Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır

Dropshipping nedir sorusu, hali hazırda bir işte çalışan veya şu anda boşta olan birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu kişilerin ortak noktaları ise kendi işlerini kurmak istemeleri ve ek gelir elde etmek istemeleridir. Birçok kişi mevcut işi dışında ek gelir elde ederek yaşam standartlarını ve ekonomik refah düzeylerini üst seviyelere taşımak istemektedirler.

E-Ticaret’in günümüzde yaygınlaşması ve büyük markaların cirolarını kat kat arttırmaları birçok kişinin e-ticarete yönelmesine sebep olmuştur. Ancak internet üzerinden ürün veya hizmet satabilmek için üretmeniz ve insanlara fayda sağlamanız gereklidir. Dropshipping ise klasik e-ticaretten biraz daha farklı bir kavramdır. Ancak yine de girişimci ruha sahip olmayan kişilerin yapabileceği bir iş olmadığını da belirtmekte fayda var.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping nasıl yapılır ve dropshipping nedir soruları özellikle e-ticarete yeni girecek olan kişiler için merak edilen soruların başında geliyor. Eğer tamamen sıfırdan bir e-ticaret platformu kurmaya, ürünleri tedarik etmeye ve bunların dağıtımını sağlamaya imkânınız yoksa bu sistem sizin internet üzerinde bir sistem kurarak para kazanmanıza yardımcı olabilir.

Dropshipping esasen ilk etapta ek gelir olarak düşünülen ve sağlam temellere dayandırıldığında bir pasif gelire dönüşen internetten para kazanma yollarından birisidir. Dropshipping, düşük sermayeye sahip olan girişimciler ve ticarete yeni giren kişiler tarafından tercih edilen bir sistemdir.

Direkt nakliye olarak çevirebileceğimiz dropshipping, stoksuz ticaret sistemidir. Yani bir ürüne sahip olmadan dropshipping yöntemiyle o ürünü satarak para kazanabilirsiniz. Üstelik hem ürüne sahip olmanıza hem de o ürünü göndermenize ve kargo işlemleriyle uğraşmanıza gerek yoktur. Yani siz işin sadece pazarlama kısmında kalıyor ve bu noktada çalışmalar yaparak ürünlerin reklamını yapıyorsunuz.

Sistem başkalarının tedarik ettiği ve satışa sunduğu ürünleri satarak, sattığı ürünlerden kar payı alma üzerine yürümektedir. Yani sistemin sunmuş olduğu komisyon ürünleri, ürün fiyatı ve diğer faktörler kazanacağınız parayı dolaylı olarak etkileyebilir.

Dropshipping’le Para Kazanma

Dropshipping, kendi ürünlerinizi değil tedarikçilerin sağladığı ürünleri satarak para kazanmanızı sağlıyor. Bu nedenle hesaplama yaparken dikkatli olmalı ve tüm maliyetleri, vergileri ve reklam – tanıtım ücretlerini hesaba katmalısınız. Zira kar edeceğim derken zarar edebilir veya deyim yerindeyse boşa kürek sallayabilirsiniz.

Dropshipping ile para kazanmak için öncelikle güvenilir bir tedarikçi bulmanız gerekiyor. Ardından ise hangi ürünleri pazarlayabileceğinize yönelik bir strateji geliştirmelisiniz. Aliexpress, DHgate, Oberlo, Doba, Amazon ve bunun gibi birçok dropshipping yapabileceğiniz tedarikçi bulunuyor. Yabancı şirketler için vergileri ve ulaşım bedellerini iyi hesaplamalı ve yurt içi mi yoksa yurt dışında mı satış yapmak istediğinizi ilk başta belirlemelisiniz. Dövizin sürekli olarak artış göstermesi kazancınızı arttıracak gibi gözükse de nakliye bedelleri ve vergiler satışlardan hiç kar etmemenize veya çok az gelir elde etmenize neden olabilir. Bu nedenle dropshipping nasıl yapılır araştırma sürecinde iyi bir planlama yapmalısınız.

Dropshipping Avantajları

Dropshipping avantajları arasında düşük maliyet, hızlı e-ticaret atılımı ve stoksuz satış yer almaktadır. Elinizde herhangi bir ürün bulundurma zorunluluğunuz olmayacağından dolayı düşük bir sermayeyle bu işe girerek ek gelir elde edebilirsiniz. Hatta işi geliştirmeyi başarırsanız bu gelir modeli sizin için bir pasif gelire dönüşebilir.

Bir internet sitesi kurarak ürünleri listelemeniz, sanal pos sistemi kurmanız ve reklam yapmanız dropshipping sisteminde başarılı olmanızda oldukça önemli yer tutuyor. Tedarikçiye göre alacağınız komisyon oranı değişebilmekle birlikte ne kadar fazla satış gerçekleştirirseniz geliriniz de o oranda artacaktır. Bu nedenle stok yapmadan e-ticaret yapmak istiyorsanız dropshipping size uygun bir yöntem olabilir.

Dropshipping ile internetten para kazanma oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Eğer bu yolda ilerlemeyi düşünüyorsanız tedarikçi firmanızı iyi seçmeli, sağlam bir altyapı oluşturmalı ve bu doğrultuda planlama yapmalısınız. Kazanacağınız para sizin harcayacağınız zaman ve emekle doğru orantılı olacağından dolayı ilk etapta sistemi kurana kadar yeterince para kazanamayabilirsiniz. Ancak sağlam bir dropshipping sistemiyle kendinize bir pasif gelir kaynağı oluşturmanız mümkün olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz