İnsanoğlu o kadar güzel yaratılmış ki, insan vücudunu incelediğinizde birbirini çalıştıran organlar mevcut. Ancak tek bir eksiğimiz var! Çok basit dikkat dağınıklığı yaşayabiliriz. Bu yazımızda neden dikkat dağınıklığı yaşadığımızı ve hatta derslere odaklanamama probleminden bahsedeceğiz. Her şeyden bu durumun psikolojik bir rahatsızlığın habercisi olabileceğini bilmeniz gerekiyor. Kısa bir süre önce yaşadığınız olumlu ya da olumsuz durumlar nedeniyle bir süre dikkat dağınıklığı yaşayabilirsiniz. Bir işe ya da bir olaya dikkatinizi verdiğiniz anda aklınızı meşgul edecek herhangi bir yaşanmışlık gelir ve dikkatinizi, odağınızı o an ki yapılan işe veremezsiniz. Peki böyle bir durumda ne yapmanız gerekiyor?

Derslere Odaklanamayan Öğrencilere Tavsiyeler

Şimdi size vereceğimiz tavsiyeler hatta vereceğim tavsiye birebir kendim tarafından deneyimlenmiş ve faydasını görmüş olduğum bir tavsiyedir. Açıkçası lise yıllarında o kadar dikkatsiz bir öğrenciydim ki, daha doğrusu çevremde gelişen olaylar o kadar fazlaydı ki, her ders sınıfa girdiğimde bu dersi çok iyi dinlemen gerekiyor deyip ders sonu hüsranla teneffüse çıkıyordum.

Şuan muhtemelen bu yazıyı okuyan öğrenciler ”beni anlatıyor” diyebilirler. Her öğrenci her dersi maalesef hür dikkat dinleyemez. Sınıfta dersi dinlerken sıranıza bir sinek gelir ve o sineği yakalayıp kalem taraş kutusunun içine koyup oynarsınız. Bunun dışında dersi dikkatli dinlerken bir öğrenci sınıfta garip hareketler yapar ve tüm dikkatiniz dağılır. Aslında burada kendinize kızmamanız gerekiyor. Toplu yerlerde dikkat dağılımı çok fazla olur. Ben inanıyorum ki bu yazıyı okuyan arkadaşların bazıları bir üstte ki çıkan reklama odaklanıp yazıyı okumayı dahi unutmuş olabilirler 😀

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Geçer?

Dikkat dağınıklığı çözümü ya da bu sorunu hayatımızdan çıkarmanın tek bir yolu var. Eğer uyku düzeni oluşturur ve istikrarlı olarak uykunuzu düzenli olarak alırsanız, dikkat kabiliyetiniz çok artacaktır. Sosyal medyanın hayatımıza girmesi ve hemen hemen her öğrenicini elinde akıllı cep telefonu olması nedeniyle, akşamları yatılması gereken saatten çok daha geç yatmanız uykunuzu alamamanıza neden olacaktır.

Uyku dışında gündelik hayatınızda yaşadığınız olaylara çok takılmamanız gerektiğini belirtmek isteriz. Yaşadığınız olaylarda daha da kötüsü olabileceğini düşünüp buna da şükür diyebilmek sizi psikolojik olarak rahatlatacak ve hayatınızı sorunsuz olarak idame edebilmenizi sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz