Eğlenceli ve bilgi dolu bir içerikle daha beraberiz. Bu yazımızda sizlere doğru bildiğimiz hatta çevremizde ki herkesin ortak düşündüğü ama düşüncelerin yanlış olduğu bilgileri sıraladık. Öyle ki bu listeyi okuduğunuzda çok şaşıracaksınız. Dilerseniz vakit kaybetmeden konumuza geçelim.

1- Bu Havalar Beni Hasta Etti: Pek çok insan soğuk havalarda dışarı çıkarken sıkı giyilmezse grip yada nezle olacağına inanır ancak bilimsel araştırmalar, üşümenin tek başına hastalık nedeni olmadığını gösteriyor. Hastalıklara neden olan şey aslında virüsler ve bakteriler. Soğukta kat kat giyinmek, sizi bu virüslerden korumuyor. Mikropları kendinizden uzak tutmanın yolu, hasta insanlarla yakın temasta bulunmamak ve ellerinizi sık sık yıkamak!

2- Yere Düştü Pis Oldu: Yere düşen yiyeceklerin kirlenip mikrop bulaştığı için yenilmeyeceği, aslında tam doğru değil. Bilim adamlarına göre bir yiyecek yere düştükten sonra ki 5 saniye içinde geri alınabilir ise yenebilir! Çünkü mikropların hareket etme hızları çok düşük olduğundan yerde ki yiyeceğe ulaşmaları için en az 5 saniyeye ihtiyaçları var.

3- Kilo Ömrü Kısaltır: Kilolu olmanın yaşam süresini kısalttığı inanışı da artık yanlış kabul ediliyor. Danimarka’da yapılan uzun soluklu bir araştırmaya göre kilolu insanlarda zayıflar kadar uzun yaşıyor. Bu elbette çılgınca ve sağlıksız beslenmenin doğru olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü kilo sorunu olanlarda şeker hastalığı kalp ve tansiyon hastalıkları daha çok görülüyor yaşam süresini uzatan ana etken artık bu hastalıklara karşı çok iyi tedaviler geliştirilmiş olmasıdır. Yağ ve yağlı besinlerin zararlı olduğu genellemesi de diğer bir yanılgı! Vücudun çalışabilmesi için protein ve karbonhidrat yanında yağlara da ihtiyacı var. Örneğin bitkisel yağların tüketilmesi çok önemli ancak tabii ki çok fazla yağdan özellikle de doymuş ve trans yağlardan uzak durmak gerekiyor.

4- Su İçersen Kilo Verirsin: Bu günlerde herkesin doğru kabul ettiği başka bir yanlış bilgi de çok su içmenin kilo verdirmesi! Suyun kilo kaybına yardımcı olduğu doğru. Bunun nedeni ise tok hissettirme ve yemek yeme isteğini azaltması fakat ”nasılsa bol bol su içiyorum” diyerek yüksek kalorili gıdalar ile beslenerek kilo vermiyor aksine alıyorsunuz. 

5- Koyu Renk Sümük: Bazı insanlar sümüğün koyu yeşil olmasının sinüzit belirtisi olduğuna inanıyor. Bu da bir diğer şehir efsanesi! Sümük renginin koyulaşmasının en önemli nedeni grip gibi virüs kaynaklı hastalıklar. Sinüzit ise bakteriyel bir enfeksiyon. Dolayısıyla sinüzit ve sümük rengi arasında doğrudan bir ilişki yok.

6- Sakız Yutma Efsanesi: Sakız yutmanın bağırsaklara zarar verdiği, hatta bunların bağırsaklarda biriktiği de saçma bir inanış. Çünkü bir sakız yutulduğunda ya bağırsaklarda sindiriliyor ya da doğrudan dışarı atılıyor. Bunun en önemli ispatı da şimdiye kadar herhangi bir doktorun bağırsaklarda kalmış bir sakıza rastlanmamış olması!

7- Ben Beynimin Sol Tarafını Kullanıyorum: Bazı insanların beyinlerinin sağ tarafını bazılarının sol tarafını kullandığı efsanesini duymuş olabilirsiniz. Buna göre sağ tarafı kullananlar yaratıcılık gerektiren konularda daha becerikli oluyor. Beyninin sol tarafını kullananlarınsa parasal işlerde başarılı olduğu kabul ediliyor. Bu da tamamıyla yanlış bir bilgidir. Beynimizin her iki tarafı da eşit ve senkronize bir şekilde çalışıyor. Yaşamsal fonksiyonların devam etmesi için tümünü kullanmamız şart.

8- Ter Kokusu Hakkında Yanlış Bilinenler: Ter kokusunun temizlik eksikliğinden kaynaklandığı da tam anlamıyla doğru değil Elbette mümkün olduğunca sık banyo yapmamız gerekiyor ama bilimsel araştırmalara göre ter kokusunu asıl nedenleri tüketilen yiyecekler, stres, hormonlar ve cilt yapısıdır.

9- Deniz Tuzu EFSANESİ: Deniz tuzunun daha sağlıklı olduğu da başka bir şehir efsanesidir. Sofra tuzu olarak kullandığımız kimyasal madde sodyum klorür adını taşıyor. Bunun kimyasal yapısı dünyanın her yerinde aynıdır. Doğal veya yapay olması da fark etmiyor. Bu yüzden denizden ya da başka bir yerden gelmesi onu daha sağlıklı hale getirmiyor.

1 Yorum

  1. Tuz konusunda kaya tuzu kullanmak şart rafine tuzlar hep işlemlerden geçmekte eski tip işlem görmemiş kaya tuzunu kullanın hem ucuz hemde sağlıklı. Yere düşen yiyecek için şunu söyleyebilirim evet belki mikroplar 3 saniye yada 5 saniye sonra bulaşacak ama mikrobun üstüne düştüğünü farz edelim. 1 Liralık ürün için sağlığınızı bozmaya değer mi? yere düşen yiyeceği de zaten israf etmemiş oluyorsunuz onuda kuş kedi köpek en sonunda da karınca yiyecektir. Ter kokusunda genelde terleme banyo vs derler ama en önemli kısım koltuk altı bölgenizde ki kılların uzun olması ve rulon kullanmıyor olmanız gerçekten kötü bir koku yayılmasına neden olacaktır. Temizlik işte bu konuda çok önem arz ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz