EBA ve Zoom Meeting Password Hatası Nasıl Çözülür?

EBA ve Zoom Meeting Password hatası, EBA canlı ders yayınları üzerinde ya da Zoom toplantılarında karşılaşabileceğiniz bir sorun. Genel olarak neden kaynaklandığı tam olarak bilinmeyen sorun, canlı yayınlara erişimde sıkıntı yaşamanıza neden olabiliyor.

Özellikle öğrenciler canlı yayına erişim kısmında bu hatayı aldıkları zaman, derse girmekte sorun yaşıyorlar. Aslında iki platformun ortak sorunu olarak gösterebileceğimiz sıkıntının çözümü için denenebilecek bazı işlemler var ama bu işlemlerin çözüm olmaması, bir uygulamayı silmenize kadar varabilir.

Neyse hemen başlarken gözünüzü korkutmuş gibi olmayalım ve böyle bir hata mesajıyla karşı karşıya kalan kullanıcıların neler yapması gerektiğinden söz edelim.

EBA ve Zoom Meeting Password Hatası Sorununun Nedenleri

Bu sorunun öyle net olarak belirlenmiş olan bir nedeni bulunmuyor. Daha doğrusu tek bir neden olmadığını söylemek lazım. Belirlenmiş olan tek bir neden olmadığı gibi birkaç farklı ihtimal var. İlk önce bunları bilmek gerekiyor.

En büyük neden, yani üzerinde en çok durulan ihtimal iki uygulamanın çakışıyor olması. İki uygulamanın aynı kanalları kullanıyor olması ya da arka planda ortak bir çalışma sistemine sahip olması nedeniyle çakışma yaşandığı düşünülüyor. Haliyle bu çakışma nedeniyle iki uygulamanın da doğru bir şekilde çalışmasının pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

İlk neden çakışma nedeni. En çok üzerinde durulan ikinci neden ise sürekli uygulamaya giriş yapmaya çalışmak. Özellikle EBA canlı ders uygulamasına ardı ardına girmeye çalıştığınız zaman, bir süre sonra bu hatayı almaya başlıyorsunuz.

Ardı ardına giriş denemesi arka planda uygulamada bir soruna neden oluyor gibi gözüküyor. Bu da EBA ve Zoom Meeting Password hatası ortaya çıkmasını sağlıyor. Aynı şey Zoom için de geçerli. Zoom uygulamasında da ardı ardına yayın başlatma ya da toplantıya katılma denemeleri sonrasında bu hata alınabiliyor.

İki uygulama açısından da sorunun ana nedenleri bunlar olarak gösteriliyor. Dediğimiz gibi daha çok üzerinde durulan konu, iki uygulamanın çakışması sorunu. İki uygulamanın alt yapısında yaşanan bir benzerlik bu soruna neden oluyor gibi gözüküyor ve biz de çözümlerimizde genelde bunun üzerine gideceğiz.

Nedenleri anladıysak daha fazla uzatmayalım ve sorunun çözümü için adımlara geçelim. Bakalım neler uygulayarak bu sıkıntının çözülmesini sağlayacağız. Aşağıda ki adımları uyguladıktan sonra bu videoyu da izlemenizi tavsiye ederiz.

EBA ve Zoom Meeting Password hatası

EBA ve Zoom Meeting Password Hatası Çözüm Aşamaları

Hatanın çözümü için 3 farklı çözüm yolundan bahsedeceğiz. Bu çözümlerden herhangi bir tanesi işinize yarayacaktır.

 • İki uygulamanın çakışması durumu oluşmuşsa, bu durumda EBA Canlı Ders uygulamasını kapatmayı deneyin.
 • Arka planda uygulama açık kalabileceği için görev yöneticisini kullanarak bu işlemi yapmanızı öneriyoruz.
 • “Ctrl + Alt + Del” kombinasyonunu yapın ve görev yöneticisini başlatın.
 • “EBA Canlı Ders” programını listeden bulun ve kapatın. EBA ile ilgili tüm programları bulun ve kapatın.
 • Aynı işlemi Zoom uygulaması için de yapın.
 • Şimdi yapmanız gereken sisteminizi yeniden başlatmak olacak. Böylece bir çakışma sorunu varsa bu ortadan kalkacaktır.
 • Sisteminizi yeniden başlattığınız zaman, tekrar uygulamalara giriş yapıp deneyebilirsiniz.

Çözüm Adımı 2

 • İlk işlemden sonra sorun çözülmedi ve hala EBA ve Zoom Meeting Password hatası alınıyorsa o zaman canlı ders linkindeki şifreyi kullanacağız.
 • Zoom canlı ders linki aldığınız zaman, “pwd=” şeklinde başlayan bir alan göreceksiniz.
 • = kısmının sonrasındaki bölüm, şifre yerine kullanılabiliyor.
 • “pwd=” kısmından sonraki bölümü kopyalayın ve şifre istenen alana yapıştırın.
 • “Join” diyerek devam edin ve yeni şifre alanının açılmasını sağlayın.
 • Bir kez daha şifrenizi ve link bilgilerinizi girdikten sonra yayın hazır olacak.

EBA ve Zoom Meeting Password Hatası

Çözüm Adımı 3

 • Bunlar sizin için sonuç vermediyse en son deneyeceğiniz kısma geldik. Bu kısımda EBA Canlı Ders uygulaması ile çakışan Zoom uygulamasını silmeniz gerekecek.
 • Bilgisayarınızdan “Program Ekle/Kaldır” alanından yararlanarak Zoom uygulamasını silebilirsiniz.
 • Programı tamamen silin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından uygulamayı yeniden yükleyebilirsiniz.

EBA ve Zoom Meeting Password hatası için bu 3 adım işinizi görecektir. Sadece şuna dikkat edin ki son adım en son uygulayacağınız adım olsun. Son olarak Eba uygulamasını cep telefonunuzdan stabil olarak nasıl kullanacağınızı öğrenmek isterseniz, Eba Tv Cepten nasıl izlenir başlıklı konumuza göz atabilir, eba uygulamasının performansını arttırarak stabil çalışmasını sağlayabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz