kitap

Dünyanın En Çok Satan ve Okunan Kitapları 2017

Dünyada en çok okunan kitaplar 2017 listesi de hem klasik hem de modern eserleri bünyesinde taşıyan geniş bir katalog olma hüviyetini göstermektedir. Her yıl dünyada en çok okunan kitaplar listesi değişiklik göstermekte, farklı kitaplar listede zirveyi zorlamaktadır. Geçtiğimiz yıl dünyada en çok satan ve en çok okunan kitapları sizler için derledik. Aşağıdaki listede çok farklı edebiyat türlerine rastlamanız mümkün olacaktır:

  1. Charles Dickens, İki Şehrin Hikâyesi
  2. Jrr Tolkien, Yüzüklerin Efendisi seti
  3. Jrr Tolkien, Hobbit
  4. Antoine de Saint Exupery, Küçük Prens
  5. J.K. Rowling, Harry Potter seti
  6. Agatha Christie, On Küçük Zenci
  7. Cao Xueqin, Kızıl Köşkün Rüyası
  8. Henry Rider Haggard, Ayişe
  9. CS Lewis, Narnia Günlükleri
  10. Dan Brown, Da Vinci Şifresi

Fantastik Kitaplar Zirvede

Yukarıdaki listeye dikkat edildiğinde özellikle fantastik olan kitapların zirvenin büyük çoğunluğunu kaplamış olduğunu görebiliyoruz. Her ne kadar zirvenin başında Charles Dickens’ın İki Şehrin Hikayesi romanı yer alıyor olsa da alt taraflara doğru sıralamaya göz atıldığında özellikle fantastik olan ve ütopik evrenleri anlatan kitapların ön plana çıktığını görebiliyoruz.

Bu noktada Jrr Tolkien’in kaleminden çıkmış olan Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serisi tüm dünyada 300 milyonun üstünde satarak ulaşılması zor bir rakamı yakalamış durumda. Ayrıca sinemaya aktarılması ile birlikte popülerliği artmış olan kitapların basımı özellikle 2000 yılından sonra her zaman artan bir oran ile devam etmiş. Listenin 4. sırasında yer alan Küçük Prens 140 milyonluk satış rakamıyla ütopik bir kitap olma özelliğini hala sürdürüyor.

Roman ve Sinemanın Kopmaz Bağı

Özellikle 2000 yılından sonra fantastik romanlardan beslenen sinema, kitapların satışını da artırıyor. Listenin 5. sırasında yer alan Harry Potter serisi toplamda 300 milyonu geçerek ciddi bir rakama ulaşmış durumda. Agatha Christie’nin klasikler arasına geçmiş olan On Üç Küçük Zenci kitabı da 100 milyonluk satış rakamıyla dikkat çekiyor.

Listenin 7. sırasında yer alan Kızıl Köşkün Rüyası psikolojik tahlilleri ile 18 yüzyıl Çin dünyasına mercek tutuyor. 8 sıradaki Ayişe yazarın ortaya koymuş olduğu Lost World Roman tekniğinin zirvesi kabul ediliyor. Listeye dokuzuncu sıradan girmiş olan Narnia Günlükleri tamamen hayali bir âlemde geçerken Türk mitolojisinden izler de bulunuyor. Dan Brown’u tüm dünyaya tanıtmış olan Da Vinci Şifresi 80 milyonluk satış rakamıyla listenin 10. sırasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here