Kısa bir süre önce yaşadığımız bir olayı sizlerle paylaşmak istedik. Öyle ki Flash belleği Pc görmüyor sorununu yaşayan çok fazla kişi var. Bizimde yaşadığımız sorun buna benzer olsa da çok daha farklı bir sorun diyebiliriz. Küçük dosyaları taşımak adına kullandığımız bir adet SanDisk 16 GB Usb flash bellek bulunuyordu. Yaklaşık bir yıllık kullanım sonucunda bellek bilgisayar tarafından bir anda görülmemeye başladı. Yani Usb depolama cihazını bilgisayara taktığımızda takıldığına dair bildirim sesi geliyordu ancak hiç bir şekilde Usb flash bellek içine giriş yapamıyorduk. İşin garip tarafı şu ki, cihazı LG Smart Tv taktığımızda tüm içerikleri kesintisiz görebiliyor ve içinde ki dosyaları açabiliyorduk. Bu yazımızda hem yukarıda anlattığımız sorunu yaşayanlar hemde Flash bellek sorunlarını ve bu sorunların içinden nasıl çıkacağınıza dair bilgiler vereceğiz Dilerseniz konumuza geçiş yapalım.

Yazı İçeriği

Usb Bellek Görünüyor Ama Açılmıyor

Öyle bir konudan bahsediyoruz ki, aslında bizim için çok değerli belgeleri, görüntüleri bu cihazlarda taşıyoruz. Geçmişten hatıra kalan görüntüler, iş hayatınızda gerekli olan belgeler diye uzayıp giden önemli dokümanlar var cihazların içinde! Öyle bir zamanda yaşarız ki bu sorunu gerçekten çok ihtiyacımız olan bir günde çalışmaz bu Usb depolama aygıtları!

İlk olarak usb bellek görünüyor ama açılmıyor sorununa değineceğiz. Arkadaşlar bu sorun genel olarak yani eğer flash bellekte sorun yoksa bilgisayarınızda bulunan Usb Driver sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bu sorunun tespiti için öncelikle bilgisayarıma sağ tık yapıp özellikler, aygıt yöneticisi bölümüne giriş yapıyoruz.

Aygıt Yöneticisi bölümüne giriş yaptığımızda yukarıda ki alan karşımıza çıkıyor. Bu bölümde dikkat etmemiz gereken yer Evrensel seri veri yolu denetleyicileri bölümüdür. Bu bölümde eğer sarı ünlem işareti olan yerler varsa güncelleme yapmanız gerekmektedir. Ünlem olan yani sorunlu gözüken portlara sağ tık yapıp özellikler> sürücü > sürücüyü güncelleştir bölümünden ilgili driverın güncel olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Eğer bunlar işe yaramıyor ise ya da usb port yazılımları güncel ise o zaman yapmanız gereken tek şey usb flash belleğinizi biçimlendirmeniz gerekmektedir. Ne yazık ki bu işlemi yaptığınızda bellek içeriğinde ki tüm dosyalar kalıcı olarak silinecektir. Bu yüzden eğer ki bellek içerisinde silinmemesi gereken önemli dosyalar varsa mutlaka veri kurtarma merkezilerinden profesyonel yardım almanız gerekmektedir.

Veri kurtarma merkezleri aslında dosyaları kurtarma konusunda kesin olmamakla birlikte en yüksek garantiye sahip alanlardır. Bu kurtarma merkezlerinde depolama aygıtlarınıza hem fiziki hem de yazılımsal olarak müdahale edildiği için, eğer cihazınızda yazılımsal değil de donanımsal sorun varsa bile çözüme kavuşma oranı çok daha fazladır.

Flash bellek dosya kurtarma

Bir üst paragrafta yer alan Veri kurtarma merkezine veri depolama cihazınızı göndermek istemiyor masraf yapmak istemiyorsanız, o halde piyasada işini hakkıyla yapan bazı programlar aracıyla verilerinizi kurtarma işlemi yapabilirsiniz. Genel olarak silinen dosyaları geri getirmekte büyük başarı elde eden bu yazılımlara Google arama motoru üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tabi bilmenizde fayda var ki en iyi harddisk veri kurtarma programları kullansanız dahi eğer cihazınızda donanımsal problem varsa asla işe yaramayacaktır. Bu programlar cihazınızın donanımsal sorunlarına maalesef müdahale edemediği için sadece yazılımsal sorunlara müdahale etmektedir.

Flash Belleği Sadece Televizyon Görüyor?

Evet, sıra geldi en garip olaya! Öyle ki bugüne dek defalarca harddisk sorunu yaşayan, önemli verilerini kaybeden ve bu konuda gerçekten deneyim sahibi olan birisi olarak yaşadığım bu sorunun yani Flash Belleği Sadece Televizyon Görüyor problemine nasıl bir çözüm ürettiğime değinmek istiyorum. Konunun başında da bahsettiğim üzere flash bellek sadece Televizyonda görünüyordu. Onun haricinde akıllı cep telefonu ya da bilgisayarlarda bu belleği maalesef çalıştırmam mümkün olmamıştı.

Yabancı kaynaklar üzerinde yaptığım araştırmalarda Televizyon yazılımı ile doğal oalrak bilgisayar yazılımın aynı olmadığını bilgisayarda çalışmayan belleğin Windows kaynaklı olduğunu ve Linux işletim sistemine sahip bir cihaz üzerinde bu belleğe format atabileceğim yazıyordu. Bununla ilgili çok fazla doküman okudum ve çalışan bir usb belleğe Parted Magic isimli Linux işletim sistemini kurup Windows üzerinde sanal Linux işletim sisteminin çalışacağını öğrendim. Hatta size Windows üzerinde nasıl sanal Linux işletimi çalıştırılır, bunu aşağıya ekleyeceğim videoyu izleyerek öğrenmenizi istiyorum.

Yukarıda ki videoda ki işlemleri yapıp Bilgisayarınızı Linux işletim sistemiyle açtıktan sonra Windows işletim sistemi üzerinde görünmeyen ya da çalışmayan usb belleği takıp formatlama işlemi yapabilirsiniz. Linux usb biçimlendirme nasıl yapılır sorusunu ise yine İnternet üzerinde ki çeşitli kaynaklardan öğrenebilirsiniz. Uzun ve yorucu bir işlem olduğunu düşünenler mutlaka olacaktır. Ancak sorun yaşadığınız depolama aracını kurtarmak için bu işlemleri yapmanız gerekmektedir. Yardımcı olmamızı istediğiniz ya da takıldığınız noktalar olursa, yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Mümkün olan en kısa süre içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılıp yardımcı olunacaktır. Umarız en kısa süre içerisinde sorun yaşadığınız belleğinizi kurtarırsınız. İyi günler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz