Aslında konu başlığını PTT Kargo Mağduriyetleri olarak değiştirsek daha iyi olur ancak bu yazıda sürekli internet üzerinden alışveriş yapan ve sürekli kargolarla çalışan bir editör olarak hangi kargo firmalarını seçeceğinizi veya seçmemek gerektiğine dair bilgilendirmede bulunacağım. Sayısız kez yurt dışından ve yine sayısız kez yurt içinden alışveriş yapan ürün alımı yapıp ürün satışı yapan bir birey olarak, deneyimlerime göre sizde kargo firmaları arasında tercih yapabilirsiniz. Bu arada okuyacağınız bu içerikte hiç bir şekilde anlaşma ya da reklam yoktur. Tamamen kendi deneyimlerime göre hazırlanmış bir yazıdır. Hangi kargo firması daha hızlı ya da hangi kargo firmasından uzak duracağınıza dair yazacağım bu yazıyı dikkatle okumanızı istiyorum. Dilerseniz en kötüsünden başlayalım.

PTT KARGO (VASAT ALTI)

”Ucuz etin yahnisi yavan olur” diyen atalarımız bu sözü günümüzde ki PTT Kargo için söylemiş olmalılar. O kadar berbat bir kargo firmasından bahsediyorum ki, tercih ettiğim her alışverişte sorun mu yaşatır? Evet yaşattı. Bugüne kadar ürünüm mü kaybolmadı ya da yaşadığım şehirde ki posta işleme merkezine ürünüm gelip 10 gün Ptt kargo çalışanın keyfine göre kalmadığı mı oldu? Kısacası bu kargo firmasında tüm olumsuzlukları yaşadım. Bir gün olsun beni şaşırtmadı.

Devlete bağlı bir kurum diyorsunuz ve güveniyorsunuz ancak devlete güvenildiği için mi bilinmez, inanılmaz sorumsuz bir çalışma ekiplerine sahipler. Bugün arama motoru üzerinden en çok şikayeti olan kargo firması diye arama yaptığınızda kuşkusuz en çok şikayet alan firma PTT Kargo’dur. Tercih sebebiniz 5-10 TL daha eksik vereyim kesinlikle olmasın. 5-10 TL daha az verdim dersiniz ve sonunda çok pişman ederler.

MNG Kargo (Normal)

Açıkçası bu kargo firmasını bu listede en az kullandığım kargo firması olarak nitelendirebilirim. Yani bir kargo göndereceksem aklıma ilk gelen kargo firması olmadı hiç bir zaman. Buna neden olan unsurlardan birisi de en hızlı kargo teslimatı yapan firmalardan birisi olmamasıdır. Gönderilerim standart mesafelerde 2-3 iş günü içinde teslimatı yapılıyor. Yine tarafıma bu kargo firması aracılığı ile gönderilen ürünler maksimum 3-4 iş günü içinde geldi. Teslimatını yaptıkları hiç bir ürünümde sorun yaşamadım. Ücret olarak da Ptt kargoya en yakın firma diyebilirim.

Aras Kargo (İyi)

En çok çalıştığım ve çalışırken şuana kadar hiç problem yaşamadığım kargo firmasıdır. Açıkçası bu firma ile gönderilerim maksimum 2-3 iş günü içinde teslimatı yapıldı. Sistemleri oldukça gelişmiş ve kargonuza yapılan her işlemden haberdar ediyorlar. Fiyat olarak yukarıda belirttiğim iki firmaya göre biraz daha pahalı olsa da mağduriyet yaşama ihtimalinizin çok az olduğu bir firmadır. Türkiye’nin heryerine önem taşır sloganıyla çıktıkları bu yolda beni hiç mağdur etmediler.

Yurtiçi Kargo (En İyisi)

Bu markayı size nasıl anlatsam bilmiyorum. Bugüne dek en az 50 kez tercih ettiğim bir firmayı neden bu kadar tercih ettiğime değineceğim öncelikle. Yurtiçi kargo firması Türkiye’de en çok şubeye sahip kargo firması biliyorsunuz. Yaşadığınız şehirde en fazla bayiye sahip olması, kargonuzu daha hızlı teslim etme konusunda büyük önem arz ediyor. Örneğin x bir kargo firması size 10 km uzaklıkta ki bir şubesine teslimat yapıp dağıtıma çıkarken, Yurtiçi muhtemel odu ki, bulunduğunuz konuma en yakın kargo firmasıdır.

Bu firmayı tercih etmenizin bir diğer nedeni ise hız konusudur. Öyle ki, 24 saat içerisinde teslimat yapmaları gibi bir hıza sahipler. Bir ürün alıyorsunuz. aldığınız ürünü kargoya veren kişi eğer hızlı davranırsa, yani aldığınız ürünü hemen Yurtiçi kargoya verirse, muhtemelen 24 saat içerisinde maksimum 48 saat içinde teslimat yapacaklardır. Fiyat olarak diğer kargo markalarına göre biraz fazla olsa bile buna kesinlikle değer. Teslim aldıkları ve teslim edecekleri ürünlere değer verip sorunsuz teslimat yapıyorlar.

Bu yazıda hangi firmaları tercih edip, hangi firmaları tercih etmemeniz gerektiğini belirttim. Umarım sizler için yaralı olur. Sizde memnun kaldığınız ya da memnun klamadığınız kargo firmalarını yorum bölümünde paylaşabilirsiniz. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz