üzerine. Dersleri online da alınabiliyor. Ancak Chicago ve Salem’de iki küçük kampüsleri de var. Evet yanlış duymadınız. Salem! 1690 yılında cadı avına çıkılan ve onlarca insanın cadı olduğu gerekçesiyle yakılarak öldürüldüğü o şehir.

1- John Ball Hayvanat Bahçesi Okulu

İçinde her cins hayvanın bulunduğu bir hayvanat bahçesi düşünün. Serbestçe gezen kangurular, aslanlar ve yılanlar! Şimdide böyle biryerde eğitim aldğınızı düşünün. Amerika’da bulunan bu okul, her yıl sadece 66 öğrenci alıyor. Öğrenciler hem hayvanlarla ilgili detaylı bilgiler öğreniyor hem de istedikleri alanda uzmanlaşıyorlar. Hatta en nadir hayvanları görmekle kalmayıp onlarla yakından ilgilenebiliyorlar. Okulun amacı yeni nesil hayvan ve doğa koruyucuları yetiştirmek.

Bu yazımızda enteresan okullara yer verdik.Yazı içerisinde bulunan okullardan ”keşke şu okulda okusaydım” dediğiniz varsa, yorum bölümüne cevapları bekliyoruz.

 

1 Yorum

  1. Çok güzel bir makale olmuş ellerinize sağlık cadılık okulu ve orman anaokulu çok enteresan olmuş tabii bu gibi durumlar sadece gelir düzeyi yüksek eğitim ve öğretimin geliştiği insana değer veren ülkelerde olur Türkiye’de bu tür okullara rağbet olabilir ama olursa da zengin de varlıklı kesimin çocuklarına yarar ve onlar yararlanır bana çok garip gelen şu durumu da açıklayayım mesela cadılık okulu varmış öyle yazmışsınız makalemizde daha ortaçağ’da cadıları ve sihir yapanları öldürüp yakan Avrupa ne akla hizmet cadılık okulu açtı bu bana çok garip geldi aslında trajikomik bir durum ama enteresan güzel bir bilgi iyiydi hiç olmazsa oradan mezun olan çocuklara mesleğiniz nedir diye sorulduğunda çocukların vereceği cevap cadıyım diyecek işte buna gülünür 😀😀

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz