Güven duygusu, çocuktan yaşlısına, kadınından erkeğine, her birey için önemli bir duygudur. Özellikle son dönemlerde birbirine güvenmeyen, güven konusunda en yakınları tarafından hayal kırıklığına uğrayan insanların sayısının oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıda güvenilir insanların birkaç özelliğini sizlerle paylaşıyoruz. Vermiş olduğumuz maddeler doğrultusunda güvenilir insanları birkaç adımda nasıl tanıyabileceğimize bir göz atalım.

  • SÖZLERİNİN ARKASINDA DURURLAR! Güvenilir insanların en belirgin özelliklerinden bir tanesi, verdikleri sözlere ölesiye sadık olmalarıdır. Ağızlarından söz bir kere çıktımı şartlar ne olursa olsun bu sözü yerine getirmek için ellerinden geleni yaparlar. Bu özellik küçük gibi görünse de karşımızdaki kişi ile ilgili bize çok önemli ipucu vermektedir. Sözlerinin arkasında duran insanlar gerek iş hayatında, gerekse sosyal hayatlarında diğer insanların gözünde güvenilirliğini kanıtlamış insanlardır.
  • HER ZAMAN DOĞRUYU SÖYLERLER! Yalan, bazı durumlarda kimine göre pembe, kimine göre beyaz olarak adlandırılabilir. Fakat güvenilir insanlar için hayatlarında böyle bir kelimeye hiç yer yoktur. Bazen sevdiklerimizi korumak için bazen köşeye sıkıştığımız için ufak tefek de olsa yalanlara başvurabileceğimizi düşünüyoruz. Oysa güvenilir insanlar şartlar ne olursa olsun doğruyu söylemekten çekinmezler.
  • RANDEVUYA GECİKMEZLER! Güvenilir insanların özelliklerinden bir diğeri ise randevularına vaktinde gelmeleridir. Bu insanlar mutlaka söz verdiği saatte bulunmaları gereken yerde olurlar. Bütün planlarını randevularına göre düzenlerler. Ola ki geciktiler diyelim (mümkün olmayacak kadar düşük bir ihtimal) karşı taraftan mutlaka özür diler ve telafi etmeye çalışırlar.
  • EMANETE İHANET ETMEZLER! Güvenilir insanlarda emanet bilinci çok yüksektir. Onlara bir şey emanet edildiğinde gözü gibi bakarlar. Şöyle bir düşündüğümüzde birilerine bizim için değerli olan herhangi bir şeyi ilk olarak kime teslim ederiz, kime emanet ederiz? Tabi ki yakınımızdaki en güvendiğimiz kişiye emanet ederiz. Dolayısı ile güvenilir insan olmakla emanete sahip çıkmak arasında güçlü bir bağ vardır. Başkalarının emanetine önem veren insan güvenilir insandır.
  • GERİ BİLDİRİMDE BULUNURLAR! Güvenilir insanların geri bildirimde bulunan insanlar olmasından kastedilen, bu kişilerin size rehberlik yapıyor olmasıdır. Bu kişiler sizi yaptığınız herhangi bir işin ne kadar düzgün ne kadar kaliteli olduğu konusunda motive ederken, diğer taraftan yanlışlarınız konusunda da size ağabeylik, ablalık yaparlar. size yol gösterirler. Bunu yaparken bilmişlik yapar gibi acımasız eleştirilerle değil sizi daha iyiye ulaştırmak için çaba gösterirler. Bu tür insanlar sırtınızı rahatlıkla dayayabileceğiniz güveninizi çoktan kazanmış insanlardır.

  • SÖZLERİ VE BEDEN DİLLERİ UYUMLUDUR! Güvenilir insanların sözleri ve beden dilleri birbiriyle öyle uyumludur ki kurdukları her cümle yüzlerine yansır. Zaten güvenilir oldukları için söylediklerinin doğru olmama ihtimali yoktur. Söylediklerine yürekten inandıkları içinde karşı tarafı etkilemek onlar için çok kolaydır. Çünkü beden dilleri yapmacık değildir. Doğruluğunu bildikleri şeyler beden dillerine de yansıtmaktadırlar.
  • İÇTEN VE TUTARLI KONUŞURLAR! Güvenilir insanları diğer insanlardan ayıran en önemli faktörlerden biride tutarlı konuşmalarıdır. Kimileri için ‘’bir dediği diğerini tutmaz.’’ Gibi bir tabir kullanılır. Birçoğumuzun hayatında bu tarz insanlar vardır. Bu kişilikteki insanlar bugün konuştuklarını yarın değiştirebilirler ya da kişiye ve duruma göre şekil alırlar. Doğal olarak bu tutum diğer insanlar tarafından güven verici olarak algılanmaz. Bir insanın güvenilir olup olmadığını anlamak istiyorsanız konuşmalarındaki tutarlılıkları ve ne kadar içten konuşup konuşmadıklarını gözlemlemeye çalışın. Güvenilir insanlar her kiminle nerede olursa olsun tutarlı ve samimi konuşmaktan vazgeçmezler.

Yukarıda maddeler halinde verdiğimiz özellikler kimlerde varsa bu kişiler güvenilir insanlardır diyebiliriz. Sizlerde bu saydığımız özellikler öncelikle kendinizde olup olmadığını kontrol edebilir, sonrasında çevrenizdeki insanların ne kadar güvenilir olup olmadığı konusunda fikir yürütebilirsin

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz