Çevrenizde son zamanlarda size karşı ”hey dostum bugün süper görünüyorsun” diyen birileri oldu mu? Bugün erkekler için moda tavsiyeleri hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Görünüşünüzü sıradan biriyken esaslı birine dönüştürmenin çok hızlı ve kolaylıkları varken en son moda spor ayakkabıları ve gereksiz pahalı kol saatlerine kimin ihtiyacı var ki? Şimdi, kendime ait bazı sırları sizlerle paylaşacağım ve bu makaleyi ciddiye alan kişiler çevresindeki insanlardan bir adım önde olacaklar. Özellikle Üniversite öğrencileri tarafından nasıl kombin oluşturulur ya da nasıl tarzımı değiştirmem gerekiyor tarzı sorular geldiği için bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedik. Şimdi geriden başlayarak dış görünüşünüzde ne gibi değişiklikler yapabileceğinizi sıralayalım.

10 -) Bacaklarınızın Daha Uzun Görünmesini Sağlayın

En sevdiğiniz koyu renk kot pantolonunuzun altına beyaz spor ayakkabılarınızı giymeyi çok mu seviyorsunuz? Elbette bu bildiğimiz ve modası geçmeyen bir tarz ancak bu şekilde çevrenizde asla farklı olamaz ve fizik tipinizi asla gösteremezsiniz. Bunun nedeni beyaz ayakkabıların koyu renk pantolonlarla çok kontrast durması ve rengin bariz şekilde ton değiştirmesi, boyunuzu daha kısa göstermesine neden olacaktır.

Daha uzun boylu görünmek istiyorsanız, koyu renk bir pantolonun altına yine koyu renk bir ayakkabı tercih etmeniz gerekir. Renklerde çok fazla kontrast değişikliği olmadığında bacaklarınız biraz daha uzun gözükecektir. Bacakların daha uzun görünmesi için ne yapabilirim diye düşünüyorsanız bu tavsiyeyi dikkate alabilirsiniz.

9 -) Bütün İş Ayrıntılarda

Kalabalık bir ortamda herkes tarafından fark edilmek, gözlerin üzerinizde olması çok güzel ve özel bir duygu öyle değil mi? Kişi sayısı fazla olan bu tarz kalabalık ortamlarda fark edilmek istiyorsanız bunun da basit bir çözümü var diyebiliriz. Kıyafetlerinize pek fazla erkeğin kullanmadığı aksesuarlar eklemektir. Burada dikkat edilmesi gereken ise ustaca dokunuş ile abartılı takı kullanımı arasında ki farkı bilmeniz gerekiyor. Güneş gözlüğü, bileklik, saat gibi aksesuarlar dışında eğer Casual bir kıyafet tercih ettiyseniz, ceketinizin cebine özel bir mendil yerleştirebilirsiniz. Görünümünüze kişilik katmak istiyorsanız, bu tavsiyemizi de dikkate almayı unutmayınız.

8 -) Sade Olmaya Özen Gösterin

İkinci el kıyafet satan mağazalar dahi olsa doğru ve basit parçalar seçtiğiniz sürece çok tarz görünebilirsiniz. Alışveriş yaparken hatırlanması gereken kural, sabit ve modası geçmeyen parçalar satın almaktır. Buna örnek vermek gerekirse, koyu renk bir triko, mavi veya siyah renklerde en az bir adet t-shirt, giysi dolabınızda olmalıdır. Koyu renk kıyafetler özellikle kış aylarında kullanmanız gereken, özel ve şık kıyafet renkleridir. Ünlü bir tasarımcının parçasını kullanmıyorsanız, koyu renkli üst grup kıyafetleriniz de rüküş desenlerden uzak durmalı ve sadeliğe önem vermelisiniz. Kaliteli bir kot pantolon ve sade bir spor ayakkabısı ile temiz bir beyaz t-shirt giymek insana çok heyecan katmaya bilir ancak bu üçü çok daha iyi görünmenizi sağlayacaktır.

7 -) Deri Ceketinizi Eski Bir Görünüme Kavuşturun

Şöyle deri ceketinizi üstünüze çekip içinizde ki asi ruhu dışarıya mı aktarmak istiyorsunuz? Tamam, niyet belli ama dışarıya çıkıp havamı atayım demeden önce deri ceketi biraz deforme etmenizde fayda var. Yeni alınmış bir deri ceket, biraz fazla parlak ve katı görünebilir. Bu durumdan kaçmak için ufak bir numara var diyebilirim. Öncelikle ceketinizin çok fazla giyildiğini göstermeniz için deri ceketin üstüne biraz su püskürtün yada yağmurlu havalarda daha fazla kullanmaya özen gösterin. Daha sonra deri ceketiniz üzerinizdeyken germe hareketleri yapın.Kollarınızla daireler çizerek deri ceketin omuzlarındaki dikişleri esnetin. Sanki kendinize sarılıyormuş gibi hareketler yaparak ceketi deforme edebilirsiniz. Aşağıda bulunan galeride görsel anlatım yapılmıştır. Son olarak aşağıda ki galeride bulunan 3. görselde ki gibi kollarınızı geriye doğru itin. Ceket üzerinde ki su kurumadan bunları bir kaç kez yapın. Son olarak hafta bir kez bu uygulamayı mutlaka yapmaya özen gösterin.

6 -) Kıyafet Seçiminizi İyi Dengeleyin

Büyük beden ceketler ve sweetler şuan çok tercih ediliyor. Ancak üst grup kıyafetleriniz bol ise alt grup kıyafetlerinizin zıt olması yani dar olması gerekiyor. Hem üst hemde alt kıyafetlerinizin dar ya da bol olması kıyafet dengenizi olumsuz hale getirecek ve kötü ve sıradan bir görünüm haline getirecektir. Tüm bunlar dışında bol pantolon ve üzerinize giydiğiniz bol gömlek sizi daha kısa boylu gösterecektir. Sanırım bunu istemezsiniz öyle değil mi?

5 -) En Üst Düğmenin Yerini Değiştirin

Durun hemen panik yapmayın! Bu tüyo için dikiş makinesi kullanımı öğrenmenize gerek yok ancak bir iğne ve ipliğe ihtiyacınız var. En kötü oturduğunuz semtte bir terzi mutlaka vardır. Genelde gömleğin en üstü düğmesini iliklemek erkekler için hiç sevilmeyen bir durumdur. Kullandığınız gömleğin yaka ölçüsü boğazınızı hafif sıkıyorsa, bunu rahatlatmak için, gömlek yaka düğmesi yerini biraz daha kaydırarak, yakanın genişlemesini sağlayabilirsiniz. Genellikle bütün gömleklerde düğmeyi kaydıracak kadar yer bulunmaktadır. Bu sayede kullanmakta zorlandığınız gömleği rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.

 4 -) Yüzünüze Uygun Bir Yaka Tarzı Seçin

Yakadan bahsetmişken, hangi yaka tarzı yüzünüze uyumlu biliyor musunuz? Bazı yakalar yüzünüzü tamamlar ya da hiç uymaz. Bu yüzden bu yazdıklarımı dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Özellikle güçlü bir çene çizgisi ve geniş hatlara sahip bir yüz şekliniz varsa, satın alacağınız kıyafetlerde bunun tam tersini aramalısınız. Yüzü daha geniş olan erkekler dar yakaları tercih etmelidir çünkü bu yakalar yüzü daha uzun göstermektedir. Eğer çok uzun ince bir yüze sahipseniz, üçgen yakalar çene çizginizi belirlemede büyük rol oynayacaktır. Örneğin İtalyan yakalar aşağıya doğru değil, iki yana dışarıya doğru açılırlar. Eğer yüzünüz ne geniş nede dar ise o zamanda yarı İtalyan yaka kıyafetleri tercih edebilirler. Yarı İtalyan yaka ürünler bir çok yüz tipine uyum sağlamaktadır.

3 -) Takım Elbisenizin Size Uyup Uymadığına Dikkat Edin

Takım elbise alışverişi her erkek için göz korkutucu bir alışveriş olarak görülür. Birden fazla stil olduğu için kararsız kalmak biz erkekler için seçim konusunda oldukça zorludur. Takım elbise alışverişinde bilinmesi gereken altın kural kıyafetin üzerinize tam olarak oturmasıdır. Bir takım elbise alırken dikkat etmeniz gereken kilo ve boyunuza göre kesilmiş olan takım elbiseyi almanız gerekmektedir. Örneğin eğer 1,80 – 1,90 boy aralığında olup seksen kilo civarında bir ölçünüz varsa 6 drop, eğer uzun boylu ve zayıfsanız, kol boyunuz uzun ise 8 drop, eğer kısa boylu ve kilolu birisiyseniz, 4 drob takım elbise almanız gerekmektedir. Aşağıda bulunan galeride boy ve kilo standartlarınıza göre nasıl bir takım elbise seçeceğinize dair görseller bulunmaktadır.

2- ) T-shirt Üzerindeki Baskıları Koruyun

Yıkadıktan sonra solmasını istemediğiniz t-shirt yada gömleğiniz varsa şunları yapabilirsiniz. Gömlek ya da üzeri baskılı olan kıyafetinizi çamaşır makinesine koymadan önce ter çevirmeyi ihmal etmeyin. Renginin daha uzun süre canlı kalması için jean veya pamuklu pantolonlar içinde aynısını yapın. Bu sayede ürünlerde ki baskılar daha uzun ömürlü olacaktır.

1 -) Pantolon Paçasını Ayakkabınızın Hemen Üstünde Katlayın

Boyu çok uzun kot pantolonunuzun altına tenis ayakkabısı giyiyorsanız, pantolonun paçalarını ayakkabının üzerine salmak doğal görünebilir. Ancak şık görünmek istiyorsanız, bu çok kötü bir fikirdir. Bunun yerine spor ayakkabılarınızı daha dar kesim pantolonlar ile eşleştirmeyi deneyin ve kot pantolonunuzu tam ayak bileğinizin 3 cm yukarısına kadar katlayın. Bu işlemi çorap giymenizi gerektirmeyen makosen ayakkabı modelleri ile de uygulayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere moda konusunda dikkat etmeniz gereken detaylara yer verdik. Konu anlatımında yanlışımız varsa, bunu yorum bölümünde bizlerle paylaşabilir, ya da kendi tarzınız yada fikirleriniz hakkında paylaşımda bulunabilirsiniz.

Yazan Kamer EKENEL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here