Ders çalışmalanın dönem dönem çok büyük zorluklar çıkarttığını biliyoruz. Kimi zaman odaklanma problemi yaşıyor kimi zaman ise içimizden hiç birşey yapmak gelmiyor. Bu çok önemli bir sınav öncesi olacağı gibi, yanlış olan ama önemsiz olduğunu düşünmekten kendimizi de alakoyamadığımız derslerde de meydana geliyor. Bu yazıyı okuyan sen! Eğer gerçekten ders dinlemekten veya çalışmaktan yana problemler yaşıyorsan, bu yazıyı özellikle okumanı istiyoruz. Çünkü başarılı olmak için başarıyı beklediğin alanda bilgi sahibi olmalısın. Bilgi sahibi olabilmek için ise odak noktanı düzene sokmalsıın. Bu yazıda nasıl derslerinize odaklanmanız gerektiğini ve yazı sonunda da güzel bir motivasyon videosu ile neden derslere odaklanma konusunda problem yaşadığınızı öğreneceksiniz.

Ders Çalışma İsteği

Ders çalışmak öyle bir durum ki, gerçetken tüm olumlu olumsuz düşüncelerden kendinizi arındırıp, gerçekten öğrenme isteiği ile başarılı olabileceğiniz bir durumdur. Yani eğer ders çalışmadan önce sosyal medyada acaba kim ne paylaşmış, bakayım ve daha sonra derse başlayayım derseniz, baştan kaybetmiş olursunuz. Bu sadece verdiğimz en ufak örneklerden birisidir. Planlı bir hayata başlamanızın vakti artık geldi. Derslerinizde başarılı olarak güzel bir geleceğe sahip olmak istediğinizi varsayarak yazımıza devam ediyoruz.

Bu yazıyı okuyan birisi olarak öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, çok doğru bir yoldasın! Geleceğe dair inancın, hatta kendine olan inancın, başarılı olabilme motivasyonunun hala var! Tek eksiğin odaklanmama problemin. Onu da birazdan aşacağız. Öncelikle geleceğe dair planların var mı? Seni motive eden kriterler neler? Nasıl bir yaşam seni mutlu eder? Dilersen buradan başlayalım!

Motivasyon Kaynağınızı Belirleyin

Hala bu yazıyı okuyarak aslında, ”benim hayattan pek beklentim yok” diyen insanların arasında sıyrıldın. Etrafımızda geleceğe dair plansız olan, hiçbir garantisi olmayan ”özel sektörde çalışır paramı kazanırım” diyen onlarca insan var. Şunu bilmelisin ki, gerçekten ders çalışarak hayatının en önemli yıllarını keyifli, mutlu bir şekilde yaşayabilirsin. Ders çalışmak, gelecekten iyi bir yaşam, iyi bir kariyer demektir. Ders çalışmamış hatta okuma yazma bilmeyen insanların başarılı olduğu görülmemiş mi? Tabi ki görüldü ancak okul hayatında başarılı olan insanların %91’i iş hayatlarında kesin olarak başarılı olmuş.

Yeni nesil kolay yoldan para kazanma taktikleri kovalıyor. Memur olup ne kadar güzel bir hayat yaşayabilirim diyor. Atanamayan yüzbinlerce üniversite mezunu var.  Ancak ders çalışmak sadece üniversiteyi bitirmek veya üniversite mezunu olmak değildir. Hayatın her anında öğrendiğiniz bir bilgi karşınıza çıkar. Dieyeceğim o ki böyle bir mantık ile hiç bir zaman yola çıkmamalısınız. Ders çalışarak astronotda olabilirsiniz, mükemmel bir girişimci de. Sizlere aşağıda bulunan videoyu mutlaka ama mutlaka izlemenizi öneriyorum. Göreceksiniz ki hayata ve derslere olan bakış açınız değişecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz