Fizik Bölümü Mezunları İş İmkanları Nelerdir?

Fizik bölümü okuyanların sık sorduğu fizik bölümü iş olanakları ve istihdam yerlerini ele aldık. Fizik alanında çalışmanın en çekici yönlerinden biri, fizik kariyerinin çok çeşitli olmasıdır. Fizik bölümü mezunları, farklı sektörlerde yüksek talep gören becerilere sahiptir. Bunlar, sayısal, problem çözme, veri analizi ve karmaşık fikirlerin iletişiminin yanı sıra, dünyanın nasıl çalıştığına dair bilimsel ve insani bir düzeyde daha geniş bir anlayışa ilişkin becerileri içerir.  Yüksek dereceli ve oldukça değerli bu yetenekler,  aynı zamanda fizik mezunlarının daha fazla kazanması anlamına da geliyor!

Madde ya da fiziksel dünyanın ilgi çekici unsurları ile ilgilenmek istiyorsanız, bir fizik bölümü kariyer yolunuz için harika bir seçimdir. Birçok fizik mezunu, araştırma görevlerinde çalışmayı tercih ediyor. Bunlar; eğitim, otomotiv sektörü, havacılık endüstrileri, savunma, kamu sektörü, sağlık, enerji, malzeme, teknoloji ve bilgi işlem gibi farklı sektörlere yayılmıştır. “Fizik bölümü iş olanakları nelerdir?” diyorsanız alt başlıklarımızı detaylı okuyabilirsiniz. Farklı iş kollarını ele aldığımız tüm makaleleri ise buradan takip edebilirsiniz.

Araştırma Görevlisi

İyi bir lisans derecesi ile de bilimsel araştırma alanına dahil olmak mümkün olsa da, araştırmalarda uzun vadeli kariyer hedefi olan kişiler için en az 1 yüksek lisans derecesi gereklidir. Lisans üstü düzeyde fizik okumanın ana nedeni; belirli bir  alanda etkili bir şekilde çalışmak için hazırlamak için, daha derinlemesine, özel bilgi kazanmanıza yardımcı olmasıdır.

Uzay ve Astronomi

Küçükken herkes bir astronot olmak ister; ancak fizik bölümünü bitirirseniz, şansınız daha yüksektir! Elbette uzay alanında da roller sınırlı ve oldukça rekabetçidir ve bunların büyük bir bölümü doğrudan bir uzay yolculuğunu içermez. Ancak, bir fizik bölümü lisans derecesi, sektörde idari roller için yeterli olabilir. Daha üst düzey bir pozisyon için, mutlaka bir yüksek lisans derecesine ihtiyacınız olacak.

Sağlık Sektörü

Sağlık sektörü, düşündüğünüz ilk alan olmasa da, sağlık sektöründe de fizikçilere uygun kariyer seçenekleri çoktur. Tıp fiziği, biyomedikal mühendislik ile örtüsür ve  fizikçiler tıbbi teknolojiler ve ekipmanları oluşturmak, incelemek ve sürdürmek için biyomedikal mühendislerin yanında çalışabilir.

Enerji Sektörü

Yenilenebilir enerjiden başlayacak olursak, enerji sektöründe fizikçiler için çok fazla kariyer seçeneği var. Yenilenebilir enerjinin yükselmesinin yanı sıra, petrol ve gaz şirketleri enerji piyasasında büyük oyuncular olmaya devam ediyor ve bunlar, fizik bölümü mezunları için büyük iş verenlerdir.

Eğer fizikçiler olmasaydı, modern dünya çok daha farklı bir yer olurdu. Fizik çalışmaları, 20. yüzyılın çok önemli buluşlarını; örneğin lazer, TV, radyo, bilgisayar teknolojisi, DNA ve nükleer silahları getirdi ve kuantum teorisinin geliştirilmesinde de önemli bir rol oynadı. Bir fizikçi olabilmek için güçlü bir kafaya, bilimsel prensiplerin iyi bir kavrayışına ve kozmik düzeyde keşiflere karşı ilginiz olmalı. Eğer çoktan böyle olduğunuza karar verdiyseniz ve bir fizik bölümü öğrencisiyseniz, mezun olduktan sonra hangi sektörlerde, hangi iş alanlarında çalışabileceğinizi öğrenmek için bizi takip etmeye devam edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here