EBA harici canlı ders sistemi, standart olarak EBA üzerinden ders açılamaması ya da tüm öğrencilerin EBA üzerinde canlı derse katılamaması durumunda çok işe yarayabiliyor. Platformun sunmuş olduğu bu özellik, Zoom gibi popüler ve alt yapısı sağlam bir programda da canlı derslerinizi sorunsuz bir şekilde yapmanıza izin veriyor. Neyse ki bu konuda sorun yaşanmaması için canlı derslere de direkt olarak yönlendirme var. Peki, bu işlemi nasıl yapacağız? EBA içerisinden yapacaklarımız neler? Program dışında hangi ayarlamalar lazım ve Zoom kullanımı nasıl olmalı? Gelin o zaman nasıl yapacağımızı öğrenelim. Bu arada diğer eba konularına göz atamk isterseniz bu kategoriye bakabilirsiniz.

EBA Harici Canlı Ders Nasıl Açılır?

İlk yapacağımız işlemler tamamen EBA platformu üzerinde olacak. Sonrasında diğer programlara geçiş yapacağız.

Bölüm 1: Yani EBA Düzenlemesi

 • EBA girişini yapın.
 • Giriş yapan öğretmen, sol kısımdaki okul adı ile başlayan sıralı liste içerisinde “Canlı Ders ya da Canlı Dersler” sekmesini görecek. Buraya giriyoruz.
 • Sağda ek bir menü açılışı yapılacak ve sağ kısımda “Harici Canlı Ders Oluşur” yolunu göreceksiniz. Bu butona tıklayın.
 • Bir takım bilgilerin doldurulması ve canlı ders için tanım yapılması gerekiyor. Dersin tarihi, dersin adının ne olduğu, konusunun ne olduğu, saatinin ne olduğu gibi bilgileri kendi istediğiniz şekilde dolduracaksınız.
 • Ders için bir şifre belirlemeyin. Çünkü bu kısımda şifre Zoom uygulaması üzerinden alınacağı için burayı boş bırakarak, uygulamayı kapatmadan aşağıdaki adımlara geçin.

Bölüm 2: Zoom Kısmına Geçiyoruz

EBA Harici Canlı Ders

 • Zoom uygulamasına girmeniz gerekiyor.
 • Uygulamaya girdiğiniz zaman “Schedule” alanına geçin ve buradan da ders tarihinin belirlemesini yapın.
 • Ders için saatle beraber programınızı yapmış olacaksınız. Zoom uygulamasından bir şifre alacaksınız. Ek olarak bir de link elde edeceksiniz.
 • Linki ve şifrenizi alın.

Bölüm 3: Yeniden EBA

 • EBA harici canlı ders için Zoom üzerinden almış olduğunuz şifre ve linki kullanmamız gerekecek.
 • EBA uygulamasına tekrar döndüğümüzde “Ders Linki” kısmına Zoom üzerinden alınan link yapıştırılacak.
 • “Ders Şifresi” boşluğu olduğunu söylemiştik. Bu kısma Zoom üzerinden alınan şifre yazılacak.
 • En sonra dersi ve öğrencileri de belirleyin, işlem bu kadar.

Tüm bu adımlardan sonra EBA harici canlı ders hazırlanmış olacak. Canlı yayın saatinde, sorunsuz bir şekilde canlı yayınınızı yapabilirsiniz ve seçtiğiniz öğrenciler de yayına kolayca katılabilir.

Sistemde Sorun Yaşıyorum? Ne Yapmalıyım?

Şimdi, buraya kadar anlattıklarımızda bir işleyiş var ve bu adımları uygulamak yeterli oluyor. Fakat bazı hesaplarda, tüm işlemler doğru yapılsa bile sorun yaşandığı ve uyarılar gönderildiği görülüyor. Ya canlı yayın başlamıyor ya da canlı yayın başlasa bile öğrenciler doğru bir şekilde derslere giriş yapamıyor, hata alıyor.

Her adımı doğru yapmışsanız, bu sorunun yaşanmasındaki en büyük neden Zoom uygulaması ile EBA uygulamasının saatlerinin uyuşmaması. Girdiğiniz saatleri bir kez daha kontrol edin ve iki uygulamanın saatinin de birebir aynı olduğuna emin olun. Bunun dışında raporlanmış olan başka bir sorun yok.

Yine de sıkıntı yaşıyorsanız, yaptığınız tüm ayarları sıfırlayın ve söylediğimiz adımlarla beraber EBA harici canlı ders oluşturma işlemini tekrar edin. Yeniden işlemleri tekrar ettiğiniz zaman, herhangi bir sorun yaşamamanız gerekiyor. Sorunlar devam ediyor ve canlı yayınlara da başlayamıyorsanız, bize mesaj gönderebilirsiniz ya da yorum alanını kullanarak, aldığınız hata ya da uyarının detaylarını paylaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz