Üniversite sınavı veya ÖSYM tarafından diğer düzenlenen sınavlara hazırlanan adaylar, öğrenciler için hazırlık sürecinde en önemli konulardan biri de net arttırma konusudur. Net sayısının artması sınava girecek adayın başarı sıralamasını ve hedefini gerçekleştirmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle başarıyı yakalamak için net sayısını arttırmak oldukça önemlidir. Küçük bir bilgi vererek kafalardaki karışıklığı bitirmek gerekirse; sınavda işaretlediğiniz her soru doğru ve yanlış olarak hesaplanır. 4 yanlış bir doğruyu eler ve geriye kalan sayı net sayısıdır. Peki sınavlara hazırlanırken net sayınızı nasıl arttırabilirsiniz?

Bilmediğiniz Şıkkı veya Aklınıza İlk Gelen Şıkkı İşaretlemeyin

Sınav esnasında birçok öğrenci bilmediği şıkkı işaretleyerek kafasında birtakım denklemler kurmaktadır. Örneğin; 8 soru işaretlesem içinde iki tane doğru varsa kafa kafaya olur. 2 taneden fazla doğrum varsa artı puana geçerim gibi hesaplar yapmaktadır. Bu da sizin başarı sıralamanızda oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Unutmayın ki sınav puanları hesaplanırken kat sayılarda her soru için çeşitli puanlar uygulanmaktadır. Sınava giren öğrencilerin genelinin yanlış işaretlediği bir soruda sizin doğru işaretlemeniz size ekstradan puan kazandırırken çoğunluğun doğru yaptığınız soruyu yanlış yapmanız da size ekstradan puan kaybı olarak geri dönüş sağlayacaktır. Bunun dışında net arttırma için soruları iyice okuyup anlayın. Soruyu okurken aklınıza gelen ilk şık konuyu bilseniz bile doğru olmayabilir. Aradaki küçük şaşırtmacalar sorunun cevabını değiştirebilmektedir.

Soruları Anlayarak Okuyun

Türkçe dersinde paragraf sorularında ve matematik dersinde problemler ile ilgili sorular iyice okunmadığı için birçok öğrenci yanlış cevaplar vermektedir. Bir soruyu çözebilmeniz için anlamanız gerekmektedir. Einstein bu konuyla ilgili oldukça güzel bir söz söyleyerek konuyu iyice özetlemiştir. 1 saatim olsa problemi çözebilmek için 55 dakikasını anlamaya ve son 5 dakikasını çözümü bulmak için ayırırdım demiştir. Siz de soruları anlayarak ve normal bir hızda okuyarak çözümleyebilirsiniz.

Süreyi İyi Kullanın

Her kişinin karakteri farklıdır. Şahsen bire bir tanıdığım birçok insan bir soruyu çözerken süre kontrolünü kaybederek zaman kaybetmektedir. Sınavlarda bilginin yanı sıra süre kontrolü de ölçülmektedir. Size verilen süre içerisinde her soruya ayırmanız gereken süre bellidir. Bir soruda 10 15 dakika takılırsanız net sayınız yine oldukça düşecektir. Bu maddelerden elde ettiğimiz çıkarımlara göre net arttırma için anlayın, okuyun, süreyi iyi kullanın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz