Doğuştan görme engelliler rüya görür mü? Doğuştan görme yetisi olmayan insanlara dair kafamızda çok sayıda soru işareti vardır. Maddeyi, şeklini, rengini görerek öğrenen, bilen ve algılayan bizler için görmeyen insanların dünyası bir muammadır. O dünyanın sınırlarının nerede başlayıp nerede bittiğini kestirebilmek güçtür bizler için! Görmeyen insanlarla ilgili en çok merak ettiğimiz konu da hiç şüphesiz ki rüya ile olan ilişkileridir.

Ruya uykuya genel olarak REM evresinde dahil olur. Uykuya yattığımız da büyük beynin dış ortamla ilişkisi tamamen kesilir. Bu kesintiden sonra vücut kendini dinlenmeye alır. Uyku beş farklı evreden oluşur ve dalmaya başladıktan iki üç saat sonra en derin aşamaya ulaşılır. Toplam uykumuzun yaklaşık %80’ini kapsayan ilk dört evrede derin uyku halinden hafif uyku haline geçişler gözlenir. Bu esnada beyinden çıkan elektrik dalgaları sürekli olarak değişir. Beşinci evreyi oluşturan REM uykusunda hızlı göz hareketleri görülür.

REM rüyanın görüldüğü esans evredir. Bu evrede vücut kasları dinlenme halindeyken kalp atış hızımız, oksijen tüketimimiz, nefes alıp verişimiz ve göz hareketlerimiz uyanıkken olduğu gibidir. Ancak görme yeteneği olmayan insanlarda uykunun REM evresinde gözlerde hareket ya çok azdır ya da hiç yoktur. Normal şartlar altında 8 saat uyuyan bir insan bu uykunun ortalama 1,5 saatini rüya görerek geçirir. Yaşlanmayla birlikte uykunun toplam süresiyle REM evresi kısadır. Uyku süresince birden fazla rüya görebiliriz. Rüyaların uzunlukları 15 dakikadan 45 dakikaya kadar değişebilir.

Doğuştan Görme Engelliler Rüya Görür mü?

Evet, görür. Sokağa çıktığımızda görme yeteneği olmayan bir insanın günlük yaşantısını devam edilebildiğine şahit oluyoruz. Yolda yürüyor, karşıdan karşıya geçiyor, işlerini hallediyor. Toplu ulaşımı kullanabiliyorlar. Görme duyusu kaybolduğunda diğer duyuların zaman içerisinde geliştiği bilinen bir gerçek. Göremeyen insanlar gelişmiş duyuları ile algıladıkları şeyler sayesinde rüyalarında çeşitli deneyimler yaşar. Bu deneyimler de koku ses ve dokunma gibi hisler ağırlıktadır.

Doğuştan görme duyusu olmayanlarla görme duyusunu 5 yaşında kaybeden insanların rüyaları görsel öğeler içermez. Ancak 1928 yılında Hollanda’da yayınlanan bir raporda bu durumu aykırı istisnalara yer verilmiş, görme duyusunu 5 yaşından önce kaybetmiş 6 ilkokul öğrencisinin rüyalarında çok az da olsa, görsel öğeler bulunduğu belirtilmiştir. Yedi yaşından sonra görme duyusunu kaybeden bir insanın o güne dek ne kadar çok şey gördüğü ile orantılı olarak rüyasında görsel öğeler bulunabilir.

Dipnot Insomnia yani uyuyamama hastalarıyla şizofren olan ya da akıl sağlığı yerinde olmayanlar da dahil tüm insanlar rüya görürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz