”Gökyüzü sadece uçmaktan korkanların sınırıdır” demiş Bob Bello.. Öyle ki sonsuzluk kavramının en büyük örneğidir uzay! Hayatımıza bu kelime, bu düşünce girmişse eğer yapılan bilimsel araştırmalar sayesinde girmiştir sonsuzluk kavramı hayatımıza. Bu yazımızda genç neslin neden uzaya merak salması ve bu dalda araştırmalar yapması gerektiğinden bahsedeceğiz. Ülke olarak gerçekten bu yolda emin ve doğru adımlarla ilerliyoruz. Bildiğiniz üzere yakın tarihte UZAY TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ ülkemizde hayata geçirildi. Henüz yakınımızda ki komşumuz olan İran kadar Nasa gibi sektörün lider uzay ajansında görev yapan vatandaşımız olmasa da ilerleyen yıllarda arkadan gelen neslimiz bu dalda güzel başarılara imza atacaktır.

Kardeşiniz, Çocuğunuz ve Çevrenizdeki Gençler!

Bu bölüm biraz daha artık ebeveyn olmak üzere olan, ebeveyn olan kişilere tavsiye niteliğinde yazılmıştır. Çocuklarınızı geliştirirken hatta gelişim çağındayken bilim dallarına yönelmelerini sağlamalısınız. Gelişim çağında ki bireyleri bu tarz konulara yönlendirerek gelecekte çok daha ilim ve bilim bilgini olmalarını sağlayabiliriz.

Ülkemizde gizem ve meraklı işler her zaman çok ilgi çekmiştir. Toplum olarak kazı çalışmaları yapan iş makinelerini bile merak ve keyifle izleriz. Uzay ise merak ve bilimsel araştırmalar ile merakı giderilen bir alan diyebiliriz. Çok kısa zaman önce Nasa ve SpaceX ortak olarak ISS uzay istasyonuna iki astronotun yer aldığı kapsülü gönderdi. Bu gerçekten insanlık adına önemli bir gelişmeydi. Şuan bu durumdan kaç kişinin detaylı olarak haberi var?

Başarılı bir bilim adamı olmak için ekstra çalışan bir beyine ihtiyacınız yok. Sadece merak ettiğiniz konular insanlık adına olsun. Öyle geliştirmeler üzerine planlamalar yapmalısınız ki, insanlık bunu da yaptı diyerek tarih kitaplarında adınız geçsin. Örneğin gözle bakamadığımız güneşi hiç bu kadar yakından gördünüz mü?

Neden bu görseli çeken ilk kişi siz değilsiniz? Sıradan olmak yerine çevreniz değil Türkiye’de isminden bahsettiren bir bilim adamı olmak, sizin elinizde! Yakın tarihte yani önümüzde ki 3 yıl içerisinde bazı Uzay araştırma firmaları Aya insanlı uçuşlar düzenleyecek. Bu ne kadar garip bir duygu öyle değil mi? Bundan tam olarak 117 yıl önce Orville ve Wilbur Wright kardeşler tarafından icat edilen uçaklar o dönem için akıl almaz bir icat olarak görülse de günümüzde uçakların sıradan bir ulaşım aracı olduğunu düşünüyoruz. Uçaklar ilk icat edildiğinde uçak ile yolculuk ücretleri aşırı pahalıydı. Ancak zamanla daha fazla uçak markası ile rekabet kızıştı ve bugün otobüs bilet fiyatlarında bile uygun fiyata uçuş yapabiliyorsunuz.

Belki uzaya gitmek şuan gerçekten çok pahalı olsa bile tıpkı uçaklar gibi ilerleyen yıllarda gezegenler arası seyahatlerde oldukça uygun fiyata tabi tutulacaktır. Ülkemiz için çalışan başarılı insanlar olabilmek için bilime olan inancınızı kaybetmeden bilimsel konulara yönelin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz