İnsanlar hayatlarını idame ettirebilmek ve rahat bir şekilde yaşamak için paraya ihtiyaç duyarlar. Yemekten kıyafete eğlenceden eğitime hayatımızın hemen her alanında para büyük bir yer kaplar. Tüm bu gereksinimlerimizi karşılamanın ve para kazanmanın tek yolu ise çalışmaktır. Bu yazımızda Dünyanın En Kötü 10 Mesleği Nedir bunları öğreneceğiz.

Elektronik ya da sosyal hayatta olmak üzere iki türlü çalışma seçeneği ve buna dayalı olarak pek çok meslek bulunur. Bu meslekler geçmişten günümüze insanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Çevre şartları, iş gücü, ekonomi gibi faktörler ise bu mesleklerin zorluğunu ve konfor derecesini belirleyici unsurlardır.

Bazı meslekler çok fazla iş gücü harcamadan ve yorulmadan rahatlıkla yapılabilecek türden olabilirken bazıları iş gücü temelli yorucu meslekler olabilir. Bunun yanı sıra iş gücü hafif olmasına rağmen insanı psikolojik ya da zihinsel olarak yoran meslekler de mevcuttur.

Tüm bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda iyi ve kötü meslekler olarak iki kategori ortaya çıkmaktadır. Duygusal ve fiziki bu koşullar değerlendirilerek dünyanın en kötü 10 mesleği ortaya konulmuştur. Kötü meslek neye göre belirlenir? Dünyanın en kötü 10 mesleği nedir? Bu soruların tümüne yazımızda yer verdik. Hep birlikte inceleyelim.

Kötü Meslek Neye Göre Belirlenir?

Dünyanın En Kötü 10 Mesleği Nedir

Bir mesleğin kötü ya da iyi olarak belirlenmesinde pek çok etken rol oynar. O mesleğin çalışma ortamı, çalışma saatleri, ortam koşulları, maaşı, psikolojik ve fiziksel koşullar gibi sayısız faktör mesleğin konfor derecesini belirler. Bu da mesleği iyi veya kötü olarak nitelendirmek için yeterlidir. Uzun çalışma saatlerine ve harcanan iş gücünün fazlalığına rağmen maaşı düşük olan bir meslek kötü olarak adlandırılabilir.

En Kötü 10 Meslek

Tüm bu saydığımız koşullar göz önünde bulundurularak bir değerlendirme yapılmış ve dünyanın en kötü 10 mesleği belirlenmiştir. Hadi hep birlikte sizin için listelediğimiz bu 10 mesleğe bir göz atalım.

İtfaiyecilik

Yangın başta olmak üzere deprem ve sel gibi faaliyetlerde ya da patlama vakalarında, arama kurtarma çalışmalarında, mahsur kalma durumlarında görev yaparlar. Acil durumların sıklığı ve zamanının belli olmaması dolayısıyla çalışma saatleri geniş ve esnektir. Her an çağrılabilirler.

Böcek İlaçlama İşçiliği

Hızlı bir şekilde üreyen ve insanları rahatsız eden böcekleri ilaçlayarak daha iyi bir ortam sunmaya çalışırlar. İlaçlama sırasında kullanılan kimyasalların sağlık açısından zararlı olması dolayısıyla kötü bir meslek olarak nitelendirilebilir.

Bomba İmha Uzmanı

Şüpheli ya da tehlike arz edebilecek maddeleri inceler ve bir sorun var ise etkisiz hale getirmeye çalışırlar. Durum hakkında gerekli kurum ve kuruluşları bilgilendirirler. Canlı bomba olaylarında bombaları etkisiz hale getirirler. Vakaların ne zaman gerçekleşeceğinin belli olmaması nedeniyle çalışma saatleri geniştir ve her türlü acil duruma koşmak zorundalardır. Ayrıca tehlikeli bir meslek olması da dünyanın en kötü 10 mesleği listesinde yer almasında büyük bir etken olmuştur.

Madencilik

Yerin derinliklerinde maden ocaklarında çalışarak değerli maden, mineral ve cevherleri kazı yolu ile çıkarırlar. Meydana gelebilecek patlamalar ya da göçükler nedeniyle dünyanın en tehlikeli mesleği olarak da bilinir.

Gassallık

hastalık

Günlerinin tamamını ölülerin yıkandığı gasilhanede geçirmek zorunda olan gassallık mesleği çoğumuz için oldukça göz korkutucudur. Ölüm sayıları göz önünde bulundurulduğunda bir günde yüzlerce cesedi yıkayıp kefenlerler. Kişinin ölüm türüne göre cesedin yıkanması zorlaşabilir. Bu mesleği yapacak kişi hem fiziksel hem de mental olarak dayanıklı olmalıdır. Bize göre dünyanın en kötü 10 mesleği listesinde ilk sırada olmalıdır. Bu meslek ile ilgili ilginç bir hikayeye şu linkten ulaşabilirsiniz.

Koku Denetleyiciliği

Parfüm gibi koku ve esans temelli firmalar ürettikleri kokuların yeterli ve güzel olduğunu test etmek zorundadır. Koku denetleyicileri üretilen ve koltuk altına sıkılmış kokuları test ederek uygun olup olmadığına karar verir. İyi ya da kötü koku ayırt etmeksizin her kokuyu denemek zorundalardır. Hem fiziksel hem psikolojik olarak yorucu bir iştir.

Kesimhane Çalışanı

Her gün yüzlerce hayvanın kesimi, taşınması ve yıkanması işleriyle uğraşır. Sürekli kan ile iç içe olmak zorundadır. Uzun ve yorucu çalışma şartları da bu mesleğin kötü olarak nitelendirilmesinde etkili olmuştur.

Kanalizasyon Temizleyicisi

Metropol şehirlerin hemen her yerinde bulunan ve insan ve hayvan dışkıları, pek çok tortu ve mikrobu barındıran kanalizasyonlar insan sağlığı için oldukça zararlıdır. Bu kanalizasyonların yanına yaklaşmak bile zor iken kanalizasyon işçileri bunların temizliğini yapar ve her türlü mikrop ve kir ile iç içedir. Sağlık açısından hiç de güvenli olmayan bu meslek hijyenik olmayan çalışma koşulları nedeniyle en kötü 10 meslek listesine girmeyi başarmıştır.

Olay Yeri İnceleme

olay yeri inceleme

Olay yeri inceleme ekibi cinayet ve hırsızlık gibi vakalarda olay yerine intikal ederek parmak izi, kan, saç örneği gibi deliller toplayarak sonuçları ilgili birime iletirler. Olay yerinde çok farklı ve mide bulandırıcı görüntülere tanık olabilirler. Ayrıca vakaların ne zaman yaşanacağı bilinmediği için sabahın bir yarısı veya gecenin karanlığında işyerinden çağrılabilirler. Yani her an aktif olmaları gerekir. Bu arada bu tarz faydalı ve değişik bilgilerin yer aldığı diğer konularımıza göz atmak için faydalı bilgi kategorimize göz atabilirsiniz. Hız kesmeden devam ediyoruz.

Bunların yanı sıra bu mesleği yapan kişi güçlü bir psikolojiye sahip olmalıdır. Kan, cinayet, ceset gibi birçok hoş olmayan görüntüye maruz kalınması insan psikolojisini ciddi derecede etkiler. Belli olmayan çalışma saatleri ve psikolojik zararları göz önünde bulundurulduğunda dünyanın en kötü 10 mesleği listesinde yer edinmiştir.

Taksi Şoförlüğü

Listedeki diğer mesleklere kıyasla iyi denebilecek bu meslek uzun çalışma saatleri ve sürekli direksiyon başında olma zorunluluğu nedeni ile kötü meslek sayılabilecek türdendir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz