Canlıların gün içerisinde yapmış oldukları eylemlerden ve kaybetmiş oldukları enerjilerden dolayı sinir ve kas sisteminin çalışamaz hale gelmesi, dış çevredeki uyarılara karşı tepki verememesi durumuna uyku hali denir. Uyku yarı baygınlık hali olmasına rağmen tamamen bilinç kaybı olduğu anlamına gelmez. Tüm canlıların günlük görev ve sorumluklarını yerine getirmeleri için uyku düzeni sağlamaları, buna uymaları gerekir. İnsanların ise uyku hormonları en çok akşam 21.00 ile 02.00 arası salgılandığı için bu saat aralığında uyuyan bir birey, tam ve düzenli bir uyku geçirmiş olur.

Sağlıklı uyuyan bireyler güne dinç ve ferah bir şekilde uyanır. Çünkü vücudu gerekli hormonları salgılamış ve gelecek olan durumlara karşı kendini hazırlamıştır. Ancak gecesi gündüzü belli olmayan, günün hangi saat aralığında uyuduğu fark etmeyen bireyler, uyandıklarında kendilerini yorgun ve sanki hiç uyumamış gibi hissederler. Bunun en basit açıklaması da bireyin vücudundaki sinir ve kas hücrelerinin düzensiz uyku durumuna bağlı olarak yeterince beslenmemiş olmasıdır. Uyku düzensizliği insanın fiziksel ve ruhsal dengesini de ciddi oranda etkilemektedir.

Düzensiz Uykunun Vücuda Zararları;

Ruhsal ve Psikolojik Sıkıntılar: Düzenli ve tam alınmayan bir uyku, kişide aşırı yüksek sinir ve tansiyon hastalığına yol açar. Uyuduğunda gün içerisindeki yaşadıklarını görür, uyandığında ise yerine getireceği sorumluluklar aklına gelir ve kişiye gereğinden fazla büyük gibi görünür. Yaşadığı ortamdaki insanları rahatsız eder ve kendisi de bu durumdan etkilenir. Bireyin uyku düzensizliği tüm gününün verimsiz olmasına yol açar.

Beslenme ve Sağlık Sorunları: Gün içerisinde uykusunu tam alamayan bir birey, beslenme konusunda da iştahsız olur. Yedikleri ona lezzet vermeyeceğinden dolayı kendini açlıkla cezalandırır. Beslenmek, vücudun en temel ihtiyacı olduğu için dengesiz beslenmeden ötürü kan şekeri ve tansiyon rahatsızlıkları meydana gelir. Kan şekerinin eksikliği, mide bulantısı, baş dönmesi, aşırı halsizlik ve bayılma gibi hastalıkları da beraberinde getirir. Bu durumda birey, kan şekeri için çeşitli ilaçlara başvurarak düzensiz uyku durumundan kurtulmak isteyecektir.

Uyku Saatindeki Dengesizlikler: Bir bireyin sağlıklı uyku geçirebilmesi için günlük olarak en az 6, en fazla 8 saat uyuması gerekir. Bu değerlerin üstünde veya altında uyku saati geçirmiş olan kişi de belli başlı rahatsızlıklar oluşacaktır. Nefes alış – veriş hızındaki değişiklikler, kemik ve kas gücündeki azalmalar ve unutkanlıklar düzensiz uykunun belirtileridir. Aynı zamanda 8 saatten fazla uyuyan bir bireyin uyandığında hala uykusunun var olduğunu hissetmesi, uyku eksikliğinden değil vücut yorgunluğundan kaynaklanmaktadır.

Ağırlamış Uyku Hastalıkları: Dengesiz ve düzensiz uykuya sahip bireylerde çeşitli kalıcı hastalıklar ortaya çıkabilir. Huzursuz bacak sendromu, uyurken veya dinlenme sırasında bacaklarda titreşme ve rahatsızlık olarak adlandırılır. Bireyin ne kadar uykusu olsa bile bu hastalıktan ötürü uykusu kaçacaktır. Eğer uyusa bile kısa süre içerisinde uyanacak ve tüm günü uykusuz ve ruhsal açıdan sıkıntılı geçecektir. Uyku hastalıklarından bir diğeri olan insomnia yani uyuyamama hastalığı, gece uyumaya çalışırken uykuya dalamama veya daldıktan kısa süre sonra korkulu ve aşırı yorgun bir şekilde uyanmak olarak tanımlanır.

1 Yorum

  1. Uyku çok önemli bir ihtiyaç bizim yaşlarımızda kiler hatırlayacaktır bizleri annelerimiz öğlen saatinde uyuturdu öğlen uykusu sadece 80’lı yıllarda doğanlarda vardı sanırım 2 saat uyuyup dinç bir şekilde kalkardık. Şimdi konuda da belirttiğiniz gibi kaslar ve sistemimiz yorgun düşmekte ve uyku ile beslemektedir. Uyku düzensizliği çekenlerde el titremesi ve psikolojik rahatsızlanmalar baş göstermeye başlayacaktır. Konuda 21:00 / 02:00 saatleri arasında vücut hormon salgılamaya başlıyor yazmışsınız ben kendi adıma söylüyorum 00:00 da yatıp 06:30 da kalkmak ve bunu rutine bağlamak bence yeterli bir durum uyku açısından uzun süre yatmakta vücudunuza iyi gelmeyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz