Corona virüsün dünyada ve ülkemizde de yayılması ile birlikte sağlık tedbirlerinin yanında, ekonomik tedbirlerde alınmaya başladı. Hükumetin firma ve şirketler için kredi borcu erteleme kararı almasından sonra ülkemizdeki bazı bankalar da kredi ve kredi kartı borçlarının ödemelerinin erteleneceğini açıkladılar. Bu tedbirlerle kredi ve kredi kartı borcu olanların, en azından 2,5 ay boyunca ekonomik olarak bir nebze de olsa rahatlaması amaçlanıyor.

Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası

Kamu bankalarının kredi ve kredi kartı borç ve faizlerinin ödenmesini erteleme kararını ilk açıklayan banka, Ziraat bankası oldu.

Bankanın bu konuda uygulayacağı kararlar şu şekilde sıralanıyor;

  • Bireysel müşteriler veya firmaların talep etmeleri durumunda, 31 Mart 2020 tarihine kadar ödenmesi gereken anapara, taksit ve faizlerin ötelenebileceği
  • Bu dönemde nakit akışı yaşandığı için ödeme problemi yaşayan müşterilerin kredi ödemelerinin ertelenmesi: bu erteleme 6 ay için ödemesiz olacak, başta turizm gibi mevsimsel iş yapan müşteriler için ise 12 aya kadar uygun vade ile olacak.
  • Personelinin maaşlarını Ziraat bankası üzerinden ödeyen firmalara ek kredi limiti verilmesi: bu limit, maaş ödemesi yapılan personel sayısının, üç aylık tutarı oranında olacak
  • Çek ödemesi olan müşterilerin, çeklerini ödeyebilmesi için kredi limitlerinin arttırılması
  • İşletmelerin sermaye ihtiyaçlarını karşılamaları için, kurumsal kredi kart limitlerinin arttırılması

Ziraat bankası firma ve şirketler için uygulayacağı tedbirleri, personel çıkarılmaması ön şartı ile uygulayacağını bildirdi. Ziraat katılım bankası da aynı imkanları müşterilerine sunuyor.

Halkbank

Halkbank da corona virüs ile ilgili ekonomik önlem paketini açıkladı.

Bankanın önlem paketinde;

  • Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki esnaf ve sanatkarların kredi borçlarının, ana para ve faizlerinin ödemesinin faizsiz olarak 3 ay ertelenmesi
  • 31 Marta kadar kredilerini ödeyemeyen müşterilerinin borçlarının ertelenmesi
  • Müşterilerin kredilerini 6 ayı ödemesiz olarak yapılandırabilmesi, dönemsel sektörler için bu sürenin 12 aya kadar çıkarılması

Banka ayrıca, esnaf ve sanatkarlar için 25.000 TL tutarında ticari kart desteği ve aynı oranda da nakit kredi verilmesine karar verdi.

Vakıfbank ve Vakıf Katılım Bankası

Vakıfbank ve vakıf katılım bankalarının ekonomik önlem paketleri ise Ziraat bankasının beş maddesini içeriyor. Bu maddelere ilave olarak Vakıfbank, firmaların business kart limitlerinde artış yapıyor ve kredi başvurularının internetten yapılmasına imkan tanıyor.

Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası

Kamu bankalarından sonra özel bankalarda müşterileri için ekonomik önlem paketlerini açıklamaya başladılar. İş bankası, Garanti bankası ve Akbank, müşterilerinin 31 Mart 2020 tarihine kadar ödenmesi gereken anapara, taksit ve faizlerinin 30 Haziran 2020’ye kadar ötelenebileceğini açıkladılar. Ayrıca bireysel ve kurumsal kredi kartların limitlerinin arttırılması ile firmalara ilave kredi limitleri de sunuyorlar.

Yapı Kredi Bankası

Yapı kredi bankası, müşterilerinin 31 Mart 2020 tarihine kadar ödenmesi gereken ana para, taksit ve faizlerini 30 Haziran 2020’ye kadar öteleme ve firmalara da ilave kredi imkanları sunuyor.

Denizbank ve Türk Ekonomi Bankası

Denizbank ve Türk ekonomi bankası (TEB)’nın ekonomik önlem paketlerinde de, talep halinde müşterilerinin 31 Mart 2020 tarihine kadar ödenmesi gereken anapara, taksit ve faizlerinin 30 Haziran 2020’ye kadar ötelenmesi bulunuyor.

QNB Finansbank

Corona virüs nedeni ile ekonomik önlem paketi açıklayan diğer bir banka ise QNB Finansbank. Bankanın açıkladığı pakette, kredilere 3 ay öteleme ve tüzel müşterileri için ödemesiz 6 ay ve 1 yıl vadeli kredi yapılandırma bulunuyor.

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk, müşterilerinin bireysel, araç ve konut kredilerinin Nisan ayı sonuna kadarki ödemelerini 3 ay, kredi kartı borç ödemelerini ise 1 ay öteliyor. Kurumsal müşterilerinin kredilerini ise, ödemesiz dönem vade uzatımı ile yeniden yapılandırıyor.

1 Yorum

  1. Bankaların bu işi yapması için bir virüs mü çıkması lazımdı ne vardı borcunu ödeyemeyen halka biraz insaflı davransaydınız onu daha beter bataklığa saplayacak yapılandırmalardan uzak tutsaydınız. Ama siz ne yaptınız yeniden yapılandırma faizi ile kişiye tamamen bitmeyecek bir borcun altına soktunuz. Kredi kartları yollayıp maaşının en az 5 katı limitlerle harca nasıl olsa ödeyemeyeceksiniz dediniz. Tüm bunları yapıyorken şimdi neden birden iyilik meleği kesildiniz. Bunlar bana göre timsah gözyaşları bu milletin hiç bir bankanın yardımına ihtiyacı yok bu hükumete bile bu kadar dayandılarsa sizin faiziniz vız gelir tırıs gider. Borçlar ertelendi ötelendi diye sevinenler fazla sevinmesinler bu leş yiyici bankalar bu günler geçtikten sonra ötelemeyi kakalama yapacaktır haberiniz olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz