oks genel foto

Erasmus+ Nedir?

Avrupa Birliği uzun vadeli planlar yaparak rotasını belirlemektedir. 2014 yılından önce Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik Programları olarak çatısı kurulan dev organizasyon 2014 yılı itibari ile Erasmus+ çatısı altında toplanmıştır. Geçiş döneminde isimler kafa karışıklığı oluştursa da detaylı incelendiğinde hangi programın size uygun olduğunu bulmak zor olmuyor. Avrupa Birliği 2014-2020 yılları arasındaki Erasmus+ planlamasını açıkladı. Bu Planlamada özel olarak desteklenen ve önem verilen proje konuları yer alıyor. Şimdi kısaca Erasmus+ Programının hangi alanları desteklediğine bakalım.

Erasmus+ Programı Hangi Alanları Destekliyor?

-Ana Eylem 1: Bireylerin Öğrenme Hareketliliği
-Ana Eylem 2: Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi için İşbirliği
-Ana Eylem 3: Politika Reformuna Destek
-Özel Eylem 1: Spor Destekleri
-Özel Eylem 2: Jean Monnet Programı

a) Hareketlilik Projeleri
Bireylerin Öğrenme Hareketliliği alanında bir çok faaliyet desteklenmektedir. Aslında diğer programlara nazaran bu alanda herkesin hazırlayabileceği projeler var. Şimdi hangi hareketlilik projelerinin desteklendiklerini görelim. Bireylerin ğrenme Hareketliliği eylemi aşağıdakileri desteklemektedir:

*Eğitim, Öğretim ve Gençlik Alanındaki Hareketlilik Projeleri: Üniversite öğrencileri, öğretmenleri ve personelleri; mesleki eğitim ve öğretim veren kurum/kuruluşların öğrenicileri ve çalışanları; yetişkin eğitim veren kurum/kuluşların öğrenicileri ve çalışanları; gençler ve gençlik çalışanları; katılabilmektedirler.
*Büyük Ölçekli Avrupa Gönüllü Hizmeti etkinlikleri: Gençlik, kültür, spor alanında devasa projeleriniz varsa bu alanda proje sunabilirsiniz.
*Ortak Yüksek Lisans Derecesi: Uluslarası çapda bir yüksek lisans konsorsiyumu oluşturma çabanız varsa bu alan tam size göre.
*Yüksek Lisans Öğrencisi Kredi Garantisi:Yurtdışında yüksek lisans yapmak için burs başvurusunda bulunabileceğiniz mükemmel bir imkan.
Hangi hareketlilik projesinin size daha uygun olduğuna siz karar verin. Program türlerinin detaylı bilgisine ulaşmak, alabileceğiniz maksimum para desteğini ve hibe ölçütlerini öğrenmek, ayrıca programınız ile ilgili gidilebilecek ülkelerin tam listesini görebilmek için linke tıklayınız.

b) Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi için İşbirliği

Bu eylem türü eğitim kurumları, gençlik örgütleri, iş dünyası, yerel/ bölgesel otoriteler ve sivil toplum kuruluşları arasında eğitim, öğretim ve gençlik faaliyetlerinde kurumsal işbirliği yapmayı düşünenlere katkı sağlamaktadır.

Eğitim, Öğretim ve Gençlik Alanlarında Stratejik Ortaklıklar:Stratejik ortaklık için projenizin eğitim, öğretim ve gençlik çalışması ile ilgili olması ve yenilik, deneyim ,tecrübe gibi bilgi aktarımı yapabilecek kurumlara açık olması gerekir.
Bilgi Ortaklıkları:Üniversite, iş dünyası ve sosyo-ekonomik çevrede Avrupa’nın kapasitesini arttırmaya yönelik yenilik projeleri desteklenmektedir.
Sektörel Beceri Ortaklıkları:Belli bir ekonomik sektörün örneğin araba sayisinin ihtiyaç duyduğu sektörel beceri ihtiyacıyla ilgili projeniz varsa veya birden fazla mesleki alan için eğitim kurumlarının daha modernize edilmesi arsaında fikriniz varsa proje sunabilirsiniz.
Gençlik Alanında Kapasite Geliştirme:Kapasite Geliştirme Projeleri, Program Ülkeleri ve Ortak Ülkelerde gençlik alanında faal olan çok taraflı ortaklıklara dayanan ulusötesi işbirliği projeleridir.

c) Politika Reformuna Destek

Politika reformuna destek alanında; gençler ve karar alıcıların bir araya getirilmesini sağlayan projeler, politika ve demokrasinin gelişimini sağlayan projeler, okuryazarlık politikasını değerlendiren projeler, Avrupa politikasının dış dünyaya bakan yüzünü gösteren uygulamalar gibi bir çok eylem ve proje türü desteklenmektedir. Eylem türleri hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki adrese tıklayın.

d) Spor Destekleri

Spor konusunda fikirleri olanlar için Avrupa Birliği tarafından desteklenen projelerden biri de sizin olabilir. Doping, sporda şiddet, şike, sporda ırkçılık gibi konularla mücadele; sporcuların kariyerlerinin iyileştirilmesi; spora herkesin katılımının teşviki ve sporda eşit fırsatların oluşturulması gibi tüm alanlarda Avrupa’nın gelişimine katkı sağlayacak tüm spor projeleri değerlendirmeye alınacaktır.
Yerel, bölgesel ya da ulusal düzeyde faaliyet gösteren kamu kurum/kuruluşları ile “İşbirliği Ortaklığı” da yapılabilmektedir.
“Kâr Amacı Gütmeyen Spor Etkinlikleri” alanında da proje sunabilirsiniz. Bu projelerle yenilikçi faaliyetler, bireyleri spora özendirme gibi konular seçebilirsiniz.

e) Jean Monnet Program

Jean Monnet Eylemleri, dünya çapında Avrupa Birliği çalışmaları alanında araştırma ve öğretme konusunda mükemmelliği teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu faaliyetler, özellikle AB politikalarının yönetişimini güçlendirmek için akademik camia ile politika yapıcılar arasındaki diyaloğu pekiştirmeyi de amaçlamaktadır. Jean Monnet alanında desteklenen konu alanları belirlenmiştir. Jeant Monnet diğer projelere göre daha fazla akademik ve profosyonel yapı barındırmaktadır. 

Bir önceki makalede A’dan Z’ye Erasmus+ hakkında genel bilgiler vermeye çalıştık. Bu yazımızda ise Erasmus+ Programlarına, hangi projeleri sunabileceğimize değindir. Bir sonraki yazımız ise projenin hazırlanma safhası ile ilgili olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz