öğretmen

Evde Özel Ders Ortamı

Evde özel ders vermek isteyen ya da veren öğretmenlerin dikkat etmesi gereken bir takım özel ders kriterleri vardır. Özel ders günümüzde hem evden hem de internet üzerinden verilir hale geldi. Evden özel ders verenler için geniş bir pazar alanı sunan internet dünyası nedeniyle internet üzerinden verilen dersler giderek yaygınlaşmaktadır. İnternet üzerinden ders vermek isteyenler için daha önce hazırladığımız rehber yazıyı okumak için buraya bakabilirsiniz. Ancak bir çok öğrenci tanıdığı öğretmenlerden birebir evden özel ders almaya devam etmektedir. Evden özel ders veren öğretmenler, özel ders için oluşturdukları ev ortamını “okul mantığı” ile dizayn etmek yerine “konfor mantığı” ile inşa etmelidirler. Ders aralarında öğrenciye meyve ve çerez gibi ikramlarda bulunulmalıdır. Evden özel ders ortamının dağınık ve karmaşık yapısına son verilmelidir. Öğrencinin derse konsantrasyonunu bozacak unsurlar ortadan kaldırılmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Öğrenciye yapılan ikramların ders başlarken ortadan kaldırılmaması, televizyonun varlığı, duvarda birden fazla gereksiz tablolar ya da bu tabloların düzensizliği, perdelerin gelişigüzel çekilmesi, ders ortamında unutulan mutfak gereçleri, oturulan sandalye ya da koltuğun konforsuz olması, oturulan sandalye ya da koltuk ile özel dersin anlatıldığı tahta arasındaki mesafenin uzak olması, ders anlatırken kullanılan kalemin itici ya da okunur olmaması gibi durumlar özel ders motivasyonunu azaltan etmenlerdir. Özel ders ortamı öğrencinin motivasyonunu ve konsantrasyonunu arttırıcı olmalıdır.

Ders Tahtası ve Kalem Seçimi

Özel ders vermek için kullanılan tahtanın sıradan tahtalardan farklı olması öğrencinin hoşuna gider. Örneğin dış çerçeveleri beyaz klasik tahtalardan almak yerine internetten ya da mağazalardan araştırarak renkli bir tahta alabilirsiniz. Aynı şekilde tahtada ders anlatırken kullanacağınız kalem de orjinal ve okunur olmalıdır. Tabiri caizse yazdıklarınız öğrencinin kafasına kazınmış olmalıdır bu nedenle okulda verilen derslere göre farklılık oluşturmalısınız. 

Hatırlatmak istediğim bir diğer husus ise evdeki ya da apartmandaki gürültü kirliliğinin ortadan kaldırılmasıdır. Evde çocuk varsa özel ders vakitlerinde annesi ile birlikte gezmeye gönderilebilir, apartmanda ses varsa komşular nazikçe uyarılabilir.

Son bir önemli konu ise özel ders almak için evinize gelen öğrenciyi eve giriş ve evden çıkış anlarında sevgi dolu davranın. Özel ders almak için size gelen bir öğrenci size değer vererek ve sizden yüksek beklentiler umarak geliyor demektir. Bu nedenle öğrencinin size verdiği değeri bir öğretmen olarak fazlasıyla karşılamalı ve siz de ona özel olduğunu fazlasıyla hissettirmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here