İnsanların enerjik ve daha mutlu bir gün geçirebilmeleri için günün başlangıcının kalite olması gerekir. Bir insan güne nasıl başlarsa gün içindeki gidişat ona göre şekil alır. Buna göre gün başlangıcını önemseyip ona göre kendimizi motive etmek çok önemli bir yaklaşım olur.

Günümüzün güzel geçmesine neden olan pek çok etken bulunmaktadır.  Ruh halimizin olumlu olmasının yanı sıra insanların daha güçlü ve dinamik olarak etkileyen faktörler vardır. Bu faktörler araştırmalara göre insanların güne daha güzel başlamasına neden olmaktadır.  Günüm güzel ve huzurlu geçsin diyorsanız bize kulak verin. Güne en güzel şekilde başlamak için 10 öneri insanların gününe olumlu olarak yansıyacaktır.

Günün güzel geçmiyor, aksilikler üst üste geliyor, enerjik değilim, yorgunum cümlelerine son verin ve güne en güzel şekilde başlamak için 10 öneri, nelerdir öğrenelim bilgilenelim. Bu muhteşem tavsiyeleri hayatımıza geçirip hayatımızın kalitesini arttıralım. Her insan günün güzel geçmesi için arzu eder. Ancak neler yapması gerektiğini bilmediği için ne yazık ki günün başlangıcını güzelleştiremez. İnsanlar, güne güzel başlamanın sadece uykudan kaynaklandığını sanıyor. Oysa tek başına uyku ne yazık ki gün için yeterli olmamaktadır. Şimdi gelin birlikte günü nasıl güzelleştiririz inceleyelim.

– Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Günün güzel geçmesi için uyku tek başına yeterli olmamaktadır. Ancak günün güzel ve canlı geçmesi için uykumuzun alınmış olması şarttır. Özellikle uyku düzeni insan psikolojisi için büyük önem taşımaktadır.  Uykusunu düzgün alamayan bir insan solgun, mutsuz ve saldırgan olur.  Uyku saatlerinizi belirleyin. Bu saatlerde yatıp, bu saatlerde kalkmaya özen gösterin. Kendinize bir uyku alışkanlığı kazandırın. Bu sayede gününüz daha huzurlu olur.

– Saat Alarmlarını Dikkate Alın

Uyku alışkanlıklarının önemli olduğunu vurgulamıştık. Eğer sabah uyanma sorunu çekiyorsanız ve bu nedenden ötürü uyandırma amaçlı olarak alarm kullanıyorsanız, alarmınız çaldığında kesinlikle yataktan kalkın. Tembellik edip 5 dakika daha uyumanın bir yararı olmadığından kendinize günü zehir etmeyin. Alarm kuruyorsanız, alarm çaldığından uyanın.

– Saat Alarmı Kullanın

Eskiden teknoloji hayatımızda yoktu bu yüzden geçmişte insanlar horozlu saatler kullanırlardı. Bu minik örneğimizden anlatacağınız gibi teknolojik akıllı telefonlarda alarm kullanmayın.  Alarm kullanacağınız saatinizi duyabileceğiniz uzaklıkla bir başka yere koyun. Bu sayede alarmı durdurma gibi bir lüksünüz olmayacak.

– Sabah Dinçliği Banyoda

Sabah kalkar kalkmaz banyo yapmak birçok kişi için kâbus gibi görünse de insana canlılık katan en önemli unsurlardan biridir.   Özellikle suyun soğuk olması vücuda şok etkisi verip hücrelerinizin dirilmesine neden olacaktır.  Buda kendinizi daha zinde hissetmenize neden olacaktır.

– Bir Bardak Su Etkisi

Yapılan araştırmalarda uyanır uyanmaz bir bardak su içmek vücuda oldukça faydalıdır. İç organların çalışmasına yardımcı olan bir bardak su sayesinde günün yorgunluğunu hissetmeyeceksiniz.

– Gün ışığı

Genellikle sağlam bir uyku için keten perdeleri tercih ederiz. Çünkü odamızın karanlık olması uykumuzun devamlılığını sağlamaktadır. Miskince uyumak yerine zinde uyanmak için gün ışığının odanıza girmesine izin verin. Güneş yüzünüze vurduğunda enerjisini hissedeceksiniz.

– Spora Özen Gösterin

Bilindiği gibi spor sağlıklı yaşamın bir parçasıdır.  Gününüzün aktif ve daha enerjik geçmesini isteyenler spor yapmayı ihmal etmemelidir.  Sabahları işinize giderken yürüyüş yapabilir, merdiven kullanabilirsiniz.

– Kahvaltı ve Protein Bazlı Beslenme

Günün güzel geçmesi için düzenli kahvaltı etmek şarttır. Vücudunun yeterli enerji sağlayabilmesi için kahvaltı en önemli öğündür. Kahvaltınızı atlamayın. Gün içerisinde öğünlerinizde mutlaka proteinlere yer vermek gerekir. Proteinli besinlerin başında et, peynir, süt, yumurta, yoğurt gelmektedir.

– Sevgi

Sevdiklerimiz başımızın tacıdır. Her insan sevdiklerinin sesini duymaktan, onlarla her an iletişim halinde olmaktan inanılmaz mutlu olur.  Günümüzün güzel geçmesinin en güzel sebeplerinden biride sevdiklerimizin motive edici sesleridir. Her gün mutlaka onları arayıp, hatırlarını sorun. Onların desteğini hissedin. Bu inanılmaz güçlü bir vitamindir.

– Yaradana Bol Bol Şükredin

1 Yorum

  1. Sabah uyanıp güne güzel başlamak ancak ve ancak düzgün bir şekilde yatmak ve uykuyu almak ile olur mesela günde en az 8 saat uyumalısınız.Uyuduğunuz oda mümkün ise karanlık olmalı bu sayede uykunuz da dinlenirsiniz uyumadan önce kafanızı boşaltın o ne demiş bu ne demiş işlerini bırakın sadece dinleneceğinizi düşünün ve yatın ama en önemlisi yatmadan mutlaka 1 bardak su için bu bir bardak suyu es geçmeyin sağlık bakından çok etkilidir. Şimdi kalkmaya geldi sıra kalkarken de sağımızdan kalkalım ve yatakta kalkmadan bir müddet oturur vaziyette bekleyin bu çok önemli bir kural mutlaka ve mutlaka esneyin aynı kediler gibi 🙂 bu işlemleri yapın gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz