ders-calisma-programi
ders-calisma-programi

Sınavlara hazırlanırken veya okulda gördüğünüz eğitim süreci içerisinde öğrendiklerinizi tekrar etmek ve yeni bilgileri öğrenebilmek için düzenli ders çalışma programı sizi başarıya götüren en kısa yoldur. Peki çalışma programı hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Size iyi bir ders çalışma programını hazırlamak için vereceğimiz tüyoları uygulayarak siz de oldukça kolay bir şekilde en verimli ders programınızı hazırlayabilirsiniz.

Durumunuzu Analiz Edin

Ders çalışma programı hazırlarken göz önünde bulundurmanız ilk detay kendinizle ilgili olacaktır. Örneklemek gerekirse; günde kaç saat uyuyorsunuz? Kaçta kalkıyorsunuz? Kaç saatiniz okulda veya diğer işlerle gidiyor. Gün içerisinde yapma zorunluluğunuz bulunan başka etkenler var mı tüm bunları göz önünde bulundurarak çalışabileceğiniz saat aralığını belirleyin. Bu saat aralıkları sizin çalışma programınızı oluşturacaktır.

Hafta içi ve Hafta sonu Programlarınızı Ayırın

Genellikle tüm işler hafta içi halledildiği için hazırlayacağınız iki program olması sizi rahatlatacaktır. Hafta içi günün yorgunluğu içerisinde ağır ders çalışma programı motivasyonunuzu düşürebilir ve konuları anlamanızı zorlaştırabilir. Bunun için daha çok pratik yapabileceğiniz, soru çözebileceğiniz dersleri ve çalışma metodunu hafta içi, dersleri öğrenmek ve ağır yükü olan konuları öğrenmek için hafta sonunu tercih edin.

Sosyalleşmeyi Unutmayın

Birçok öğrenci çalışma programlarını hazırlarken sürekli olarak ders çalışabileceklerini düşünmektedir. Bu oldukça sık düşülen hataların başında gelmektedir. Gerçekte durum böyle değildir. Bir süre sonra sosyal hayatınızı ve etkinliklerinizi özleyeceksiniz. Eğer sürekli olarak ders çalışırsanız bir gün ara verdiğinizde dersinize dönmek zor olur. Bunun için çalışma programınızı hazırlarken sosyalleşmek ve dinlenmek için kendinize zaman dilimleri oluşturmayı unutmayın.

Çalışma Odanızı Sadeleştirin

Her geçen gün teknoloji gelişiyor ve öğrenciler çalışma programı hazırladıktan sonra odalarında çalışmaya başlıyor. Lakin odada yer alan cep telefonu, bilgisayar, tablet veya ders dışı materyaller dikkat dağıtıcı olabilmektedir. Bunun için çalışacağınız odayı sadeleştirin ve sadece ders ile ilgili materyalleri masanızda bulundurun. Yukarıdaki yöntemleri uygulayarak hazırladığınız çalışma programına ayak uydurursanız başarı kaçınılmaz olacaktır. Bu çalışma programı ile net arttırma konusunda da başarı sağlayabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Ders programı belkide öğrencilerin en çok uyması gereken ama sadece okula götürülecek kitapları çantaya koymak için akşam saatinde kullandığımız birer kağıttan ibaret peki ne olmalı ders programı bir kağıt parçası mı yoksa bir yaşam kılavuzu mu? buna karar verecek kişi doğru kararı vermek için şunları yapabilir. Lise de okuyorsunuz üniversite programına hazırlanıyorsunuz örnek bu yapmanız gereken ilk önce okulda derslerde hangi konuyu işliyorsanız bir gün önceden o konuyu okuyup araştırıp bilgi sahibi olarak okula gitmeniz gerekir. Öğretmeninizin anlattıklarını bilmek sınıftakilerden 1 – 0 önde olduğunuzu gösterir. Öğretmeninizin derse katıldığınızı görmesi de hem onu mutlu eder hemde kanaat notunu kapmanız’a yarar. okulda derste öğrendiklerinizi akşam bir kere okuyun ve öğretmeninizin önemli dediği ve üstüne basa basa anlattığı yerleri mutlaka not alın onlar birer yazılı sorusudur. Başka yerden soru gelmez. Bu şekilde bir çalışmayla dersi derste öğrenir evde ki zamanınızı kendinize ayırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz