En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Etmeniz Gerekir Ne Demek?

En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Etmeniz Gerekir Yazısı

E-Devlette askerlik durum sorgulaması yapanlar ya da evlerine resmi tebligat ulaşanlar “en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekir” yazısı ile karşılaşabilirler. Bu yazı olmadan önce öğrencilik nedeniyle, kamudan ihraç oma nedeniyle ya da farklı sebeplerle “tecil erteleme” “son yoklamaya tabi” gibi yazılar olurdu. E-devlet sorgulamasında ya da size ulaşan resmi tebligatta en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekir yazısı görürseniz artık askerlik işlemlerinizin başlatılacağı anlamına geliyor. Korkmayın hemen askere almıyorlar. Bir sonraki celp dönemi yani en erken 2-3 ay sonrasında askere çağırırlar. Askerlik şubesine gitmezseniz bakaya kalırsınız yani kaçak görünürsünüz. En alt başlığımızı okuyun.

Askerlik kanunu kapsamında 20 yaşından gün alınca askere gitmek kanuni bir zorunluluktur. Ancak bazı hallerde askerlik tecili yapılarak ileri bir tarihte askere gidilebilmektedir. Bu gibi durumlar arasında en çok eğitim sebebiyle askerlik tecili yapılmaktadır. Askerlik tecilinizi eğitim sebebiyle yaptırmışsanız bu durumda dikkat etmeniz gereken mesele mezuniyet ile birlikte tecil gerekçesinin de ortadan kalktığıdır. Bu durumda eğer en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekir şeklinde bir tebligat alırsanız mezuniyet bitmesi veya farlı bir sebeple askerlik işlemlerinizin başlatıldığını anlayabilirsiniz. Eğer çağrıya riayet etmeyip en yakın askerlik şubesine gitmezseniz kaçak durumuna düşebilirsiniz.

Askerliği Erteletmek İçin Neler Yapılabilir?

Askerlik tecilinde 29 yaşına kadar lise, açık lise, ön lisans veya lisans eğitimleri gerekçe olabilir. Sınavlara hazırlanıp yeni bir üniversite okumak, açıköğretime yazılmak 29 yaşına kadar size yardımcı olabilir. Eğer 29 yaşından önce mezun olursanız ve öğrencilik biterse askerlik şubesine davet alabilirsiniz. Ayrıca okuldan atılma gibi durumlarda da tecil hakkı bitmektedir.

Öğrencilik süresince erteleme yaşı doktora veya yüksek lisans çalışmalarında 33 yaş ile sınırlıdır. Yüksek lisans ve doktora yaparak 33 yaşına kadar askerlik erteletme mümkün. Eğer 33 yaşından önce çalışmalar biterse yine askerlik işlemleriniz başlatılmaktadır.

Ek olarak boy kilo endeksinde istenen sınırların üstünde olan adayların da askerliği tecil edilebilmektedir. Bu sınır için boy ve kilo standardı yok, askerlik işlemleri için gittiğinizde sizi de herkes gibi muayene edecekler. Bu muayene sırasında doktor aşırı kilolu olduğunuza kanaat getirirse askerliğinizi tecil ettirir. Bu muayene sırasında başka ciddi bir rahatsızlık ortaya çıkarsa onlar da erteleme sebebidir.

Lisanslı olan sporcuların askerlik tecil işlemleri ise 33 yaşına kadar yapılabilmektedir. Bununla birlikte üniversiteler bünyesinde bilimsel çalışma yapanlar 36 yaşına kadar askerlik tecil işlemlerini yaptırabilirler. Tüm bu tecil durumlarında eğer tecil gerektiren gerekçe ortadan kalkmışsa bu durumda askere alım işlemleri otomatik olarak başlatılmaktadır.

Askerlik Şubesine Gidilmezse Ne Olur?

Askerlik tecil işlemleri yukarıdaki gerekçelerle bitmiş ve siz askerlik şubesine gitmemişseniz bu durumda askerlik şubesi sizinle ilgili gerekli işlemleri başlatır. Bakaya kalan asker adayları için askerlik şubesinin belirleyeceği bir maddi ceza olmaktadır. Para cezası ödenip askerlik işlemleri başlatılabilir ancak eğer askerlik yükümlüsü cezayı ödemeyip askerlik şubesine de gitmezse bu durumda şube Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunur. Cumhuriyet başsavcılığı bakaya hakkında yakalama emri çıkartır. Kendisi teslim olursa gerekli olan para cezası ödenir ve bir sonraki celp dönemi için askerlik işlemleri başlatılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir