En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Etmeniz Gerekir Yazısı

E-Devlette askerlik durum sorgulaması yapanlar ya da evlerine resmi tebligat ulaşanlar “en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekir” yazısı ile karşılaşabilirler. Bu yazı olmadan önce öğrencilik nedeniyle, kamudan ihraç oma nedeniyle ya da farklı sebeplerle “tecil erteleme” “son yoklamaya tabi” gibi yazılar olurdu. E-devlet sorgulamasında ya da size ulaşan resmi tebligatta en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekir yazısı görürseniz artık askerlik işlemlerinizin başlatılacağı anlamına geliyor. Korkmayın hemen askere almıyorlar. Bir sonraki celp dönemi yani en erken 2-3 ay sonrasında askere çağırırlar. Askerlik şubesine gitmezseniz bakaya kalırsınız yani kaçak görünürsünüz. En alt başlığımızı okuyun.

Askerlik kanunu kapsamında 20 yaşından gün alınca askere gitmek kanuni bir zorunluluktur. Ancak bazı hallerde askerlik tecili yapılarak ileri bir tarihte askere gidilebilmektedir. Bu gibi durumlar arasında en çok eğitim sebebiyle askerlik tecili yapılmaktadır. Askerlik tecilinizi eğitim sebebiyle yaptırmışsanız bu durumda dikkat etmeniz gereken mesele mezuniyet ile birlikte tecil gerekçesinin de ortadan kalktığıdır. Bu durumda eğer en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekir şeklinde bir tebligat alırsanız mezuniyet bitmesi veya farlı bir sebeple askerlik işlemlerinizin başlatıldığını anlayabilirsiniz. Eğer çağrıya riayet etmeyip en yakın askerlik şubesine gitmezseniz kaçak durumuna düşebilirsiniz.

Askerliği Erteletmek İçin Neler Yapılabilir?

Askerlik tecilinde 29 yaşına kadar lise, açık lise, ön lisans veya lisans eğitimleri gerekçe olabilir. Sınavlara hazırlanıp yeni bir üniversite okumak, açıköğretime yazılmak 29 yaşına kadar size yardımcı olabilir. Eğer 29 yaşından önce mezun olursanız ve öğrencilik biterse askerlik şubesine davet alabilirsiniz. Ayrıca okuldan atılma gibi durumlarda da tecil hakkı bitmektedir.

Öğrencilik süresince erteleme yaşı doktora veya yüksek lisans çalışmalarında 33 yaş ile sınırlıdır. Yüksek lisans ve doktora yaparak 33 yaşına kadar askerlik erteletme mümkün. Eğer 33 yaşından önce çalışmalar biterse yine askerlik işlemleriniz başlatılmaktadır.

Ek olarak boy kilo endeksinde istenen sınırların üstünde olan adayların da askerliği tecil edilebilmektedir. Bu sınır için boy ve kilo standardı yok, askerlik işlemleri için gittiğinizde sizi de herkes gibi muayene edecekler. Bu muayene sırasında doktor aşırı kilolu olduğunuza kanaat getirirse askerliğinizi tecil ettirir. Bu muayene sırasında başka ciddi bir rahatsızlık ortaya çıkarsa onlar da erteleme sebebidir.

Lisanslı olan sporcuların askerlik tecil işlemleri ise 33 yaşına kadar yapılabilmektedir. Bununla birlikte üniversiteler bünyesinde bilimsel çalışma yapanlar 36 yaşına kadar askerlik tecil işlemlerini yaptırabilirler. Tüm bu tecil durumlarında eğer tecil gerektiren gerekçe ortadan kalkmışsa bu durumda askere alım işlemleri otomatik olarak başlatılmaktadır.

Askerlik Şubesine Gidilmezse Ne Olur?

Askerlik tecil işlemleri yukarıdaki gerekçelerle bitmiş ve siz askerlik şubesine gitmemişseniz bu durumda askerlik şubesi sizinle ilgili gerekli işlemleri başlatır. Bakaya kalan asker adayları için askerlik şubesinin belirleyeceği bir maddi ceza olmaktadır. Para cezası ödenip askerlik işlemleri başlatılabilir ancak eğer askerlik yükümlüsü cezayı ödemeyip askerlik şubesine de gitmezse bu durumda şube Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunur. Cumhuriyet başsavcılığı bakaya hakkında yakalama emri çıkartır. Kendisi teslim olursa gerekli olan para cezası ödenir ve bir sonraki celp dönemi için askerlik işlemleri başlatılır.

55 YORUMLAR

 1. 23.yasinda acık lise öğrencisiyim şubeye başvurunuz uyarısı bana da çıktı ve üzerinden bir süre geçti gitmedim şubeye belgemi alıp gitsem bu durum da tecil yaparlar mı

  • Askerlik şubesine giderek öğrenci olduğunu beyan edin, gözden kaçmış olabilir. Normalde öğrenci iken bu uyarı gelmez. Eğer öğrenci olmadan önce, eğitime bir ara verdiyseniz ve bu boşluk sırasında bu uyarı geldiyse bilemem. Belki uyarıyı yeni fark etmişsinizdir.

 2. 2017 ekim ayında tecilim bitti lisans mezunuyum bir kez gbt ye yakalanıp tutanak imzaladım ancak henüz askerlik subesine hiç gitmedim. e devlette en yakın askerlik subesine müracat edin yazıyor yarın subeye gitsem hemen götürürler mi bir sonraki celbe mi kalırım

 3. yurtdisinda okuyorum ayni yazi banada cikti konsolosluga evraklarimi vereli 15 gun oldu bir gelisme yok 1 hafta sonra turkiyeye gitmem gerekiyor havalimaninda ne gibi sorun yasarim

 4. Merhaba. Eylül 2016 tarihinde tecilim bitti. 1987 doğumluyum. Bu süre içerisinde askerlik şubesine hiç gitmedim. Sadece bir kez tutanak yedim. Şimdi yüksek lisans başvurusu için askerlik durum belgesi almam gerek. E devletten alamıyorum. Askerlik şubesine gidersem ne gibi bir durumla karşılanırım? Askerlik durum belgesi verirler mi? Yüksek lisans kaydımdan sonra tecil işlemlerinde bir sıkıntı yaşar mıyım?

  • Askerlik şubesinden askerlik şubesine farklı tutumlarla karşılaşmanız söz konusu ama genel prosedür şu şekilde:
   -Askerlik durum belgesi istiyorum dediğinizde yoklama kaçağı olduğunuz görülür ve derhal yoklama işlemleriniz başlatılır. İmzalamasanız bile tutanak tutarlar.
   -Tabi bazı yerlerde sorun çıkarmayabilirler.

 5. 83 dogumluyum ve tecilim biteli 6-7 sene oluyor. bu sure icerisinde yurtdisindaydim ve yurda hic giris cikis yapmadim. simdi bedelli askerlige basvurmak istiyorum. e-devletten basvurmak istedigimde EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE MÜRACAAT ETMENİZ GEREKİR diyor. Turkiye’ye donsem gumrukte tutuklanir miyim? konsolosluktan da bu islemi su anda yapma sansim yok. burada vizem de bitiyor. Turkiye’ye donsem ve durumumu aciklasam gumrukte basvuru yapmama olanak verirler mi? ya da nasil bir yol izleyebilirim?

  • E-devletten bedelli başvurusu yapmanıza bir engel olmaması gerekiyor, tekrar kontrol ediniz. O yazı yazsada bedelli için sorun yaşatmazlar. Ama yakalama kararı varsa sorun yaşayabilirsiniz, ama bedelli için başvuranların geçmiş para cezaları silindi.

 6. Liseden 1 yıldır mezunum ve 20 yaşındayım. Üniversiteye kayıt hakkı kazandım. Üniversiteye kayıt yaptırabilir miyim? lütfen yardım acil

 7. merhaba … ben açık öğretim sosyal hizmetlerde okuyorum ikinci üniversite olarak ilk üniversitemdeki kaydım silindi lakin ikinci üniversitede halen okuyorum e devlete baktığımda öğrenci belgem çıkmıyor askerliğe baktığımda ise en yakın askerlik şubesine başvurun çıkıyor. aöf bürosuna gidiyorum evet öğrenciliğiniz devam ediyor diyor ben ne yapmalıyım sizce ?

  • Muhtemelen ikinci bir üniversiteye kaydolmak isterken arada boşluk olmuştur, direk sisteme düşmüştür öğrenci değil diye. halen bir okulda okuyorsanız askerlik şubesine gidin. Öğrenci belgesini okulunuzdan alın öyle gidin. Ayrıca e-devlet sisteminde Anadolu Üniversitesi bölümü var, birde oradan sorgu yaparak öğrenci belgesi almayı deneyin.

 8. Merhabalar askerliğimi yaptım elimde terhis belgem var 4 ay oldu geleli.Lakin askerlik durum belgesi almak istediğimde en yakın askerlik subesine gidin uyarısı alıyorum bunun sebebi nedir gunlerdir askerlik subesinde sıra gelmediğinden öğrenemiyorum.

  • Bu aralar bedelli askerlik başvuruları ve bedelli askerlik sınıflandırma sonuçları nedeniyle sistem çok yoğundu. sistemsel sorunlar nedeniyle bu tarz sıkıntılar yaşandı. Askerlik şubesine şuan gitmenize gerek yok, 1 hafta daha düzelmezse gidin.

   • Selamün aleyküm ben açık öğretim adalet okuyorum tecilim bu bölüm üzerine ama ara verip 2 yıllık ilahiyat bitirdim.Şuan da yine adalete devam ediyorum ama bu ayın ikisinde doldu tecilim yani 4 yıl şuan adalete devam ediyorum 1.5 hafta önce şubeye gidip bir belge verdim aricaz dediler ama hala aramadılar acaba tecil de problem çıkar mı bilgilendirirseniz sevinirim.

 9. Selamün aleyküm ben açık öğretim adalet okuyorum tecilim bu bölüm üzerine ama ara verip 2 yıllık ilahiyat bitirdim.Şuan da yine adalete devam ediyorum ama bu ayın ikisinde doldu tecilim yani 4 yıl şuan adalete devam ediyorum 1.5 hafta önce şubeye gidip bir belge verdim aricaz dediler ama hala aramadılar acaba tecil de problem çıkar mı bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhaba,yoğunluklarından dolayı dönüş sağlayamamış olabilirler.29 yaşını doldurmadıysanız problem çıkacağını zannetmiyorum.Biraz zaman geçtikden sonra tekrardan sorgulatmanızda fayda vardır.

 10. 26 yaşındayım Bi dönem harç yatırmadım kalan dersim olmadığı için ikinci dönem harcımı yatırdım ders seçimimi yaptım bi de adliyeye iş için başvuru için askerlik belgesi istediler e devlette en yakın askerlik şubesine başvurunuzu yapınız diye bi uyarı geldi ne yapabilirim.

  • Merhaba,askerlik şubesinden bazı evraklar isteyeceklerdir.Bu evrakları teslim etmeniz durumunda sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum.Zaman geçmeden şubeye baş vurmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

 11. 2 yılllık Üniversiteye yeni kayıt yaptırdım 25 yasindayim daha önce aciktan lise okuduğum için tecil ettirdim bu sene mezun oldum ve üniversiteye kayıt oldum ekc2 belgesi alıp 2 defa askerlik subesine gittim ve 2sindede yök’ten bi karar gelecek şuan yapamiyoruz ileri tarihte gelin dediler şimdide en yakın askerlik subesine başvurunuz yazıyor özel nedenlerden dolayı üniversitenin son vize sınavına giremedim fakat ilk sınava girdim ve haftaya cumartesi pazar final sınavlarına gireceğim ve 2.donem için kaydimida yeniledim askerlik şubesine gittiğimde tecil işlemimde sıkıntı olurmu gittiğimde

 12. Merhaba ben 1999 agustos 2 dogumluyum ve hazirlik sinifi okudugum icin suan devlet lisesi son sinif ogrencisiyim anadolu lisesinde ogrenime devam ediyorum e devlette muracat etmebuz gerek diyor ve bende muracat ettim ordaki gorevli ek c 2 belgesi istedi ama okuldaki mudur ek c2 belgesi acik ogretimde lise okuyablar icin verilir dedi ve sen sisteme otomatik olark dusersin devlet lisesi okuyorsun dedi yorumunuz nedir ne yapmaliyim

  • Merhaba,normal şartlarda zaten devlet okulunda okuduğunuz için otomatik olarak düşmeniz gerekir.Sistemde bir sorun olmuş olabilir.Müdürünüzün dediği gibi açık lise için bu belge istenir.Biraz daha bekleyip kontrol etmeniz daha iyi olur.Bir sorun çıkacağını zannetmiyorum.

 13. Merhaba ben 1999 doğunluyum şuan üniversitede hazırlık okumama rağmen En yakın askerlik subesine muracat gerkeli yazisi cikiyor bu durumda ne yapmam gerekir

 14. Merhaba su an üniversite 1.sınıfta okuyorum ancak askerlik durum belgesinde en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekmektedir yazıyor bu durumda ne yapmak gerekir?

  • Merhaba,sistemsel olarak sorunlar olabiliyor.Eğerki 29 yaş sınırını geçmediyseniz sorun çıkmayacaktır.Bu durumda öğrenci belgeniz(EK-C2) ile birlikte askerlik şubenize uğramanızda fayda vardır.

 15. Merhaba hocam 1.1.2019 da tecilim bitti.Açık öğretim lisesinde devam etmekteyim.Açık lise kaydımı yaptırmıştım ama e-devlette En yakın Askerlik şubesiyle görüşün yazısını alıyorum. Kaydımı yaptırdıgım halde otomatik tecil olması gerekmez miydi.Bana devam ederseniz okumaya teciliniz devam eder dediklerini hatırlıyorum. Ne yapmam gerekli cevabınızı bekliyorum.

  • Merhaba,normal şartlarda otomatik olarak tecil olması gerekiyor.Olmaması durumunda öğrenim belgeniz(EK-C2) ile birlik askerlik şubenize gitmeniz gerekmektedir.Önceki yorumlarda belirttiğimiz gibi 29 yaş sınırını geçmediğiniz takdirde bir sorun çıkmayacaktır.

 16. 1999 doğumluyum e devlette müracaat etmeniz gerekmektedir yazıyor okumuyorum maddi durumlardan dolayı çalışmak zorundayım lise bitirdim lise mezunları 3 yıla kadar tecil ettirebiliyor diye okumuştum bu doğru mudur

  • Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksek okullarda öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir. Okulla ilişiğiniz kesildikten sonra mazeretsiz olarak lise mezunları için 3, üniversite mezunları için 2 yıl tecil hakkı vardır.

 17. Abi cevap verirsen çok memnun olurum 2019 itibari ile 20 yaşın da görünüyorum ay olarak doldurmasam da bana da bu yazı çıktı ama ben üniversteye hazırlanıyorum haziran da sınava gireceğim tecil ettirebilir miyim ve ne zamana kadar tecil ettirmem gerekir şimdiden teşekkürler.

 18. Hocam merhaba üni 1.sınıftayım askerliğim gelmiş tutanak tutuldu ve 15 gün içerisimde en yakın şubeye gidin dediler şubeye gittim bana üniversiten otomotik olarak yollamış uzatıldı sorun yok diyor ama e devletten bakınca en yakın askerlik şubesine müracaat edin diyor

 19. Merhabalar. 99 Kasım doğumluyum 2018 yılında liseden mezun oldum. Şu an herhangi bir aktif eğitim görmüyorum. Üniversiteye yerleşmedim. Üniversite sınavına hazırlanıyorum. E-devlet de en yakın askerlik şubesine müracat etme yazısı bende de çıkıyor. Şimdi ben herhangi bir kimlik kontrolünde kaçak gözükeceğim ve tutanak, para cezası vs. Uğraşacak mıyım? Yoksa lise mezunu olduğum için 3 yıl hakkım var herhangi bir yere başvuru yapmadan 3 yıl boyunca sebep göstermeden gbt de yakalasam dahi herhangi bir problem olmaz mı ?

 20. Merhaba 94 doğumluyum AÖF 2 yıllık okuyorum bazı sebeplerden 7. Yılımı doldurdum artık öğrenci hakkınız yok ama sınavlara girme hakkınız var denildi belge istedim askerlik için e devlette de en yakın şubeye uğrayın yazıyo şubeye gidersem tecilimi uzatırlarmı teşekkür ederim

  • 7 yıl sonunda maalesef tecil uzatma, kısmi nedenler hariç uzatılmamaktadır. Detaylı bilgileri öğrenmek adına Askerlik Şubesini arayıp iletişime geçebilirsiniz.

 21. Merhaba 2017 senesinde 2 yıllık onlisansimi bitirdim 2019 ‘un 12.ayına kadar tecilim gözüküyordu fakat şimdi en yakın subeye gidiniz diyor başka bir türlü erteletmek mümkün mü acaba

 22. Hocam Selamlar Bendede Bu Yazı çıkıyor karşıma önceden şahsın 02.02.2019 Tarihine Kadar Sskerlikle Alaklı bir sakıncası yoktur yazıyordu dün baktığımda en yakın askerlik şubesine müraacat etmeniz gerekir yazıyor yani askerlik şubesine gidip bana kağıt vericekler muayne olacağım sonra askere mi gideceğim detaylı açıklarmısınız kafam karıştıda ?

 23. Merhaba, 1989 Kasım ayı doğumluyum üniversiteyi yurtdışında okudum fakat bu süreçte konsolosluklarda tecil işlemi hiç yaptırmadım. Türkiye’de bulunduğum süre içerisinde iki faklı zamanda bakaya kaldığım için tutanak imzaladım ve her iki seferde de askerlik şubesinde tecil işlemlerimi gerçekleştirdim, en son 2018 Ekim itibariyle tekrardan tecil sürem doldu. E devlette “en yakın askerlik şubesine gitmeniz gerekiyor” yazısı yazmakta. Büyük ihtimalle 2018 Kasım celb döneminde askerlik yerim belli oldu. Ben de halen yurtdışındayım ve yakın bir zamanda Türkiye’ye gideceğim, gümrükte sıkıntı yaşar mıyım? Yakalanıp tutanak imzalamam durumunda askerliği tecil ettirme imkanım olur mu?

 24. 99 dogumluyum 19 yasindayim 20 me ekimde girecegim muracaat etmeniz gerekiyor yaziyor
  Ben 2. kez mezuna kaldim tecil ettirebiliyormuyum hazirlaniyorum suanda gitsem .henuz uniye girmedim 2. Hazirligim

 25. Merhaba 96 doğumluyum 2018 yılında babamı kaybettim ve annem tek kalıyor askerlik şubesine gittim bu durumu belirttim ama bir işlem yapılamaz diye belirttiler 2019 şubat ayında tecilim bitti bende martta sınava başvurdum açık öğretim geçen çevirmeye yakalandım tutanak tuttular ama yine gitmeyeceğim.Birde çevremdeki herkes kilomdan dolayı seni almazlar diyor boyum 1.70 kilom 100 boy kilo endeksine göre %37 fazla gözüküyor görünüş olarak çok kilolu durmuyorum ama çoğu kişide gitmezsin diye belirtiyorlar kilo boy oranı kaçtır askeriyenin

  • Askeriye’de kilo oranından ziyade, kilonuzun askerlik süresince katılacağınız faaliyetlerde size engel olup olmayacağı göz önüne alınır. Belirttiğiniz kilo ve boy bilgilerine göre askere gitmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

 26. Merhaba kolay gelsin önlisans mezunuyum subatta tecilim bitti yoklama kacagi olarak gozukuyorum dgs ye girsem ve kazansam universite kayit tarihine yakin yoklamami yaptirip bakaya durum belgesiyle kayit ve ardindan tecil ettirebiliyor muyum ? Simdiden tesekkurler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here