Lise mezuniyeti ve ardından gelen zorlu üniversite sınavı sürecinin ardından açıklanan sonuçlar, yeni bir heyecanlı dönemin başlamasına neden oluyor. Her öğrenci gelecekte yaşamlarını şekillendirecek üniversite eğitimlerini nasıl almaları gerektiğinin çelişkisi içerisinde bulunuyor. Özellikle hangi bölümü okumalıyım sorusu her lise öğrencisi veya her yeni üniversite öğrenci adayı için en zorlu sorulardan birisidir. Her ne kadar küçüklükten gelen ya da lise eğitim sırasında belirlenen hedefler olsa da lise eğitimi ve sonrasındaki üniversite sınavı başarısı, alınabilecek üniversite eğitimi kriterlerini belirleyecek en önemli faktörlerdir. Her öğrenci için ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, Bilgi Üniversitesi gibi üniversiteler en fazla cep edici üniversiteler olsa da doğru bölümü seçmek, iyi bir üniversite eğitiminin temelini oluşturur.

Bölümlerin Kalitesi Üniversitelere Göre Değişkenlik Gösteriyor

Her üniversite öğrencisi için zorlu bir karar evresini oluşturan hangi bölümü okumalıyım sorusunun yanıtını mutlaka iyi analiz yaparak, oluşturmalıdır. Yani seçilecek bölüm, üniversite seçimini de belirleyecektir. Çünkü bazı bölümlerde, bazı üniversiteler diğerlerine göre başarısı ve eğitim kalitesiyle bir adım önde oluyor. Bu durumda o bölüm üzerinden iş dünyası için üniversite eğitimine ilişkin daha yüksek bir prestij oluşturuyor.

Örnek vermek gerekirse Türkiye’ de internet ve bilişimin fiziki ve yazılımsal gelişimini bugün sağlayan önemli kuruluşların kurucuları, önderleri ya da kilit çalışanlarının Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik bölümünden mezun olması gibi. Eğer bu bölümde okunursa, diğer üniversitelere göre daha ayrı bir eğitim geçmişi oluşturulabilir. Bu yüzden üniversite yerleştirme sürecinde üniversiteden ziyade bölüm üzerinden hareket edilmesi daha iyi sonuç verir.

Puan ve İlgi Alanları Göz Önünde Bulundurulmalı

Üniversite adayları için karmaşık sorulardan birisi olan hangi bölümü okumalıyım sorusunun mevcut durumu da göz önünde bulundurarak, yanıtlanması gerekir. Yani üniversite sınavından alınan puan ve başarısı sırası, bu başarı düzeyine göre karşısına çıkan üniversite ve bölüm alternatifleri ile beceri ve ilgi alanlarını karşılaştıracağı bir seçim gerçekleştirmesi gerekir. Böylelikle hem üniversite eğitimi boyunca başarıya ulaşabileceği hem de sonrasındaki iş yaşantısında çok daha mutlu ve başarılı olabileceği bir meslekte yer alabileceği bir bölümde eğitim alabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz