Eğitim ödeneği yatırma zamanı, her sene Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulmaktadır. 2019 yılı için eğitim ödeneği zamanı 9 Eylül 2019 yılı olarak belirlenmiştir. 2020 yılı için ise henüz net bir belirleme bulunmamaktadır. Eğitim ödeneği yılda bir kez verilen bir eğitime hazırlık ödeneğidir. Bu nedenle genellikle eğitim yılının başında sağlanmaktadır. Tahminen 2020 yılı için de Eylül ayında sağlanacaktır.

Eğitim Ödeneği Miktarı Ne Kadar?

Eğitim ödeneği miktarı, her yeni öğretim yılında güncel olarak belirlenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen ödenek 2019 yılı için 1180 TL olarak belirlenmiştir. Önceki senelerde verilen ödenek miktarları ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • 2017 : 1.050 TL
 • 2016 : 1.000 TL
 • 2015 : 950 TL
 • 2014 : 850 TL
 • 2013 : 740 TL

Eğitim ödenekleri belirlenirken özellikle enflasyon oranları göz önünde bulundurulmaktadır. Bu doğrultuda her sene belli bir miktar arttırılmaktadır.

Eğitim Ödeneği Nedir?

Eğitim ödeneği, öğretmenlerin eğitime hazırlık harcamalarının finanse  edilmesi için sağlanan bir ödenektir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu harcamalar için yılda bir kez eğitim ödeneği altında yeni eğitim – öğretim yılına hazırlık ödeneği sağlanmaktadır. Bu ödenek kırtasiye yardımı olarak bilinmektedir. Bununla birlikte eğitim ödeneklerinin tek amacı kırtasiye ihtiyaçlarının giderilmesi değildir. Bilindiği gibi öğretmenlerin ek derslerden aldıkları ücret yaz aylarında verilmemektedir. Bu durumun öğretmenlerin ekonomik durumunda meydana getirdiği sarsıntının da bir nebze giderilmesi amaçlanmaktadır.

Eğitim Ödeneğinden Kimler Faydalanabilir?

Eğitim ödeneğinden faydalanabilecek kişiler, 657 Devlet Memurları Kanunu kapsamında belirlenmiştir. Eğitim ödeneği genel olarak kadrolu olarak fiilen görev yapan  öğretmenlere sağlanan bir ödenektir. Fiilen görev yapan kadrolu öğretmenler şu şekilde örneklendirilebilmektedir:

 • İlköğretim okul müdürleri
 • İlköğretim okul müdürü yardımcıları
 • Cezaevi okullarında çalışan öğretmenler
 • Yöneticiler
 • Eğitim uzmanları
 • Eğitim uzmanı yardımcıları

Okullarda hizmet veren hizmetli ve memurların eğitim ödeneği alıp alamayacakları en merak edilen konulardan birisidir. Ancak yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi ilgili düzenleme kapsamında eğitim ödeneği alabilecek kişiler açık bir şekilde öğretmenler olarak belirlenmiştir. Bu nedenle hizmetli ve memurların eğitim ödeneği alma imkanı bulunmamaktadır.

1 Yorum

 1. Eğitim ödeneği yani halk dilinde adı kırtasiye yardımı biz bu yardımız öğretmen arkadaşlarımla kırtasiye yardımı olarak söyleriz. Bu şekilde daha hoş geliyor kulağa şimdi öğretmenlerin bir çok sorunu var o sorunlardan biride bu bizler bu kalemi genelde cebimizden veririz fakir öğrenciden ben nasıl boyama kalemi al resim kalemi al diyebilirim onu utandırmadan bir kitap oku bana anlat sana bu kalemi hediye edeceğim diyerek utandırmadan hediye verdiğimiz çocuklar var bu iş aşk ile yapılır sadece para için işinin başında öğretmen yok bu ülkede o yüzden kutsaldır öğretmenlik mesleği şimdi asıl soru bu kırtasiye yardımı ne zaman yatacak şimdi benim aklıma eylül ayı geliyor ama tabi tarih ve tutar milli eğitim tarafından açıklanacak. Bakalım ne olacak. Benim tahminim 1.230 TL olacak her sene saka gibi 50 tl arttırdıkları için fiyat bu olur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz