En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Etmeniz Gerekir Ne Demek?

En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Etmeniz Gerekir Yazısı

E-Devlette askerlik durum sorgulaması yapanlar ya da evlerine resmi tebligat ulaşanlar “en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekir” yazısı ile karşılaşabilirler. Bu yazı olmadan önce öğrencilik nedeniyle, kamudan ihraç oma nedeniyle ya da farklı sebeplerle “tecil erteleme” “son yoklamaya tabi” gibi yazılar olurdu. E-devlet sorgulamasında ya da size ulaşan resmi tebligatta en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekir yazısı görürseniz artık askerlik işlemlerinizin başlatılacağı anlamına geliyor. Korkmayın hemen askere almıyorlar. Bir sonraki celp dönemi yani en erken 2-3 ay sonrasında askere çağırırlar. Askerlik şubesine gitmezseniz bakaya kalırsınız yani kaçak görünürsünüz. En alt başlığımızı okuyun.

Askerlik kanunu kapsamında 20 yaşından gün alınca askere gitmek kanuni bir zorunluluktur. Ancak bazı hallerde askerlik tecili yapılarak ileri bir tarihte askere gidilebilmektedir. Bu gibi durumlar arasında en çok eğitim sebebiyle askerlik tecili yapılmaktadır. Askerlik tecilinizi eğitim sebebiyle yaptırmışsanız bu durumda dikkat etmeniz gereken mesele mezuniyet ile birlikte tecil gerekçesinin de ortadan kalktığıdır. Bu durumda eğer en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekir şeklinde bir tebligat alırsanız mezuniyet bitmesi veya farlı bir sebeple askerlik işlemlerinizin başlatıldığını anlayabilirsiniz. Eğer çağrıya riayet etmeyip en yakın askerlik şubesine gitmezseniz kaçak durumuna düşebilirsiniz.

Askerliği Erteletmek İçin Neler Yapılabilir?

Askerlik tecilinde 29 yaşına kadar lise, açık lise, ön lisans veya lisans eğitimleri gerekçe olabilir. Sınavlara hazırlanıp yeni bir üniversite okumak, açıköğretime yazılmak 29 yaşına kadar size yardımcı olabilir. Eğer 29 yaşından önce mezun olursanız ve öğrencilik biterse askerlik şubesine davet alabilirsiniz. Ayrıca okuldan atılma gibi durumlarda da tecil hakkı bitmektedir.

Öğrencilik süresince erteleme yaşı doktora veya yüksek lisans çalışmalarında 33 yaş ile sınırlıdır. Yüksek lisans ve doktora yaparak 33 yaşına kadar askerlik erteletme mümkün. Eğer 33 yaşından önce çalışmalar biterse yine askerlik işlemleriniz başlatılmaktadır.

Ek olarak boy kilo endeksinde istenen sınırların üstünde olan adayların da askerliği tecil edilebilmektedir. Bu sınır için boy ve kilo standardı yok, askerlik işlemleri için gittiğinizde sizi de herkes gibi muayene edecekler. Bu muayene sırasında doktor aşırı kilolu olduğunuza kanaat getirirse askerliğinizi tecil ettirir. Bu muayene sırasında başka ciddi bir rahatsızlık ortaya çıkarsa onlar da erteleme sebebidir.

Lisanslı olan sporcuların askerlik tecil işlemleri ise 33 yaşına kadar yapılabilmektedir. Bununla birlikte üniversiteler bünyesinde bilimsel çalışma yapanlar 36 yaşına kadar askerlik tecil işlemlerini yaptırabilirler. Tüm bu tecil durumlarında eğer tecil gerektiren gerekçe ortadan kalkmışsa bu durumda askere alım işlemleri otomatik olarak başlatılmaktadır.

Askerlik Şubesine Gidilmezse Ne Olur?

Askerlik tecil işlemleri yukarıdaki gerekçelerle bitmiş ve siz askerlik şubesine gitmemişseniz bu durumda askerlik şubesi sizinle ilgili gerekli işlemleri başlatır. Bakaya kalan asker adayları için askerlik şubesinin belirleyeceği bir maddi ceza olmaktadır. Para cezası ödenip askerlik işlemleri başlatılabilir ancak eğer askerlik yükümlüsü cezayı ödemeyip askerlik şubesine de gitmezse bu durumda şube Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunur. Cumhuriyet başsavcılığı bakaya hakkında yakalama emri çıkartır. Kendisi teslim olursa gerekli olan para cezası ödenir ve bir sonraki celp dönemi için askerlik işlemleri başlatılır.

En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Etmeniz Gerekir Ne Demek?” için 18 yorum

 • 31 Mayıs 2018 tarihinde, saat 06:46
  Permalink

  23.yasinda acık lise öğrencisiyim şubeye başvurunuz uyarısı bana da çıktı ve üzerinden bir süre geçti gitmedim şubeye belgemi alıp gitsem bu durum da tecil yaparlar mı

  Yanıtla
  • 11 Haziran 2018 tarihinde, saat 16:29
   Permalink

   Eğer lise öğrencisi iken bu uyarı çıkıyorsa bir hata var. Öğrenci olduğunuzu bildiriniz.

   Yanıtla
 • 8 Haziran 2018 tarihinde, saat 15:40
  Permalink

  Açık öğretim den ön lisans okuyorum. Askerlik sorgulandığında bu yazı çıkıyor kayıt yenileme de yaptım 24 yasındayım durum nedir

  Yanıtla
  • 11 Haziran 2018 tarihinde, saat 16:27
   Permalink

   Askerlik şubesine giderek öğrenci olduğunu beyan edin, gözden kaçmış olabilir. Normalde öğrenci iken bu uyarı gelmez. Eğer öğrenci olmadan önce, eğitime bir ara verdiyseniz ve bu boşluk sırasında bu uyarı geldiyse bilemem. Belki uyarıyı yeni fark etmişsinizdir.

   Yanıtla
 • 21 Haziran 2018 tarihinde, saat 18:28
  Permalink

  2017 ekim ayında tecilim bitti lisans mezunuyum bir kez gbt ye yakalanıp tutanak imzaladım ancak henüz askerlik subesine hiç gitmedim. e devlette en yakın askerlik subesine müracat edin yazıyor yarın subeye gitsem hemen götürürler mi bir sonraki celbe mi kalırım

  Yanıtla
  • 25 Haziran 2018 tarihinde, saat 12:29
   Permalink

   Hemen götürme diye birşey yok, en yakın celp dönemi ne zamansa o zamana kayıt ederler. önce sağlık kontrollerinden geçersin.

   Yanıtla
 • 22 Haziran 2018 tarihinde, saat 17:03
  Permalink

  yurtdisinda okuyorum ayni yazi banada cikti konsolosluga evraklarimi vereli 15 gun oldu bir gelisme yok 1 hafta sonra turkiyeye gitmem gerekiyor havalimaninda ne gibi sorun yasarim

  Yanıtla
  • 25 Haziran 2018 tarihinde, saat 12:28
   Permalink

   sıkıntı yok, olursa sadece tutanak tutup bırakırlar. yoklama kaçaklarına yapılabilen muamele sadece tutanak

   Yanıtla
 • 30 Haziran 2018 tarihinde, saat 21:21
  Permalink

  Merhaba. Eylül 2016 tarihinde tecilim bitti. 1987 doğumluyum. Bu süre içerisinde askerlik şubesine hiç gitmedim. Sadece bir kez tutanak yedim. Şimdi yüksek lisans başvurusu için askerlik durum belgesi almam gerek. E devletten alamıyorum. Askerlik şubesine gidersem ne gibi bir durumla karşılanırım? Askerlik durum belgesi verirler mi? Yüksek lisans kaydımdan sonra tecil işlemlerinde bir sıkıntı yaşar mıyım?

  Yanıtla
  • 2 Temmuz 2018 tarihinde, saat 09:53
   Permalink

   Askerlik şubesinden askerlik şubesine farklı tutumlarla karşılaşmanız söz konusu ama genel prosedür şu şekilde:
   -Askerlik durum belgesi istiyorum dediğinizde yoklama kaçağı olduğunuz görülür ve derhal yoklama işlemleriniz başlatılır. İmzalamasanız bile tutanak tutarlar.
   -Tabi bazı yerlerde sorun çıkarmayabilirler.

   Yanıtla
 • 22 Ağustos 2018 tarihinde, saat 20:09
  Permalink

  83 dogumluyum ve tecilim biteli 6-7 sene oluyor. bu sure icerisinde yurtdisindaydim ve yurda hic giris cikis yapmadim. simdi bedelli askerlige basvurmak istiyorum. e-devletten basvurmak istedigimde EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE MÜRACAAT ETMENİZ GEREKİR diyor. Turkiye’ye donsem gumrukte tutuklanir miyim? konsolosluktan da bu islemi su anda yapma sansim yok. burada vizem de bitiyor. Turkiye’ye donsem ve durumumu aciklasam gumrukte basvuru yapmama olanak verirler mi? ya da nasil bir yol izleyebilirim?

  Yanıtla
  • 26 Ağustos 2018 tarihinde, saat 12:52
   Permalink

   E-devletten bedelli başvurusu yapmanıza bir engel olmaması gerekiyor, tekrar kontrol ediniz. O yazı yazsada bedelli için sorun yaşatmazlar. Ama yakalama kararı varsa sorun yaşayabilirsiniz, ama bedelli için başvuranların geçmiş para cezaları silindi.

   Yanıtla
 • 1 Eylül 2018 tarihinde, saat 01:27
  Permalink

  Liseden 1 yıldır mezunum ve 20 yaşındayım. Üniversiteye kayıt hakkı kazandım. Üniversiteye kayıt yaptırabilir miyim? lütfen yardım acil

  Yanıtla
  • 4 Ekim 2018 tarihinde, saat 17:19
   Permalink

   tabiki, kayıttan sonra askerlik şubesine öğrenci olduğunuzu söyleyebilirsiniz

   Yanıtla
 • 26 Ekim 2018 tarihinde, saat 21:21
  Permalink

  merhaba … ben açık öğretim sosyal hizmetlerde okuyorum ikinci üniversite olarak ilk üniversitemdeki kaydım silindi lakin ikinci üniversitede halen okuyorum e devlete baktığımda öğrenci belgem çıkmıyor askerliğe baktığımda ise en yakın askerlik şubesine başvurun çıkıyor. aöf bürosuna gidiyorum evet öğrenciliğiniz devam ediyor diyor ben ne yapmalıyım sizce ?

  Yanıtla
  • 27 Kasım 2018 tarihinde, saat 17:28
   Permalink

   Muhtemelen ikinci bir üniversiteye kaydolmak isterken arada boşluk olmuştur, direk sisteme düşmüştür öğrenci değil diye. halen bir okulda okuyorsanız askerlik şubesine gidin. Öğrenci belgesini okulunuzdan alın öyle gidin. Ayrıca e-devlet sisteminde Anadolu Üniversitesi bölümü var, birde oradan sorgu yaparak öğrenci belgesi almayı deneyin.

   Yanıtla
 • 21 Kasım 2018 tarihinde, saat 05:40
  Permalink

  Merhabalar askerliğimi yaptım elimde terhis belgem var 4 ay oldu geleli.Lakin askerlik durum belgesi almak istediğimde en yakın askerlik subesine gidin uyarısı alıyorum bunun sebebi nedir gunlerdir askerlik subesinde sıra gelmediğinden öğrenemiyorum.

  Yanıtla
  • 27 Kasım 2018 tarihinde, saat 17:25
   Permalink

   Bu aralar bedelli askerlik başvuruları ve bedelli askerlik sınıflandırma sonuçları nedeniyle sistem çok yoğundu. sistemsel sorunlar nedeniyle bu tarz sıkıntılar yaşandı. Askerlik şubesine şuan gitmenize gerek yok, 1 hafta daha düzelmezse gidin.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir