Ek ders ücreti; bir öğretmenin, haftalık vermesi gereken zorunlu ders saati dışında; Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek ders, sınav gibi faaliyetler için ödenen ek ücrettir. Öğretmenler için ek ders ücreti; çalışanların, belirli bir saatin üzerinde çalıştıklarında aldıkları mesai ücreti gibidir diyebiliriz.

Ek Ders Ücreti Nedir?

Gündüz ve örgün öğretim kurumlarında ders veren öğretmenlere, haftalık ders programlarına ek olarak girdikleri dersler için verilen ek ders ücretleri; eğitimcinin çalıştığı kuruma göre değişiklik göstermektedir. Peki, ek ders ücreti ne kadar oldu? Ücret hesaplamaları nasıl yapılır? Sorularınızın yanıtı, yazımızın devamında!

Bazı öğretmenler, branşları nedeniyle, diğer öğretmenlere göre daha az ya da daha fazla derse girebilirler. Örneğin, bazı öğretmenler haftada 15 ders saatini doldurmakta zorlanırken, bazı öğretmenler için haftalık verdikleri ders saati 25 saatin altına düşmeyebilir. Ek ders ücreti, bu gibi durumlarda önemli bir ödenek olmaktadır. Bir öğretmenin girdiği ek derslerin yanı sıra; sınav gözetmenliği yapması gibi ek faaliyetler de ek ders ücreti almasını sağlayabilir. Özellikle, merkezi sınavlarda gözetmenlik yapan bir öğretmen, müdür gibi eğitimciler, 5 saatlik ek ders ücreti almaktadırlar.

Ek Ders Ücreti Hesaplama

Kadrolu öğretmenlerde ve sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenlerde ek ders ücretleri farklılık göstermektedir. Bununla birlikte ücretler, öğretmenin branşına ve öğrenim durumuna göre de değişiklik göstermektedir.

2018 Ocak ayı verilerine ek ders ücretleri, geçtiğimiz yıla göre %4 oranında artış gösterdi. Bu artış, 2018’in ilk 6 ayı için geçerlidir. Temmuz ayında ek ders ücretleri, %3.5 artış gösterecek.

Öğretmenlerin haftalık zorunlu derslerinin dışında girdikleri dersler için aldıkları ek ders ücretleri; 2019 ocak ayı itibari ile %4 ve 2019 Temmuz ayı itibariyle de %5 artış yapılacağı belirtildi. Ek ders ücreti hesaplamaları yapılırken; öğretmenin görevinin türü, 1 ders saatinin ücreti, ücret yılı ayı, öğretmenin normal maaşı ve öğrenim durumu gibi kriterler göz önünde bulundurulmaktadır.

Ek ders ücreti hesaplama, öğretmenin saat başına alması gereken ücret 140 gösterge rakamının aylık katsayı çarpımı ile hesaplanmaktadır. Bununla birlikte; yaz tatili ve hafta sonlarında, okul çıkış saatlerinden sonra girilen dersler ve sınav gibi faaliyetler durumunda, alınacak ücret 150 gösterge rakamının aylık katsayı çarpımı ile hesaplanmaktadır.

Bunlara ek olarak, sözleşmeli ya da kadrolu olarak çalışan öğretmenin, yüksek lisans yapmış olması durumunda ödenecek ek ders ücreti %5 zamlı ve doktora yapmış olması durumunda da %15 zamlı olarak ödenmektedir.

Ek Ders Ücreti Ne Kadar Oldu?

Geçtiğimiz yıl verilerine göre; ayda 120 ders saatine giren öğretmenlere verilen ek ders ücreti aylık 1211 TL’dir. Öğretmenin kadrolu olması durumunda ise; 2891 TL öğretmen maaşı ve 726 TL ek ders ücreti ile birlikte toplamda 3618 TL ücret ödenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here