Bildiğiniz üzere yaklaşık 1,5 aydır süren Korona Virüs salgını nedeniyle, çoğu işletme hizmetini durdurdu. Çoğu çalışan ise firmaları tarafından ücretsiz izne çıkarıldı. Devlet tarafından ücretsiz izne çıkartılan vatandaşa zaten maaş desteği verileceği Bakan Albayrak tarafından kısa süre öncesinde açıklanmıştı. Ancak yerel işletme sahibi olan, gerçekten maddi durumu iyi olmayan, zor durumda olacağını düşünen herkes için yeni bir destek paketi hazırlandı. Buna göre yeni destek paketi devlet tarafından verilecek bayram harçlığı! Bu yazıda bayram harçlığı alabilmeniz için neler yapmanız gerektiğini tek tek anlatacağız. Ancak öncelikle bayram harçlığı destek paketini biraz daha açalım.

Yazı İçeriği

Bayram Harçlığı Nasıl Alınır?

Bu destek paketi başvuru yapan her 18 yaş üstü bireye 400 TL olarak belirlenmiş. Eğer evliyseniz, size 400 çocuk başı ise 100 TL ödeme yapılıyor. Çiftlerde her birey dört yüz Türk Lirası alıyor mu henüz bilgimiz yok ancak yinede siz eşiniz ve kendiniz için ayrı ayrı başvuru yapıp deneme yapabilirsiniz. Başvuru herkes için geçerli olup herhangi bir şart ile sınırlandırılmamıştır. Dilerseniz şimdi bayram harçlığı başvurusu nasıl yapılır buna geçiş yapalım.

Kısa bir süre önce devreye giren 400 TL bayram harçlığı desteği ile vatandaşın yüzünü bir nebze olsa güldü. Öncelikle aşağıda iletmiş olduğumuz linke tıklayarak Türkiye Cumhuriyeti Açık Kapı sitesine giriş yapıyoruz.

Yukarıda da görmüş olduğunuz sayfada ilgili alanları eksiksiz olarak doldurduktan sonra ”Giriş kodu gönder” butonuna tıklıyoruz ve sisteme giriş yapıyoruz. Telefonunuza bir doğrulama kodu gelecek ve o kodu yeni açılan onay sayfasına girin ve daha sonra ”Tamam” butonuna tıklayın.

Başarılı olarak giriş yaptıktan sonra yukarıda ki sayfaya yönlendireceksiniz. Burada üst tarafta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık bilgileriniz yer alacaktır. Üst bölümü kontrol ettikten sonra ”Başvuruya Konu olan Adres Bilgileri’ bölümünü eksiksiz olarak doldurunuz. Burada önemli olan nokta ise başvuru formunu doldururken eksiksiz ve doğru bilgileri girmenizdir. Yukarıda ki alanı doldurduktan sonra sıra iletişim bilgilerini gireceğim bölüm geliyor.

İletişim bilgileri bölümünde ise muhtemelen cep telefonu numaranız otomatik olarak belirecek. Sizin burada yapmanız gereken ise e-posta ve ev telefon numarasını ilgili alanlara girmek olacak. Eğer Ev telefonunuz yoksa boş bırakabilir ya da oraya da cep telefonu numaranızı yazabilirsiniz. ‘Son olarak en önemli noktaya geliyoruz.

Yukarıda görmüş olduğunuz alan Bayram Harçlığı Alma Formu içinde ki en dikkat edilmesi gereken bölümdür. Bu bölümde ”Hizmet Başlığı” bölümüne tıklayın ve ”Diğer”seçin. Daha sonra ”Hizmet Alt Başlığı” bölümüne tıklayın ve orada da ”Diğer’ seçin. Her iki işlemi yaptıktan sonra ”Hizmet Alt Başlığı” bölümünün yanında ki ”+”’ artı işaretine tıklayın. Bu işlemleri yaptıktan sonra ”Eğitim durumu” ve ”Çalışma Sektörü” bölümlerini seçiniz. Son ven en önemli alan ise açıklama bölümüdür. Buraya ”Bayram Harçlığı” yazacaksınız ve kaydet diyerek başvurunuzu göndereceksiniz. Bayram Harçlığı başvuru formu linki tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

 

2 YORUMLAR

  1. Sosyal medyada delinin biri kuyuya bir taş attı herkes inandı ortalık karıştı böyle bir işlem yok sosyal medyada uydurulan bir paylaşım. Bu olayın yayılması ile başlayan ilk gün sisteme aşırı yükleme nedeniyle girilemedi ve girenlerde teknik çalışma yazısı ile karşılaştı aradan geçen 2 gün sonunda siteye girdiğinizde sosyal medyada devletin yardım yapması adı altında paylaşılan içeriğin yalan haber olduğuna dair yazı yayımladılar. Evet Açık Kapı e devlette ki yardım sayfası ama bunu devlet herkese yardım yapacak tarzında insanları galeyana getirecek şekilde yaymak gerçekten çirkin bir durum.

  2. Bu haber sosyal medyaya düşer düşmez denedim ve e devlet çökmüştü sonradan iç işleri bakanlığı bir açıklama yaptı bu asparagas bir haberdir böyle bir durum söz konusu değil açık kapı uygulaması sadece ihtiyaca yönelik yardıma muhtaç geliri olmayan kişiler için bir uygulamadır dendi bence de o şekilde olması güzel gelelim yardıma ilk yardımı hak eden bence sağlık çalışanları hayatlarını ortaya koydular bence devlet özel ve ya devlet fark etmez sağlık çalışanlarına bu hastalık geçene kadar bir maaş da devlet vermeli sonrasında çöp toplayan temizlik işcileriyle son olarak dükkanı günlerdir kapalı yemek sektöründe ki esnaf ve diğerleri insanları zor durumda bırakmadan yağmasa da gürlemesi gereken bir devlet olmalı ben buradayım demeli deyim yerinde olacaktır salağa yatmamalı sorulan soruları kulak ardı etmemeli ve çıkıp aslanlar gibi evet bunlar benim vatandaşlarım elimden bu geliyor gerekirse sarayı kapatırım yinede vatandaşımı mağdur etmem demeli sonuçta orada olmalarına sebep olan güç halktır. Oraya kadar çıkarmasını bilen güç oradan aşağıya indirmesini de bilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz