Hayatınızın her noktasında karşınıza çıkabilecek olan giyilebilir teknoloji malzemeleri günümüzde olması gerekenden daha hızlı gelişen sektörlerden biridir diyebiliriz. Bir kişinin günlük yaşantısında yaptığı her hareketin takibini bu cihazlar sayesinde yapabilirsiniz. Bu hareketler ile ilgili raporları da telefonunuza senkronize ederek kontrol edebilirsiniz.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir cihazların içerisinde bulunan sensörler sayesinde vücudun yaptığı her hareket takip altına alınır. Tabii ki bu ürünlerin bağlantısı kablosuz olarak gerçekleştiği için bluetooth, kablosuz internet ve mobil internet bağlantılarını kullanmak gerekiyor. Hayatınızda sağlık sorunlarına dair bazı şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız aktifliğinizi korumak, kilo vermek, düzenli bir yaşama sahip olmak ve fiziksel sağlığınızı takip etmek için giyilebilir teknoloji cihazlarını kullanabilirsiniz. Bu cihazlar bir çok sektörde insanların hayatını kolaylaştırma yetisine sahiptir.

Giyilebilir Teknolojinin Geleceği Nedir?

Giyilebilir teknoloji başlığı altında kullanılan akıllı saatler, vücut sensörleri ve elektronik giysiler hayatınızın her noktasında sizlere eşlik etmektedir. Bu sebeple bir önceki paragrafta görüldüğü gibi farklı farklı alanlarda da kişisel takibinizi bu cihazları kullanarak yapabiliyorsunuz. Bu tür cihazların daha kullanışlı bir hale gelmesi gelecekte maliyet bakımından daha uygun fiyatlarla karşımıza çıkmasına sebep olacaktır. Bir işverenin çalışanlarının işbaşındayken ne kadar efor sarf ettiğini ve iş saatleri içerisinde nerelere gittiğini kontrol etmesi için bu cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Sunduğu kolaylıklar sayesinde iş performansı rahatlıkla takip edilebileceği için işverenler için bu teknoloji mükemmel bir hale gelecektir. Bir yandan sağlık konusunda çok büyük yardımcı olacakları için insanların gelecekte doktora gitmeden önce değerlerini ölçmek için bile bu cihazları kullanabildiğini göreceğiz. Bu gibi örnekler çoğaltılabilir. Her örneğin bizi çıkardığı tek kapı gelecekte giyilebilir teknoloji cihazlarının yoğun olarak kullanıma kavuşacağıdır.

Giyilebilir Teknoloji Örnekleri

Giyilebilir teknoloji cihazlarını her alanda görebiliriz. Bu sebeple insanların bu cihazları gördüklerinde yabancılamaması için bazı örnekleri sunmak çok iyi olacaktır.

Konum Takipçisi Olarak Kullanılan Cihazlar

Evinizde beslediğiniz evcil hayvanınızın veyahut gözünüzden bile sakındığınız yavrunuzun nereye gittiğini ve ne durumda olduğunu her an kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bu sebeple içerisinde GPS bulunan cihazları çocuğunuzun veya evcil hayvanınızın üzerine yerleştirerek onun her an takipçisi olabilirsiniz.

Sağlık ve Fitness Takip Cihazları

Günümüzde yoğun olarak kullanılan giyilebilir teknoloji cihazları tamamen bu sektöre yayılmıştır. Kalp atışınızı, tansiyonunuzu, nabzınızı, yaptığınız yürüyüşün süresini ve sağlığınıza dair her şeyi kemerinize ya da kolunuza taktığınız bir cihaz yardımı ile takip edebilirsiniz. Bu da sağlığınızı her an kontrol altında tutabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Akıllı Tekstil Malzemeleri

Bu ürünler sizi oldukça şaşırtabilir. Soğuk havalarda kendinizi ısıtmak için giydiğiniz montların içine yerleştirilen ısı sensörleri sayesinde iç kısmın sıcaklığı düştüğünde otomatik ısıtma sistemi devreye giriyor. Bu durumda da ortam sıcaklığına ve soğukluğuna göre kendinizi ayarlayabiliyorsunuz.

1 Yorum

  1. Bence geç bile kalındı Teknolojinin bu kadar gelişmesine rağmen insan vücudu üzerinde sadece bilekte telefon dan öte gidemedik halbuki mikro çipler ve sensörlerin gelişmesi ile çok daha büyük gelişmeleri görmemiz gerekiyor. Bu işlerin sadece para ile veya tez yazarak değil sadece arge ile olması gerekiyor peki teknolojiye ne kadar pay ayrılıyor. İşte bu durum ülkenin teknoloji anlamında ilerlemesine engel oluyor. Şimdi şunu diyenleri duyuyorum işte ekonomi kötü ülkenin parasını boşa harcamayalım bende bunu diyen insanlara şunu söyleyeyim arge ile en ufak bir buluş yapıldığında bunu milyonlarca dolara satacak bir gelir ile harcanan argeyi katmekat çıkaracaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz