dgs-nedir
dgs-nedir

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu hem mesleki unvanı hem de maaşı dolgun olan bölümlere gitme hayali kurmaktadır. Lakin bu tür bölümlerin puanları oldukça yüksek olabilmektedir. Örneğin Ankara veya İstanbul gibi bir şehirde Mimarlık okumak oldukça yüksek puan gerektirebilir. Bu tür durumlarda net sayınız yetmiyorsa alternatif olarak deneyebileceğiniz dikey geçiş sınavı yöntemini hiç duydunuz mu?

Tabii ki bu sınav sadece söylediğim durumlar için geçerli değildir. İlk zamanlarda YKS için iyi bir puan almasanız bile iyi bir bölüme gitmenin önünde yolunuzun kapanmadığını anlamanız için de oldukça önemlidir.

Dikey Geçiş Sınavı Nedir?

Üniversitelerde eğitim türü lisans ve ön lisans olarak ikiye ayrılmıştır. Lisans eğitimleri genellikle 4 yıllık olup ön lisans eğitimleri ise 2 yıllıktır. Genellikle mesleklerde ara eleman ihtiyacını karşılamak için kurulmuş olan meslek yüksek okulları ön lisans programlarının büyük bir çoğunluğunu oluşturur. İki yıllık ön lisans programını bitiren öğrenciler mesleklerinde tekniker veya yardımcı personel unvanı alır. Eğer okuduğunuz bölümde uzman profili ile çalışmak istiyorsanız dört yıllık, lisans programına tamamlama şansınız bulunmaktadır. Ön lisans mezunlarının sınava girerek, eğitimlerini dört yıllığa tamamlaması için girilen sınavın adı dikey geçiş sınavıdır. Örneğin inşaat teknolojisi bölümü okuyorsanız gireceğiniz DGS ile inşaat mühendisliğine, bilgisayar programcılığı okuyorsanız bilgisayar mühendisliğine, adalet okuyorsanız hukuk bölümüne girebilmeniz mümkündür.

Dikey Geçiş Sınavı Nasıl Bir Sınavdır

Birçok öğrencinin bilmediği veya bilenlerin genelde aile baskısı ile tercih edemedikleri ön lisans programlarının sonucunda girilen dikey geçiş sınavı nasıl bir sınav olduğunu anlatmak gerekirse YKS sınavından çok daha kolay olduğudur. Örneğin mimarlık isteyen bir öğrenci YKS içerisinde biyoloji, fizik, kimya alan testlerinin yanı sıra matematik ve geometri testlerinden de iyi bir net sayısı yapması gerekmektedir. DGS’de ise böyle bir durum söz konusu değildir. Matematik – 1, Geometri – 1 alanı ile Türkçe alan testlerinden sorumlu olduğu sınavda ortalama bir net yaparak mimarlık bölümlerinden birine yerleşebilir. Eğer iyi bir hayaliniz varsa şayet gereken netleri yapacak kadar derslerde başarılı değilseniz; DGS sizin için bir seçenek olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz