Göz kızarıklığı çok farklı sebeplerden, her yaştan insanda görülebilecek bir sağlık sorunudur. Genelde kendiliğinden geçmesine rağmen uzun süreli devam etmesi halinde başka hastalıkların da habercisi olabilir. Göz kızarıklığı aynı zamanda ağrılara da neden olduğu için göz kızarıklığı tedavisi önem taşır.

Göz Kızarıklığı Nedir?

Göz kızarması ya da kızarıklığı olarak tanımlanan durum göz bebeği çevresinde bulunan damarların çatlamasından meydana gelmektedir. Göz üç ana tabakadan meydana gelmektedir. Bu tabakalarda göze ait olan kan damarları yer almaktadır. Bu damarlar çeşitli nedenlerden ötürü çatladığında ya da iltihaplandığında ise göz kızarıklığı ya da kanlanması meydana gelir. Göz kızarıklığı ile kanlanması aynı duruma işaret etmektedir. Göz kızarıklığında, göz bebeği çevresinde kırmızı renkte oluşumlar meydana gelir.

Göz Kızarıklığı Sebepleri Neler?

Göz kızarıklığı sebepleri çok çeşitli nedenlere dayanmaktadır. Genel olarak gözde yer alan damarların tahriş ya da iltihaplanmasına dayanmaktadır. Bu bakımdan en yaygın görülen etmenlerin başında tahriş olma gelmektedir. Kuru hava, güneşe ya da kuvvetli ışık kaynaklarına doğrudan bakmak, toz ya da alerjik etmenler dokularda tahrişe neden olabilmektedir. Bu arada göz kızarıklığı neden olur diye merak edenler için Konjonktivit konusuna göz atamalarını tavsiye ederiz.

Göz Kızarıklığı Sebepleri Neler?

Göz dokusunun çevresinde meydana gelen virüs enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Bu enfeksiyon damarların zarar görmesine neden olduğundan kızarıklığın oluşmasına neden olur. Bunun dışında göze gelen darbe, aşırı kaşınma, parmak ile göz dokusuna dokunmak gibi nedenler de damarların zarar görmesine neden olarak kızarıklığın oluşmasına neden olur.

Göz Kızarıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz kızarıklığı tedavisi için ilk başlarda herhangi bir tıbbi yardım almaya gerek yoktur. Genelde kızarıklıklar kendiliğinden geçmektedir. Ancak bu durumda kızarıklığa neyin sebep olduğunun doğru tespit edilmesi oldukça önemlidir. Örneğin uzun süreli televizyon ya da bilgisayar ekranına bakmaktan kaynaklı olarak kızarıklık meydana gelmişse dinlenme sonucunda kızarıklık gidecektir. Fakat çeşitli hastalıklar ya da travmalar sonucunda kızarıklık meydana geliyorsa bu durumda hekim desteği alınması gerekmektedir.

Göz Kızarıklığı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Göz doktorunun incelemesi sonrasında kızarıklığın neden kaynaklandığı doğru tespit edilerek genelde damla tedavisi uygulaması yapılmaktadır. Göz damlaları damarların temizlenmesine ve enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olarak, kızarıklığın ortadan kalkmasına neden olurlar. Gözde büyük riskli hastalıklar sonucunda kızarıklık oluşuyorsa bu durumda da cerrahi müdahale yapılabilmektedir.

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz bir diğer yazımız olan Yaklaşık 15 Dakikada Göz Renginizi Değiştirin konumuz ise yukarıda ki sağlık sorununu giderdikten sonra deneyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Göz Kızarıklığı Neden Olur konusu hakkında detaylı olarak bilgilendirme yaptık. Bir diğer yazımızda görüşmek dileğiyle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz