ek yerleştirme ile yerleşenler ne zaman okula başlayacak

Binlerce adayın merakla beklediği YKS Ek Yerleştirme sonuçları açıklandı. 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri tamamlandı. Aşağıda ek yerleştirme ile yerleşenler ne zaman okula başlayacak sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Yazı İçeriği

2021 YILI EK YERLEŞTİRME KAYITLARI NE ZAMAN?

Ek yerleştirme sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri, 4-7 Ekim tarihleri arasında yapılacağı belirtildi. Elektronik ile yapılacak kayıtlarda ise 4-5 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde mutlaka başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan öğrenci adayları, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklar. Bunun için üniversite duyurularını takip etmenizde fayda var.

ek yerleştirme ile yerleşenler ne zaman okula başlayacak

İKİNCİ EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN YAPILACAK?

Birinci ek yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar için bu yıla özel “ikinci ek yerleştirme” yapılacak. Düşürülen baraj puanlarına göre tercihler bu aşamada yapılabilecek ve TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek. İkinci ek yerleştirmelerle ilgili tarihler ÖSYM tarafından açıklanacak. Aşağıda ki linkten yerleştirme tercih sonuçlarını görebilirsiniz.

YKS EK YERLEŞTİRME TERCİH SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Bu yazıda sizlere ikinci ek yerleştirme tarihi hakkında detaylı olarak bilgi verdik. Milli eğitim bakanlığı ve bağımsız üniversiteler hakkında ki son bilgileri sitemizden öğrenebilirsiniz. Yeni bilgiler için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz