Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından ilk olarak 2007 yılında yani 13 yıldan bu yana hizmete konulan E-Okul VBS sistemi, yapılan son güncellemeler ile ilk ara tatil ile beraber ziyaretçi almaya başladı. İlköğretim, orta öğretim ve lise talebelerinin sınav sonuçlarından devamsızlık bilgilerine kadar velilerin çocuklarının öğrenim performansı ile ilgili pek çok bilgilerin depolandığı e okul ekranına, öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ya da okul numarası + TC kimlik numarası ile erişim sağlanıyor. Peki, online sistem olan e okul sayfasına nasıl girilir? İşte, çok merak edilen e okul VBS sınav sonucu ve devamsızlık öğrenme ekranı.

Yaklaşık 20 milyon talebenin kullandığı e okul giriş sayfası, sınav sonuçları ya da öğretmenler tarafından verilen öğrenim puanlarını öğrenmek isteyen öğrenciler ya da talebelerin ders durumları hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen veliler tarafından son günlerde sıklıkla kullanılmaya başlandı. Ancak sisteme giriş yapamayanlar, “E okul VBS ekranına nasıl giriş yaparım?” sorusuna yanıt arıyor. İşte, e okul girişi hakkında tüm detaylar.

E-OKUL VBS GİRİŞİ EKRANI NASIL KULLANABİLİRİM?

Elde edilen verilere göre E-Okul sistemine talebe ve öğrencilerin velileri tarafından son bir yıl içerisinde 1,7 milyar kez giriş yapıldı. Yine elde edilen bu giriş bilgilerinin yüzde 82’si, 19 milyon android ya da ios işletim sistemine sahip cihazlara kurulan mobil e-Okul uygulamasından gerçekleştirildi. Bir önceki eğitim ve öğretim döneminin başında güncellenen ve yeni özellikler getirilen e-okul sistemi artık öğrencilerin ve çocukları ile birebir ilgilenen velilerin düzenli bilgi alabileceği bir Online platform haline geldi. Öğrenim gören tüm talebeler hakkında performansları ile ilgili bütün bilgilerin yer aldığı bu sistem, eğitim alanında çok büyük kolaylık sağlıyor. Öğrenciler, öğretmen ve yöneticiler sistem bilgilerine T.C kimlik No ve okul numaraları ile kolayca erişim sağlayabiliyor.

E-Okul VBS’ye giriş yapmak istiyorsanız ilk öncelikle  “e-okul.meb.gov.tr” adresine tarayıcınız üzrinden giriş yapmanız ve ardından karşınıza çıkan ekrana sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor. Bu bilgiler doğru girdiğiniz takdirde platform size diğer bilgi girişinin yapıldığı bölümü açıyor. Bu bölümde ise talebelerin kimlik bilgileri yada eğitim bilgileri istenmektedir. Nüfusa müdürlüğüne kayıtlı olduğu il, okuduğu okul ve okulunda ki sınıf gibi… En son ise ekranda karşınıza çıkacak olan talebenin fotoğrafının seçimini doğru yaptıktan sonra sistem kullanıma açılmaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz adımları eksiksiz ve düzenli olarak yaptığınız takdirde, sisteme sorunsuz giriş yapabilir ve velisi olduğunuz öğrencinin tüm ders bilgilerini, aldığı notları, sınav tarihleri ve devamsızlık tarihlerini öğrenebilirsiniz. Ek olarak e-okul sisteminde öğrencinin okuduğu kitaplar, yazılı ortalamaları ve bir eli olarak öğrenmeniz gereken daha birçok bilgiye ulaşmak mümkün.

E OKUL GİRİŞİ İÇİN TIKLAYIN

VELİLER E OKUL’DAN HANGİ BİLGİLERİ ÖĞRENEBİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığının veliler tarafından en çok sevilen uygulaması e-Okul sisteminde öğrencinin okumuş olduğu kitaplardan, yazılı sonuçlarına ve yıl sonu ortalamalarına, öğrenci kaydından, nakil işlem bilgilerine, öğretmenler tarafından girilen notlar, öğrencinin okula gelmediği günleri öğrenme, ileri tarihli yada yapılmış olan sınav bilgileri, bulunduğu ilin merkezi sınavların başvuru ve tercih (seçim) işlemleri, öğrencinin haftalık ders programı, talebe tarafından okuldan alınan belgeler, yıl sonu verilen karneyi E-okul üzerinden e-karne bölümünden görebilme ve şube yazılı ortalamaları da yer alıyor.

PEKİ E OKUL MOBİL UYGULAMA NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve yayınlanan Resmi Mobil Uygulamadır.

Mobil Veli Bilgilendirme Sistemi en çok tercih edilen Android işletim sistemi ve İos işletim sistemi cihazların içeriğinde bulunan marketlerde (meb, okul, e-Okul, meb e-Okul) kelimeleriyle arama yapıldığında rahatlıkla bulunabiliyor ve ücretsiz veya abone olmadan indirilebiliyor.

Sisteme giriş yapabilmek için önce velisi olduğunuz öğrencinin T.C. Kimlik No ve okul numarası ilgili bilgi ekranına yazılıyor. Bir veli olarak ilk kez giriş yaptığınızda karşınıza, rastgele seçilmiş olan öğrenci fotoğrafları geliyor. Türkiye Cumhuriyeti birey kimlik numarası bununla birlikte okul numarası yazıldıktan sonra talebenin fotoğrafı seçiliyor. Son olarak ise velinin karşısına güvenlik adına bir soru geliyor. Sorulan soruya doğru cevap verdiğiniz takdirde VBS’ye giriş sağlanıyor.

1 Yorum

  1. Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Bizim oğlan ile kurcalayıp duruyorduk sayenizde nasıl girileceğini çözdük aslında çokta kolaymış ama işte teknoloji özürlü olursanız bunlar başınıza geliyor.Buradan çocuğun not durumuna baktık karnesi de sisteme işlenince ona da sonra bakacağız. Tekrar teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz