Dilbilim Bölümü Mezunları İş İmkanları Nelerdir?

Dilbilim mezunları nerelerde çalışabilir? Dilbilim okuyanlar için iş imkanları nelerdir? Dilbilim bölümünde okuyorsanız ancak hala gerçek bir kariyer planı yapmadıysanız, bu konuda endişelenmeyin. Dilbilim iş olanaklarını farklı başlıklar altında inceleyeceğiz. Bir dilbilim mezunu olmak, son derece çok yönlü bir özelliktir, bu nedenle, size uygun çok sayıda üst düzey kariyer seçeneği bulunmaktadır. Dilbilim mezunları için iş olanakları arasından öne çıkanları sizler için listeledik… Daha önce Coğrafya bölümü mezunları için iş imkanlarını kaleme almıştık. Dilerseniz buradan okuyabilirsiniz.

Teknoloji Endüstrisinde Bilişimsel Dil Uzmanı

Bilişimsel dil uzmanı, doğal dili hesaplama ve kural tabanlı modellemeyi birleştiren disiplinler arası bir alandır. Hesaplamalı dilbilim, yapay zeka, makine çevirisi, doğal dil arayüzleri, dilbilgisi ve stil deneyimi ve bilgisayar destekli dil dahil olmak üzere, birçok alanda çalışabilirsiniz. Türkiye’de henüz maaşlar hakkında kesin bir bilgimiz olmamakla birlikte, Amerika’da bilişimsel dil uzmanlarının maaşı, yıllık 78 bin USD civarındadır. Bu alanda çalışabilmeniz için, ilgili alanda yüksek lisans yapmanız ve programlama bilgisi almanız gerekebilir.

Akademi

Dilbilim mezunlarının çalışabileceği bir diğer meslek alanı akademi. Akademi, üniversitelerde araştırma görevlisi veya okutman olarak başlayan basamaktır. Daha sonrasında doktora ve doçentlik basamaklarını çıkabilirsiniz. Burada, ALES, YDS ve tezlerinin önemlidir.

Dilbilim okurken, akademik kariyere devam edebilir ve uzmanlık bilginizi; dilbilim, felsefe, psikolojik, iletişim bilimleri ya da antropoloji gibi bölümlerde kullanabilirsiniz. Akademide bir dilbilimcinin maaşı, deneyimlerinize ve görev alacağınız kuruma göre değişiklik gösterecektir. Akademide yer alabilmeniz için; yüksek lisans ve doktora yapmış olmanız gerekmektedir.

Çevirmen

Çeviri alanında çalıştığınızda, her gün 2000-3000 kelime çevirmeniz beklenir. Dilbilim iş olanakları arasında çevirmenlik mesleğini icra etmek istiyorsanız tecrübeli birisinin yanında başlamakta yarar var. Bununla birlikte; müşterilerle iletişim kurmanız, uzman sözlükleri incelemeniz, sektörel jargonlar gibi referans kitaplarını da kullanmanız gerekir. Serbest zamanlı ya da kurum içi olsun, çevirmen olduğunuzda; ticaret, eğitim, hukuk, edebiyat ya da bilim gibi bir alanda uzmanlaşmanız beklenmektedir.

Çevirmenler için başlangıç maaşları; kelime sayımı ve uzmanlık derecesine göre hesaplanmaktadır ve maaşlar, iş verenlere göre değişiklik göstermektedir. Çevirmen olmanız için, ana dilinize ek olarak iki dili kapsamlı bir şekilde bilmeniz beklenir. Çeviri alanında yüksek lisans gibi lisans üstü bir yeterlilik, özellikle  uluslararası kurumlarda işe alınma şansınızı önemli ölçüde arttırabilir.

Yabancılara Türkçe Eğitimi

Yabancılara Türkçe eğitimcisi olmak; günlerinizi ders planlarını hazırlayarak, öğrenci çalışmalarını kontrol ederek, materyal siparişi vererek, öğrencilere birebir ya da sınıf için eğitim vererek geçireceksiniz. Ayrıca öğrencilerinize; kültür ve tarih hakkında da bilgi vermeniz beklenebilir.

Adli Dilbilim

Adli dilbilimciler, suçların çözümüne yardımcı olmak amacıyla hukuk firmaları, polis ve / veya hükümet için yasal işlemlerde, acil durum çağrıları, intihar mektupları, tehdit iletişimi ve sosyal medya konularında dil analizi yaparlar. Dahil olabileceğiniz diğer alanlar arasında; sığınmacıların dil analizleri, ticari marka anlaşmazlıkları ve yazarların kimlik tespiti de bulunmaktadır.

Sözlük Yazarı

Sözlük bilimciler, sözlük yazar, derler ve düzenler. Yeni sözcükleri takip eder ve kaydeder, metinlerin doğruluğunu kontrol eder ve birçok editörlük görevini üstlenir. Sözlükbilimci olmanız için; dilbilim alanında lisans üstü yeterlilik sahibi olmanız, özellikle iki dilli sözlükçüler için yararlı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here