ders-tekrar-teknikleri
ders-tekrar-teknikleri

Bir derse çalışırken o an gerçekten iyi bir şekilde öğrendiğinizi düşünebilirsiniz. Bu birçok öğrencinin karşılaştığı durumlardan biridir. Lakin sınav sürecine kadar geçen süre içerisinde ders tekrarı yapılmadığı takdirde yavaş yavaş öğrenilen bilgiler unutulur. O nedenle öğrenilen dersin belirli aralıkla tekrar edilerek bilginin taze tutulması oldukça önemlidir. Peki öğrendiğiniz bilgileri nasıl tekrar edeceğinizi biliyor musunuz? İşte size altın değerinde ders tekrarı için tüyolar…

24 Saat İçinde İlk Tekrarı Yapın

Bir bilgi öğrenirken beynimiz öğrenilen bilgiyi kısa süreli belleğe kaydeder. O bilgiyi hafızada kalıcı kılabilmek için bilginin öğrenildikten sonraki 24 saatlik süreçte tekrar edilmesi gerekmektedir. Böylece bilgi kısa süreli bellekten alınıp kalıcı bellek hafızasına kaydedilir. Böylece bilgi aklınızda kalıcı bir şekilde kalmış olur.

Hikâye Oluşturma Tekniği

Bu teknik aslında bilinmeyen bir yöntemdir. Genellikle lise yıllarımda özellikle tarih derslerinde uyguladığım bir yöntem oldu. Bu teknik sayesinde tarih, felsefe, coğrafya ve edebiyat derslerini eğlenceli bir şekilde ezberledim. Bir ders içeriğini sadece ders olarak görürseniz bu sıkıcı olabilir bunun yerine gerçekten o olayın içinde bir birey olduğunuzu düşünerek hareket ederseniz böylece akılda kalıcı bir yöntemi uygulamış olursunuz. Mesela dersi dinlediniz ve sonrasında ders tekrarı yapacaksınız. İşte bu noktada hikâye oluşturun ve kendinizi o hikâyenin baş kahramanı yapın. Örneğin; Sırp sındığı savaşını dinliyorsanız kendinizi o savaşa giden bir komutan olarak hayal edin, bu savaşı da torununuza anlatıyor gibi düşünün. Torununuza anlatırken tarih bilgisi verirsiniz. Ben Osmanlı ordusunda komutandım ve karşımızda Sırplar, Bulgarlar, Macarlar karşımızdaydı ve 2 saatte bitirdiğimiz bir savaş oldu misali hikâyeleştirme yaparak bir senaryo oluşturun. Bu senaryoyu kâğıda dökün ve sonrasında tekrar yaparken okuyun. Uzun yıllar aklınızdan çıkmayacak bir bilgiye sahip olmuş olacaksınız.

Sonuç

Yazımızın sonuna geldiğimizde öğrendiğimiz bir şey varsa ders tekrarı için ilk 24 saat içinde tekrar yapıyoruz. Senaryo metodu ile akılda kalıcılığını sağlıyoruz. Sayısal derslerde ise geriye yönelik konu ile alakalı soruları çözerek pekiştirme yaparak tekrarı tamamlıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz