kep

Dünya’nın en iyi üniversiteleri hangisi? Dünya’da yer alan ve Dünya’nın en başarılı üniversiteleri listesine girmeyi başaran üniversiteler hangileri? Türkiye’de en başarılı üniversiteler merak konusu olduğu kadar Dünya’da en başarılı üniversiteler de merak konusu. Dünya’nın en iyi üniversiteleri listesi yapılırken ve başarı kriterleri belirlenirken birçok nokta göz önünde bulunduruldu. Başar kriterleri; üniversite puanları, modern çağda yaptıkları bilimsel çalışmalar ve tez sayıları, bilimsel çalışmalarına yapılan atıf sayıları, birçok kurum tarafından yapılan en başarılı üniversiteler sıralamaları..

Efsane lider Nelson Mandela’nın da dediği gibi: “Eğitim, dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silahtır.” Dünya üzerindeki her ülkenin bir okul sistemi olmasına rağmen, bunları ne kadar iyi kullandıkları konusunda çok büyük bir tutarsızlık bulunmaktadır. Şunu açık bir şekilde söyleyebiliriz ki; başarı düzeyi söz konusu olduğunda, gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülkelerin 100 yıl gerisindedir.

Dünyanın en başarılı üniversitelerinden birinde okumak ister miydiniz? Dünyanın en başarılı 100 üniversitesi listesinin yarısından fazlasını Amerika ve İngiltere’deki üniversiteler oluşturmaktadır. Peki, ilk on sıralamasında kimler var? İşte, dünyanın en başarılı 10 üniversitesi…

1. Massachusetts Institute of Technology (MIT)

En başarılı üniversiteler listemizde birinci sırada yer alan Massachusetts Institute of Technology, 1861 yılında kurulmuş özel bir kurumdur. Kampüs büyüklüğü 168 dönümdür ve 4-1-4 tabanlı bir akademik takvim kullanır. Üniversitenin 2017-2018 eğitim öğretim yılında öğrenim ücreti 49.892 USD’dir. Üniversitenin araştırma harcamaları, devlet kurumlarından sağlanan fonlar ile yılda 700 milyon USD’yi aşmaktadır. Ekonomi, psikoloji, biyoloji, kimya, fizik ve matematik alanlarında güçlü programları bulunmaktadır. Burada, lisans öğrencilerinin yaklaşık %70’i kampüste yaşamaktadır.

2. Stanford Üniversitesi

Kaliforniya’da bulunan Standford Üniversitesi; lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunan, özel bir kurumdur. Üniversitenin mezuniyet oranı %56 ile ülke ortalamasının üzerinde yer almaktadır. Çok sayıda akademik programı bulunan üniversite, 1891 yılından bu yana öğrenci yetiştirmeye devam etmektedir.

3. Harvard Üniversitesi

Dünya üzerinde, üniversite denince ilk akla gelen kurumlardan biri olan Harvard Üniversitesi, Boston’a kısa bir mesafede bulunmaktadır. Bu özel kurum; tıp ve hukuktan, iş dünyasına kadar çok çeşitli konularda lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır. 1636 yılında kurulan Harvard, Amerika’nın en eski üniversitesi ve dünyanın önde gelen araştırma kurumlarından biridir.

4. California Institute of Technology (Caltech)

1891 yılında kurulan okul, çeyrek tabanlı bir akademik takvim kullanır. Yıllık öğrenim ücreti,  2017-2018 eğitim öğretim yılında 49.908 USD’dir. Özellikle bilim ve mühendislik alanlarına odaklanan Caltech, Amerika’da, Kaliforniya’da bulunuyor.

5. Oxford Üniversitesi

En başarılı 10 üniversite sıralamamızda beşinci sırada bulunan Oxford Üniversitesi; dünyanın entelektüel, yaratıcı ve kamusal yaşamında önemli bir rol oynar. Burası, 900 yıldan uzun bir süredir tartışma ve keşif merkezi olarak bilinir. Hemen hemen herkesin bildiği ve duyduğu Oxford, ülkemizde de sık kullanılmaktadır.

6. Cambridge Üniversitesi

İngiltere’de bulunan bir İngiliz üniversitesidir. İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden biridir ve 1997’den bu yana istikrarlı bir şekilde Dünyanın En İyi Üniversiteleri listesinde yer almaktadır. Üniversite, dünyanın en eski ikinci üniversitesine de sahiptir, 1209 yılında kurulmuştur.

7. ETH Zürih

ETH Zürih, bilim ve teknolojide dünyanın önde gelen üniversitelerinden biridir ve son teknoloji araştırma ve yenilikleriyle bilinir. 1855’te Federal Politeknik Okulu olarak kurulan okul; mimarlık ve teknolojiden kimya ve fiziğe kadar çeşitli alanlarda disiplinlerarası araştırmalar yürüten 16 bölümden oluşmaktadır.

8. Imperial College London

Dünyanın en başarılı üniversiteleri listesine 8. sıradan giren Imperial College London üniversitesi; İngiltere’de yalnızca bilim, mühendislik, tıp ve iş dünyasına odaklanan tek kurumdur. Üniversite, araştırmaya dayalı bir eğitim sunmaktadır.

9. Chicago Üniversitesi

Chicago Üniversitesi, dünyanın en saygın akademik programlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Eğitim görmek isteyen uluslararası adayların, İngilizce dil yeterlilik sınavını da geçmeleri gerekmektedir. Öğrenim ücreti, akademik yıl başına 50.193 USD’dir.

10. University College London

En başarılı üniversiteler sıralamamızda College London Üniversitesi; dünyanın en iyi multidisipliner üniversitelerinden biridir ve araştırma ve öğretiminin kalitesiyle uluslararası bir üne sahiptir. Üniversitenin yüksek lisans programlarından mezun olanların, ortalama başlangıç maaşı 2014 yılında 29.325 £ ‘di. Bu maaşlar, o yıl ortalamasının yaklaşık %20 üzerindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here