En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Etmeniz Gerekir Yazısı

E-Devlette askerlik durum sorgulaması yapanlar ya da evlerine resmi tebligat ulaşanlar “en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekir” yazısı ile karşılaşabilirler. Bu yazı olmadan önce öğrencilik nedeniyle, kamudan ihraç oma nedeniyle ya da farklı sebeplerle “tecil erteleme” “son yoklamaya tabi” gibi yazılar olurdu. E-devlet sorgulamasında ya da size ulaşan resmi tebligatta en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekir yazısı görürseniz artık askerlik işlemlerinizin başlatılacağı anlamına geliyor. Korkmayın hemen askere almıyorlar. Bir sonraki celp dönemi yani en erken 2-3 ay sonrasında askere çağırırlar. Askerlik şubesine gitmezseniz bakaya kalırsınız yani kaçak görünürsünüz. En alt başlığımızı okuyun.

Askerlik kanunu kapsamında 20 yaşından gün alınca askere gitmek kanuni bir zorunluluktur. Ancak bazı hallerde askerlik tecili yapılarak ileri bir tarihte askere gidilebilmektedir. Bu gibi durumlar arasında en çok eğitim sebebiyle askerlik tecili yapılmaktadır. Askerlik tecilinizi eğitim sebebiyle yaptırmışsanız bu durumda dikkat etmeniz gereken mesele mezuniyet ile birlikte tecil gerekçesinin de ortadan kalktığıdır. Bu durumda eğer en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekir şeklinde bir tebligat alırsanız mezuniyet bitmesi veya farlı bir sebeple askerlik işlemlerinizin başlatıldığını anlayabilirsiniz. Eğer çağrıya riayet etmeyip en yakın askerlik şubesine gitmezseniz kaçak durumuna düşebilirsiniz.

Askerliği Erteletmek İçin Neler Yapılabilir?

Askerlik tecilinde 29 yaşına kadar lise, açık lise, ön lisans veya lisans eğitimleri gerekçe olabilir. Sınavlara hazırlanıp yeni bir üniversite okumak, açıköğretime yazılmak 29 yaşına kadar size yardımcı olabilir. Eğer 29 yaşından önce mezun olursanız ve öğrencilik biterse askerlik şubesine davet alabilirsiniz. Ayrıca okuldan atılma gibi durumlarda da tecil hakkı bitmektedir.

Öğrencilik süresince erteleme yaşı doktora veya yüksek lisans çalışmalarında 33 yaş ile sınırlıdır. Yüksek lisans ve doktora yaparak 33 yaşına kadar askerlik erteletme mümkün. Eğer 33 yaşından önce çalışmalar biterse yine askerlik işlemleriniz başlatılmaktadır.

Ek olarak boy kilo endeksinde istenen sınırların üstünde olan adayların da askerliği tecil edilebilmektedir. Bu sınır için boy ve kilo standardı yok, askerlik işlemleri için gittiğinizde sizi de herkes gibi muayene edecekler. Bu muayene sırasında doktor aşırı kilolu olduğunuza kanaat getirirse askerliğinizi tecil ettirir. Bu muayene sırasında başka ciddi bir rahatsızlık ortaya çıkarsa onlar da erteleme sebebidir.

Lisanslı olan sporcuların askerlik tecil işlemleri ise 33 yaşına kadar yapılabilmektedir. Bununla birlikte üniversiteler bünyesinde bilimsel çalışma yapanlar 36 yaşına kadar askerlik tecil işlemlerini yaptırabilirler. Tüm bu tecil durumlarında eğer tecil gerektiren gerekçe ortadan kalkmışsa bu durumda askere alım işlemleri otomatik olarak başlatılmaktadır.

Askerlik Şubesine Gidilmezse Ne Olur?

Askerlik tecil işlemleri yukarıdaki gerekçelerle bitmiş ve siz askerlik şubesine gitmemişseniz bu durumda askerlik şubesi sizinle ilgili gerekli işlemleri başlatır. Bakaya kalan asker adayları için askerlik şubesinin belirleyeceği bir maddi ceza olmaktadır. Para cezası ödenip askerlik işlemleri başlatılabilir ancak eğer askerlik yükümlüsü cezayı ödemeyip askerlik şubesine de gitmezse bu durumda şube Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunur. Cumhuriyet başsavcılığı bakaya hakkında yakalama emri çıkartır. Kendisi teslim olursa gerekli olan para cezası ödenir ve bir sonraki celp dönemi için askerlik işlemleri başlatılır.

110 YORUMLAR

 1. 23.yasinda acık lise öğrencisiyim şubeye başvurunuz uyarısı bana da çıktı ve üzerinden bir süre geçti gitmedim şubeye belgemi alıp gitsem bu durum da tecil yaparlar mı

  • Askerlik şubesine giderek öğrenci olduğunu beyan edin, gözden kaçmış olabilir. Normalde öğrenci iken bu uyarı gelmez. Eğer öğrenci olmadan önce, eğitime bir ara verdiyseniz ve bu boşluk sırasında bu uyarı geldiyse bilemem. Belki uyarıyı yeni fark etmişsinizdir.

 2. 2017 ekim ayında tecilim bitti lisans mezunuyum bir kez gbt ye yakalanıp tutanak imzaladım ancak henüz askerlik subesine hiç gitmedim. e devlette en yakın askerlik subesine müracat edin yazıyor yarın subeye gitsem hemen götürürler mi bir sonraki celbe mi kalırım

 3. yurtdisinda okuyorum ayni yazi banada cikti konsolosluga evraklarimi vereli 15 gun oldu bir gelisme yok 1 hafta sonra turkiyeye gitmem gerekiyor havalimaninda ne gibi sorun yasarim

 4. Merhaba. Eylül 2016 tarihinde tecilim bitti. 1987 doğumluyum. Bu süre içerisinde askerlik şubesine hiç gitmedim. Sadece bir kez tutanak yedim. Şimdi yüksek lisans başvurusu için askerlik durum belgesi almam gerek. E devletten alamıyorum. Askerlik şubesine gidersem ne gibi bir durumla karşılanırım? Askerlik durum belgesi verirler mi? Yüksek lisans kaydımdan sonra tecil işlemlerinde bir sıkıntı yaşar mıyım?

  • Askerlik şubesinden askerlik şubesine farklı tutumlarla karşılaşmanız söz konusu ama genel prosedür şu şekilde:
   -Askerlik durum belgesi istiyorum dediğinizde yoklama kaçağı olduğunuz görülür ve derhal yoklama işlemleriniz başlatılır. İmzalamasanız bile tutanak tutarlar.
   -Tabi bazı yerlerde sorun çıkarmayabilirler.

 5. 83 dogumluyum ve tecilim biteli 6-7 sene oluyor. bu sure icerisinde yurtdisindaydim ve yurda hic giris cikis yapmadim. simdi bedelli askerlige basvurmak istiyorum. e-devletten basvurmak istedigimde EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE MÜRACAAT ETMENİZ GEREKİR diyor. Turkiye’ye donsem gumrukte tutuklanir miyim? konsolosluktan da bu islemi su anda yapma sansim yok. burada vizem de bitiyor. Turkiye’ye donsem ve durumumu aciklasam gumrukte basvuru yapmama olanak verirler mi? ya da nasil bir yol izleyebilirim?

  • E-devletten bedelli başvurusu yapmanıza bir engel olmaması gerekiyor, tekrar kontrol ediniz. O yazı yazsada bedelli için sorun yaşatmazlar. Ama yakalama kararı varsa sorun yaşayabilirsiniz, ama bedelli için başvuranların geçmiş para cezaları silindi.

 6. Liseden 1 yıldır mezunum ve 20 yaşındayım. Üniversiteye kayıt hakkı kazandım. Üniversiteye kayıt yaptırabilir miyim? lütfen yardım acil

 7. merhaba … ben açık öğretim sosyal hizmetlerde okuyorum ikinci üniversite olarak ilk üniversitemdeki kaydım silindi lakin ikinci üniversitede halen okuyorum e devlete baktığımda öğrenci belgem çıkmıyor askerliğe baktığımda ise en yakın askerlik şubesine başvurun çıkıyor. aöf bürosuna gidiyorum evet öğrenciliğiniz devam ediyor diyor ben ne yapmalıyım sizce ?

  • Muhtemelen ikinci bir üniversiteye kaydolmak isterken arada boşluk olmuştur, direk sisteme düşmüştür öğrenci değil diye. halen bir okulda okuyorsanız askerlik şubesine gidin. Öğrenci belgesini okulunuzdan alın öyle gidin. Ayrıca e-devlet sisteminde Anadolu Üniversitesi bölümü var, birde oradan sorgu yaparak öğrenci belgesi almayı deneyin.

 8. Merhabalar askerliğimi yaptım elimde terhis belgem var 4 ay oldu geleli.Lakin askerlik durum belgesi almak istediğimde en yakın askerlik subesine gidin uyarısı alıyorum bunun sebebi nedir gunlerdir askerlik subesinde sıra gelmediğinden öğrenemiyorum.

  • Bu aralar bedelli askerlik başvuruları ve bedelli askerlik sınıflandırma sonuçları nedeniyle sistem çok yoğundu. sistemsel sorunlar nedeniyle bu tarz sıkıntılar yaşandı. Askerlik şubesine şuan gitmenize gerek yok, 1 hafta daha düzelmezse gidin.

   • Selamün aleyküm ben açık öğretim adalet okuyorum tecilim bu bölüm üzerine ama ara verip 2 yıllık ilahiyat bitirdim.Şuan da yine adalete devam ediyorum ama bu ayın ikisinde doldu tecilim yani 4 yıl şuan adalete devam ediyorum 1.5 hafta önce şubeye gidip bir belge verdim aricaz dediler ama hala aramadılar acaba tecil de problem çıkar mı bilgilendirirseniz sevinirim.

 9. Selamün aleyküm ben açık öğretim adalet okuyorum tecilim bu bölüm üzerine ama ara verip 2 yıllık ilahiyat bitirdim.Şuan da yine adalete devam ediyorum ama bu ayın ikisinde doldu tecilim yani 4 yıl şuan adalete devam ediyorum 1.5 hafta önce şubeye gidip bir belge verdim aricaz dediler ama hala aramadılar acaba tecil de problem çıkar mı bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhaba,yoğunluklarından dolayı dönüş sağlayamamış olabilirler.29 yaşını doldurmadıysanız problem çıkacağını zannetmiyorum.Biraz zaman geçtikden sonra tekrardan sorgulatmanızda fayda vardır.

 10. 26 yaşındayım Bi dönem harç yatırmadım kalan dersim olmadığı için ikinci dönem harcımı yatırdım ders seçimimi yaptım bi de adliyeye iş için başvuru için askerlik belgesi istediler e devlette en yakın askerlik şubesine başvurunuzu yapınız diye bi uyarı geldi ne yapabilirim.

  • Merhaba,askerlik şubesinden bazı evraklar isteyeceklerdir.Bu evrakları teslim etmeniz durumunda sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum.Zaman geçmeden şubeye baş vurmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

 11. 2 yılllık Üniversiteye yeni kayıt yaptırdım 25 yasindayim daha önce aciktan lise okuduğum için tecil ettirdim bu sene mezun oldum ve üniversiteye kayıt oldum ekc2 belgesi alıp 2 defa askerlik subesine gittim ve 2sindede yök’ten bi karar gelecek şuan yapamiyoruz ileri tarihte gelin dediler şimdide en yakın askerlik subesine başvurunuz yazıyor özel nedenlerden dolayı üniversitenin son vize sınavına giremedim fakat ilk sınava girdim ve haftaya cumartesi pazar final sınavlarına gireceğim ve 2.donem için kaydimida yeniledim askerlik şubesine gittiğimde tecil işlemimde sıkıntı olurmu gittiğimde

 12. Merhaba ben 1999 agustos 2 dogumluyum ve hazirlik sinifi okudugum icin suan devlet lisesi son sinif ogrencisiyim anadolu lisesinde ogrenime devam ediyorum e devlette muracat etmebuz gerek diyor ve bende muracat ettim ordaki gorevli ek c 2 belgesi istedi ama okuldaki mudur ek c2 belgesi acik ogretimde lise okuyablar icin verilir dedi ve sen sisteme otomatik olark dusersin devlet lisesi okuyorsun dedi yorumunuz nedir ne yapmaliyim

  • Merhaba,normal şartlarda zaten devlet okulunda okuduğunuz için otomatik olarak düşmeniz gerekir.Sistemde bir sorun olmuş olabilir.Müdürünüzün dediği gibi açık lise için bu belge istenir.Biraz daha bekleyip kontrol etmeniz daha iyi olur.Bir sorun çıkacağını zannetmiyorum.

 13. Merhaba ben 1999 doğunluyum şuan üniversitede hazırlık okumama rağmen En yakın askerlik subesine muracat gerkeli yazisi cikiyor bu durumda ne yapmam gerekir

 14. Merhaba su an üniversite 1.sınıfta okuyorum ancak askerlik durum belgesinde en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekmektedir yazıyor bu durumda ne yapmak gerekir?

  • Merhaba,sistemsel olarak sorunlar olabiliyor.Eğerki 29 yaş sınırını geçmediyseniz sorun çıkmayacaktır.Bu durumda öğrenci belgeniz(EK-C2) ile birlikte askerlik şubenize uğramanızda fayda vardır.

 15. Merhaba hocam 1.1.2019 da tecilim bitti.Açık öğretim lisesinde devam etmekteyim.Açık lise kaydımı yaptırmıştım ama e-devlette En yakın Askerlik şubesiyle görüşün yazısını alıyorum. Kaydımı yaptırdıgım halde otomatik tecil olması gerekmez miydi.Bana devam ederseniz okumaya teciliniz devam eder dediklerini hatırlıyorum. Ne yapmam gerekli cevabınızı bekliyorum.

  • Merhaba,normal şartlarda otomatik olarak tecil olması gerekiyor.Olmaması durumunda öğrenim belgeniz(EK-C2) ile birlik askerlik şubenize gitmeniz gerekmektedir.Önceki yorumlarda belirttiğimiz gibi 29 yaş sınırını geçmediğiniz takdirde bir sorun çıkmayacaktır.

 16. 1999 doğumluyum e devlette müracaat etmeniz gerekmektedir yazıyor okumuyorum maddi durumlardan dolayı çalışmak zorundayım lise bitirdim lise mezunları 3 yıla kadar tecil ettirebiliyor diye okumuştum bu doğru mudur

  • Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksek okullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir. Okulla ilişiğiniz kesildikten sonra mazeretsiz olarak lise mezunları için 3, üniversite mezunları için 2 yıl tecil hakkı vardır.

 17. Abi cevap verirsen çok memnun olurum 2019 itibari ile 20 yaşın da görünüyorum ay olarak doldurmasam da bana da bu yazı çıktı ama ben üniversteye hazırlanıyorum haziran da sınava gireceğim tecil ettirebilir miyim ve ne zamana kadar tecil ettirmem gerekir şimdiden teşekkürler.

 18. Hocam merhaba üni 1.sınıftayım askerliğim gelmiş tutanak tutuldu ve 15 gün içerisimde en yakın şubeye gidin dediler şubeye gittim bana üniversiten otomotik olarak yollamış uzatıldı sorun yok diyor ama e devletten bakınca en yakın askerlik şubesine müracaat edin diyor

 19. Merhabalar. 99 Kasım doğumluyum 2018 yılında liseden mezun oldum. Şu an herhangi bir aktif eğitim görmüyorum. Üniversiteye yerleşmedim. Üniversite sınavına hazırlanıyorum. E-devlet de en yakın askerlik şubesine müracat etme yazısı bende de çıkıyor. Şimdi ben herhangi bir kimlik kontrolünde kaçak gözükeceğim ve tutanak, para cezası vs. Uğraşacak mıyım? Yoksa lise mezunu olduğum için 3 yıl hakkım var herhangi bir yere başvuru yapmadan 3 yıl boyunca sebep göstermeden gbt de yakalasam dahi herhangi bir problem olmaz mı ?

 20. Merhaba 94 doğumluyum AÖF 2 yıllık okuyorum bazı sebeplerden 7. Yılımı doldurdum artık öğrenci hakkınız yok ama sınavlara girme hakkınız var denildi belge istedim askerlik için e devlette de en yakın şubeye uğrayın yazıyo şubeye gidersem tecilimi uzatırlarmı teşekkür ederim

  • 7 yıl sonunda maalesef tecil uzatma, kısmi nedenler hariç uzatılmamaktadır. Detaylı bilgileri öğrenmek adına Askerlik Şubesini arayıp iletişime geçebilirsiniz.

 21. Merhaba 2017 senesinde 2 yıllık onlisansimi bitirdim 2019 ‘un 12.ayına kadar tecilim gözüküyordu fakat şimdi en yakın subeye gidiniz diyor başka bir türlü erteletmek mümkün mü acaba

 22. Hocam Selamlar Bendede Bu Yazı çıkıyor karşıma önceden şahsın 02.02.2019 Tarihine Kadar Sskerlikle Alaklı bir sakıncası yoktur yazıyordu dün baktığımda en yakın askerlik şubesine müraacat etmeniz gerekir yazıyor yani askerlik şubesine gidip bana kağıt vericekler muayne olacağım sonra askere mi gideceğim detaylı açıklarmısınız kafam karıştıda ?

 23. Merhaba, 1989 Kasım ayı doğumluyum üniversiteyi yurtdışında okudum fakat bu süreçte konsolosluklarda tecil işlemi hiç yaptırmadım. Türkiye’de bulunduğum süre içerisinde iki faklı zamanda bakaya kaldığım için tutanak imzaladım ve her iki seferde de askerlik şubesinde tecil işlemlerimi gerçekleştirdim, en son 2018 Ekim itibariyle tekrardan tecil sürem doldu. E devlette “en yakın askerlik şubesine gitmeniz gerekiyor” yazısı yazmakta. Büyük ihtimalle 2018 Kasım celb döneminde askerlik yerim belli oldu. Ben de halen yurtdışındayım ve yakın bir zamanda Türkiye’ye gideceğim, gümrükte sıkıntı yaşar mıyım? Yakalanıp tutanak imzalamam durumunda askerliği tecil ettirme imkanım olur mu?

 24. 99 dogumluyum 19 yasindayim 20 me ekimde girecegim muracaat etmeniz gerekiyor yaziyor
  Ben 2. kez mezuna kaldim tecil ettirebiliyormuyum hazirlaniyorum suanda gitsem .henuz uniye girmedim 2. Hazirligim

 25. Merhaba 96 doğumluyum 2018 yılında babamı kaybettim ve annem tek kalıyor askerlik şubesine gittim bu durumu belirttim ama bir işlem yapılamaz diye belirttiler 2019 şubat ayında tecilim bitti bende martta sınava başvurdum açık öğretim geçen çevirmeye yakalandım tutanak tuttular ama yine gitmeyeceğim.Birde çevremdeki herkes kilomdan dolayı seni almazlar diyor boyum 1.70 kilom 100 boy kilo endeksine göre %37 fazla gözüküyor görünüş olarak çok kilolu durmuyorum ama çoğu kişide gitmezsin diye belirtiyorlar kilo boy oranı kaçtır askeriyenin

  • Askeriye’de kilo oranından ziyade, kilonuzun askerlik süresince katılacağınız faaliyetlerde size engel olup olmayacağı göz önüne alınır. Belirttiğiniz kilo ve boy bilgilerine göre askere gitmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

 26. Merhaba kolay gelsin önlisans mezunuyum subatta tecilim bitti yoklama kacagi olarak gozukuyorum dgs ye girsem ve kazansam universite kayit tarihine yakin yoklamami yaptirip bakaya durum belgesiyle kayit ve ardindan tecil ettirebiliyor muyum ? Simdiden tesekkurler

 27. Merhabalar.
  Önlisans’dan mezun olduktan yaklaşık 2 ay sonra kendi isteğimle 31.12.2019 tarihine kadar yazılı tecil aldım.
  Yakın zamana kadar tecilli olduğum sistem gözüküyordu. Fakat bugün kontrol amaçlı askerlik sorgulaması yaptığımda “Belgelerinizle En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Etmeniz Gerekir” bildirimiyle karşılaştım.
  Bu durumda ne yapmalıyım ? Teşekkürler.

 28. Merhaba 2 yıldır yoklama kaçağıydım üsküdar askerlik şubesine gidip lise diplamo ile 3 yıl tecil ettirmiştim fakat ümraniye gbt sorgusunda yoklama kacagı çıktım ve askerlik şubesine git dediler, e devlettende sorgulayınca en yakın askerlik şubesıne mücaraat ediniz çıkıyor şimdi ben tecillimiyim yoksa bakaya kalıp askere gitme durumum var şubeye diplamo ile mi gideyim öğrenci değilim şuan

 29. Merhaba, 89 doğumluyum ve lisans mezunuyum. Yaklaşık 1,5 yıl önce tecil için yüksek lisans’a kayıt yaptırdım ve 1,5 ertelettim ama y.lisanstan mezun olmadım 1,5 yıl sonunda mayıs ayında kayıdım silindi haliyle. (Y.lisans 3 dönem olduğu için 1,5 yıl) şimdi temmuzda tekrar y.lisansa başvuracağım bildiğim kadarıyla 35 yaşına kadar erteleniyor. Sorum şu ikici kere yüksek lisansa başvurup kabul edilirsem yine erteletebilir miyim? Ve şu an e devlette askerlik şubesine gidin yazıyor, Temmuz da tekrar baş vurana kadar kaçak gözükücem sanırım bu ara sürede mesela herhangi bir otelde kalsam nolur? Ne kadar ceza yerim imzalatılan tutanakta?

 30. Arkadaşlar 11 aylık askerim e devletten askerlik durum belgesi sorgulamaya giriyorum en yakın askerlik şubesine müracaat edin diyor ne yapmalıyım?

 31. Merhaba, ben 2016 yılında önlisanstan mezun oldum. Mezun olduktan sonra okul tecili bitmişti ben 1 yıl tecil ettirdim ve daha sonra 2017 yılında başka bir önlisans programına kayıt yaptırdım. Tecil süresi bittikten sonra ikinci önlisans bölümüne kayıt olduğum için denk okul diye okul tecil yaptırmamış. Şimdi açıköğretimden lisans bölümüne kayıt yaptırdım tecil ettirebilir miyim?

 32. Merhaba, 12.10.2001 doğumluyum meslek lisesi mezunuyum e-devletten baktığım zaman askerlik durum belgesinde en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz diyor ne yapmam lazım.

  • Merhaba admin 02.02.2000 doğumluyum askere müracaat etmeliyim ama benim abim 2019 Kasım ayında teslim oldu ben tecil edebilirmiyim abim geldiğinde gitmek istiyorum bu konu üzerinde bir bilgim yok okumuyorum 4 kardeşiz biri kız 3 erkek abim askerde diğeride 10 yaşında bir bilgi verirsen çok Makbule geçer

 33. merhaba ben 2 yıllık üniversite okuyordum sonra yarıda bıraktm gitmedim. şu an en yakın askrlik şubesine gidiniz diyor. Ben ocak ayında ders kaydımı yaptırırsam ve bu sürede askerlliğimi erteleme şansım olabilir mi ??

 34. İyi günler okulum devam ettiği ve harcımı yatırdığım halde en yakın şubeye gidin diyor.Otomatik olarak yenilenmiyormuydu.2 senedir hiç gitmedim şubeye kendiliğinden yenileniyordu

 35. Merhabalar, 1998 doğumluyum ve açık liseden okuyorum aynı zamanda çalışıyorum. Aralık ayında askerliğimi tecil ettirmek için halk eğitim merkezinden öğrenci belgemi alıp askerlik şubeme gittim ve tecil edemiyoruz ocak gibi gel dediler bugunde e-devletten askerliğime bakmak ıcın gırdıgımde ‘En yakın askerlik şubesine müracat ediniz.’ yazıyordu bunun sebebi nedir?

  ayrıca bir kanun değişmiş haberımız yok bu ne anlama geliyor anlamadım pek? 24 Ocakta 22 yaşında olacağım.

 36. Slmlar.. 31.12.2019 tarihine kadar öğrenci tecilim vardı. Şimdi En yakın askerlik şubesine başvurun yazıyor. Yasal yaş 29 ben ocak 1de 30 yaşına girdim. 4 yıllık üniversitede öğrenciyim tekrar tecil edebilir miyim? Bir de tecil hakkı yoksa şubeye gidersem şubat celbinde gönderirler mi? teşekkürler

 37. İyi günler dilerim.Ben 29 yaşını geçtim.Bu yazı ile karşılaştım.Askerlik şubesine başvuru yapacağım ama iki ay önce dizimden bir kaza geçirdim.On çapraz bağını yırttım ve menisküs başlangıcı da tespit edildi.Bu şartlar altında nasıl bir yol izlemeliyim.Bu ameliyat sonrası 6-7 ayım daha gidecek.Bu süre zarfında zaten askerden terhis olurum.Bu konuda bilgi almam mümkün müdür?

 38. Merhaba geçen e devlete baktığımda 12.12.2021e kadar tecilli görünüyordum ama şimdi en yakın askerlik şubesine gidiniz diyor. Geçen sene lisans mezunu oldum tecilim niye kayboldu anlamadım

 39. İyi günler, 2000 doğumluyum 2019 da lise bitti ve şuan yeniden sınava hazırlanıyorum ama sistemde sorgulama yaptığımda, “En yakın askerlik şubesine müracaat ediniz” yazıyor. Bu durumda bir şey yapmam gerekiyor mu şuan okumuyorum görünüyor da

 40. Askerlik şubesine çağırma nedenleri genellikle yoklama nedeniyle olmaktadır. Ama askerliğinizi yaptınız ve terhis oldunuz askerlik şubesine gidip askerden geldiğinizi bildirmeniz gerekir. Hatta terhis belgenizde askerlik şubenize uğrayın yazar. Burada kokmadan gitmelisiniz. Öğrenciyseniz tecil ettirecek değilseniz yoklama kaçağısınız. Birde faklı bir durum var askerden geldikten 1 sene sonra yada daha erken sefer görev emri çıkar bunun içinde askerlik şubesine gidip imza atmanız gerekir bu durumda size toplanma bölgesi söylenir herhangi bir olağanüstü savaş halinde askere çağrılırsınız. Tabi bu sefer görev emri aileden 1 erkek çocuğuna çıkar şehit ailelerinde çıkmaz ve duruma göre 2 – 3 sene içinde sefer görev emri iptali gelir bunun içinde askerlik şubesine gitmeniz gerekir.

 41. Kolay gelsin ben 28 mayısta askerlik yerimin açıklanmasini bekliyodum bir çok arkadaşımın askerlik yeri belli oldu e devlette benim icin hakkinizda er sınıflandirma bulunmamktadir yaziyodu daha sonra 1 2 hafta boyunca surekli baktim e devlete yine ayni yaziyla karsilatim sonra şubeye gittigim de bakaya oldugumu ogrendim askerlik yerimi ogrendim fakat hayla e devlette ayni yazı karşıma çıkiyodu 2 haftadir asker kaçagı olmusum haberim yokken bu benimle alakali bir sorun mu yoksa sistem hatasi mı bir sonraki celp de mi askere alınırım ? Cevaplarsaniz sevinirim bu arada butun askere gidicek ve giden insanlarin e devletinde askerlik yerleri açıklanmışti sorun bende mi sistem hatasimıdır ?

  • En yakın askerlik şubesine gidin. İlk defa liseyi yeni bitiren bir kişinin bu uyarıyı aldığına tanıklık ediyoruz. Bir yanlışlık olmuş olabilir ya da tecil konusunda bir bilgi alışverişi yapılacak olabilir.

 42. Eğer teciliniz bittiyse veya yaşa takıldıysanız başınıza gelebilecek hadisedir arkadaşlar. Askerliğin şakası olmaz valla biranda kendinizi silah altına alınmış vaziyette bulursunuz. Umarım güzel yerler çıkar herkese ben veteriner taburunda yaptığından zorlanmamıştım. Okul bitince tecil ettirmedim kaçak görünüyormuşuz da haberimiz yokmuş. Ben iki yıl tecilim var sanıyordum halbuki başvurup tecil işlemi yaptırmak gerekiyormuş okul bitince.

 43. Bende gbt kontrolünde asker kaçağı görüldüm aslında okul okuyordum en yakın askerlik şubesine gidip belgelerimi götürsem uzatırlar mı tecilimi?

 44. 2017de liseyi bitirdikten sonra 3 yıl erteledim üniversiteyi.Bu sene iki yıllık üniversite kazandım ama kaç ay olmasına rağmen okul askerliğimi ertelemedi 2020nin son günü tecilim bitiyor ama okul daha tecil etmemiş napabilrim? Tecilin bitmesine 4 gün kalmasına rağmen öğrenci işleri telefonları açmıyor askerlik şubesi ise okulun öğrenci bilgilerini sisteme yüklemediğini söylüyor. yardımcı olur musunuz lütfen

 45. Admin lütfen cevap verir misin. Benik tecilim 31.12.2020 itibari ile doldu. Küçükken kazadan dolayı beyin kanaması geçirdim. Ya bedelli yapacam ya da muaf olacam. Öncelik olarak muaf olmak istiyorum. Ben muaf olmak için doktora gittiğimde muaf olamazsam bedelli yapmak için geç kalmış olur muyum. Çünkü muaf olmak için sağlık raporu sürecine girdiğimde bedelli için geç kalmış sayılırım diye düşünüyorum. Bana cevap verir misin teşekkür ederim

  • Selamlar, evet geç kalmış olacaksınız. Bu durumu doktorunuz ile detaylı olarak görüşmeli ve hangi sonuçlar neticesinde muaf olabileceğinizi öğrenmelisiniz. Doktorunuz size ihtimaller üzerinde detaylı bilgi verecektir.

 46. merhabalar admin 2001 doğumluyum ve 1 ocak itibari ile en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekir diyor tecil edeceğim fakat gecikme ihtimali var en son ne zamana kadar yapabilirm

 47. 2017’de liseden mezun olmuştum liseden mezun olduktan sonra 3 yıl tecil hakkımı kullandım ve 31.12.2020’de tecil hakkım bitti. Şuanda 4 yıllık açıköğretim lisans okuyorum. E-Devletten tecil başvurusu yaptığım zaman “Mezun terk durumunuz uygun olmadığından bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Ediniz.” uyarısı geliyor ve tecilimi yapmıyor. Askerlik durumumu sorgualdığımda ise “En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Ediniz.” uyarısı çıkıyor. Ne yapmam gerek lütfen söyler misiniz editör bey

  • Askerlik şubesine gidip durumu izah ettiğinizde sizden okuduğunuz üniversitenin öğrenci işlerinden bir belge istenmektedir. Şubeye gidip ilgili belgenin ne olduğuna dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

 48. Editor bey merhaba ben 94 dogunluyun ikinci univ okuyorum, 31.12.2020 tarihine kadar tecilliydim smdi tecilim bittu ama okulun harc odemesini yapmadigim icin pasif ogrenci statusundeyim, en yakin harc zamani 14 subatta, 14 subatta harc odersem tekrar aktif ogrenci oluyorum suan askerlik durumum en yakin subeye gidin diyor sizce ne yapmaliyim? 14 subata kadar bekliyim harc yatirsam durum duzelir mi normalde okulun faal ogrencisiyim.

 49. Selamün aleyküm bedelli askerlik için 31.01.2020 tarihine kadar başvurmam lazımmış e devletten baktığımda en yakın şubeye başvurun diyor. Şubeyi aradığımda ise kaçak gözüktüğün için bedelli askerlik yapamassın diyor bunun başka bir yolu yokmu yardımda bulunurmusunuz?

 50. Ben 2001 doğumluyum 2019 mezunuyum universiteye hazırlanıyorum banada en yakın askeriyeye başvurun yazısı cıktı. Ne yapmam lazım. Öğrenim belgesi filan nereden alacağım. Teşekürler

 51. Merhaba editör bey ben yurtdışında yaşıyorum Ve e devlet üzerinde 10/03/2020 tarihinden bu yana yoklama kaçağı olarak görünüyorum türkiyeye gelme durumumda ne gibi bi durumla karşılaşabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

  • Selamlar ilgili güvenlik birimlerine gönderilen kaçak listesinde yer alıyorsanız, hava alanına indiğiniz andan itibaren ekipler tarafından askeri şubeye götürülürsünüz.

 52. merhaba ben 2001 doğumluyum bu sene üniversiteye yerleştim fakat e devletten baktığımda en yakın askeri şubeye başvurun diyor bir sıkıntı yaşanır mı

 53. selamlar, 2001 doğumlu biriyim. 2 yıllık üniversitenin daha son yılını okuyorum yani daha aktif öğrenciyim. durum belgesi sorguladığımda en yakın şubeye başvurun diyor. aynı yanımdaki arkadaşta ise 2028 yılına kadar askerlik ile ilişkisi yoktur diyor. ikimiz de aynıyız bi fark yok ama benim neden böyle çıktı? şuan ne yapmam gerekiyor?

 54. Askerlik şubesine gittim sonra bana 1hafta veya 10güne edevlette Bişey daha doldurmam gerektiğini söylediler ama onu hatırlamıyorum bilen varmı

 55. Merhaba ben okuyor olarak görünüyorum ama e devlet sorgulamasında askerlik şubesine başvurmanız gerekiyor yazıyor nasıl düzeltilebilir

 56. İyi günler kolay gelsin 2017 yılında askerliğimi tamamladım e devlet üzerinde en yakın askerlik şubesi yazısı çıkıyor bu zamana kadar GBT de sorun yaşadım usta birliğini yaptığım yer ve nüfusuna kayıtlı olduğum ilçe askerlik yapıldı diyor ama kütüğüm olan memleketim araninca askerlik yapılmadı diyor tabi böyle olunca serbest bırakıyorlar sebebi nedir ne yapmam gerekiyor bilgi verebilirmisiniz bna teşekkürler

  • 2017 yılında 12 ay yapmam gerekiyordu 67 gün acemi birliği yaptım 1 ay izin kullandım 1 haftada usta birliğinde durdum izinden geri dönmedim neden usta birliğini yaptığım yer askerliği yapmış muane olduğum yer askerliği yapmış ama kütüğüm olduğu memleketim askerliği yapmamış izne tecavüz var diyor en yakın askerlik şubesi yazısı var ne yapmam gerekiyor usta birliği ifade vermem icin yakalama emri çıkartmış ifademi verdim GBT de sorun yaşıyorum ne yapmam gerekiyor

 57. tecilim 28 ocakta bitti ve şu anda en yakın askerlik şubesine gidiniz diyor.Yüksek lisans yapma düşüncem vardı ve okul başvuruları 1 şubatta başlıyor ancak e devletten askerlik durum belgesi alamadığım için başvuramıyorum yukarıdaki yazılardan anladığım kadarıyla şubeye gitmem durumunda 2-3 ay sonra gönderileceğim yazıyor.Bu arada yüksek lisans başvurusu için durum belgesi alabilirmiyim ve yüksek lisansa kaydolma durumunda askerliğim tecillenir mi?

 58. Oğlumun omuzlarında çıkık var ve sürekli çıkıyor yani kendini tekrar eden bir rahatsızlık, bu rahatsızlıkla alakalı raporlarımızda var askeriyeye onları da götürmemiz gerekir mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz