Düşünceyi geliştirme yolları konusuna geçmeden önce düşünceyi geliştirme yollarının ne işe yaradığını öğrenmek konu bütünlüğü açısından önem arz etmektedir. Düşünceyi geliştirme yolları yazının türüne bakılmaksızın her metinde kullanılabilen ve savunulan görüşlerin gerçekliğine inandırmak için kullanılan yollardır. Düşünceyi geliştirme yolları günlük hayatta da kullanılan yollardır. Örnek vermek gerekirse birini kendi düşüncemize inandırmak için sayısal verilerden yararlanırız. İşte bu ikna etmek için günlük hayatta kullandığımız yöntemlerin bir metinde kullanılması düşünceyi geliştirme yolları olarak adlandırılmaktadır. Düşünceyi geliştirme yolları ve haklarındaki genel bilgiler ise şu şekilde özetlenebilmektedir:

  • Örnekleme: Soyut bir düşünceyi somut bir hale getirmek için kullanılan düşünceyi geliştirme yollarından bir tanesidir. Metin yazarı bu yol ile yazıdaki konuların okuyucu tarafından daha net bir şekilde anlaşılmasını sağlar.
  • Sayısal verilerden yararlanma: Metin yazarının savunduğu düşünceyi okuyucuya inandırmak için sayısal verilerden yararlandığı düşünceyi geliştirme yoludur. En sık kullanılan düşünceyi geliştirme yollarından bir tanesidir. Güvenilir kaynaklardan veriler paylaşılması, yazarın düşüncesinin inandırıcılık yönünü pozitif yönden etkilemektedir.
  • Somutlama: Soyut kavramların daha iyi anlaşılabilmesi için somutlaştırma eylemine verilen addır.
  • Soyutlama: Somut kavramların soyutlaştırılarak kavranmasının kolaylaştırılması için kullanılan bir düşünceyi geliştirme yoludur.
  • Benzetme: Düşüncenin pekiştirilmesi, yazının okuyucu tarafından daha rahat okunması yani yazının sürükleyicilik özelliğini artırmak amacıyla tercih edilmektedir. Düşünceyi geliştirme yolları arasında bulunan bir diğer seçenektir.

Karşılaştırma Nedir?

Karşılaştırma, metindeki düşüncenin daha iyi anlaşılması ve bu düşünceye okuyucunun inanması için iki varlığın benzer ya da zıt yönlerinin karşılaştırılmasıdır. Örnek vermek gerekirse “Ankara Türkiye’nin en güzel şehridir.” demek, Ankara’yı Türkiye’deki diğer iller ile karşılaştırmaktır.

Tanık Gösterme Nedir?

Tanık gösterme, düşünceyi geliştirme yolları arasında en çok tercih edilenlerden bir diğeridir. Tanık gösterme yazarın kendi düşüncesini kanıtlamak için o alanda isim yapmış birinin kendi düşüncesini destekleyen bir sözünü yazdığı metinde kullanmasıdır.

Tanımlama Nedir?

Tanımlama, bir kavramın okuyucunun zihninde niteliklerinin belirlenmesi için kullanılan bir düşünce geliştirme yoludur. Düşünceyi geliştirme yolları arasında en sık başvurulan yöntemlerden birisidir.

5 YORUMLAR

  1. Düşünceyi Geliştirme Yolları bu işi en iyi kim yapar biliyor musunuz? Elbette ki Misyonerler ve din öğretisini insana empoze etmek isteyenler. Bir misyoner var sana kendi dininin öğretiklerini empoze etmek için elinden geleni yapar ekmek şarap der para der rahat yaşam der saygı görme der. Karşılaştırma tanık gösterme ve tanımlama bir misyoner bunların hepsini yapar sizi ikna edemez ise en önemli silahlarına geçer kadın ve para. Güzel bir kadın ve yeşil dolarların imanı zayıf kişilik arayışında birini kısa bir sürede cezbeler. Gelelim ülkemize bizimkiler de İslam dinine körü körüne bağımlıdır. Buradakiler de misyonerdir. Yani onlardan bir farkı yoktur seni kendi dinine çekmek için 50 takla atacaklardır. Boyunları kırılacak olsa bile davasından vazgeçmezler. Burada da korku vardır. Öldükten sonra sonsuz cennet vardır ve size hizmet edecek huriler merak ediyorum kadınlara diğer tarafta hizmetçi olarak ne verecekler Nuri mi? 🙂 neyse uzatmayayım işin özünde sistem aynı hepsi bir amaca hizmet ediyor emperyalizm bu amaca ulaşmak içinde her şeyi yapabilir bir Müslüman papaz olabilir bir papaz Müslüman olabilir. Burada size düşen aklınızı kullanmak hiç kimse sizin aklınızdan üstün değil. Kişisel gelişim başkasının sözünü donesini alıp kendinize işlemek değil o veri ile enerjimizi doğru yönetmek. Bende bu kadar umarım yararlı olur.

  2. İlk başta bir tez oluşturmak gerekiyor ve o düşünce kanun haline gelmeden önce karşı görüşe sahip tüm ihtimalleri masaya yatırmak gerekiyor. Yani düşüncenize karşı çıkılabilinecek tüm olası tezleri çürütecek bir fikir ortaya koymanız lazım. Bir düşünce geliştirmenin en temel yolu budur.

  3. Düşünceyi geliştirebilmek için başkalarının düşüncesine saygı duymakla başlamamız gerekiyor bence. Başkalarının düşüncelerini bir beyin fırtınası yapıp kendi düşüncemize olumlu olan yanlarını alabiliriz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz