android ikon

Merhaba. Mobil uygulama geliştirmek isteyenler için kaçırılmayacak “Android Programlama Dersleri” sizlere sunmaktan gurur duyuyorum. Web üzerinde yer alan ve kitaplarda bulunan tüm android bilgi ve birikimlerini sizlerle paylaşacağım.

Yazı İçeriği

Kurulması Gereken Temel Programlar

Android uygulama ve oyun yapabilmek için hangi programları kurmalıyım?

Android uygulama veya oyun yazabilmek için bir takım programlara ihtiyaç duyarız. Android programlamada “JAVA” programlama dili kullanılır. Bununla birlikte android programlama da farklı komplike dillerden de yararlanılır. Karışık gibi görünse de dersleri ısrarlı bir şekilde takip ederseniz başarıya ulaşırsınız. Zamanla aylık kazançlarınızı arttırabilir belki de dünyanın önce gelen oyun ve uygulamalarına imza atabilirsiniz. Android kodlamalarımızı, bazı programlar aracılığı ile yaparız. Bu programlar hem pratik ve kısayol sunar hem de programı yaparken bize önizleme şansı sunar.

Android uygulamamızı geliştirmek için bazı kurulumlar yapmamız gerekiyor. Bu kurulumları sırayla anlatayım.

Kurulum Aşaması

 1. Öncelikle bilgisayarımızda Java Development Kit (JDK) olması gerekiyor. İşletim sisteminize uygun JDK’yı buradan indirebilirsiniz. Next diye diye kurulumumuzu tamamlıyoruz.
 2. Android uygulaması geliştirmek için bir editöre ihtiyacımız var. Ben eclipse’yi tercih ediyorum(Çoğu insanın yaptığı gibi). Eclipse’nin download sayfasına buradan ulaştıktan sonra, işletim sisteminizi de dikakte alarak gelen listeden Eclipse IDE for Java Developers indirme işlemini başlatın.
 3. Download işlemi bittikten sonra rar’ı bir klasöre açıyoruz ve eclipse.exe’yi çalıştırıyoruz. İlk gelen ekranda bize projelerimizi tutmak için bir workspace alanı belirtmemizi ister. onu belirttikten sonra eclipse ide’miz açılır.
 4. Şimdi sırada Android SDK’yı indirmek var. Buradan indirdikten sonra sözleşmeyi kabul edip indirme işlemini başlatıyoruz. İndirilen dosyayı çalıştırıp açınca bize yüklemek istediğimiz package’ları listeler. Ama bu programın düzgün yüklenebilmesi için JDK’nın düzgün yüklenmesi gerekmektedir. Eğer JDK’yı program otomatik bulamazsa, çözümü burdaki linkte mevcut:
 5. Şimdi ADT (Android Development Tool)’u indirmemiz gerekiyor.  Buradan ilgili sayfaya gidiyoruz ve eclipse ide’mize sitedeki linki ekliyoruz :
  https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/
 6. Linkte zaten gerekli açıklamalar yapılmış ama özetlemek gerekirse  Eclipse > Help > Install new software dedikten sonra açılan pencerede Working With: kısmına  https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ linki yapıştırıyoruz. Ve add dedikten sonra paket içeriği önümüze geliyor.
 7. Gelen seçeneklerden Developer Tool’u seçtikten sonra next diyoruz, daha sonra tekrardan next deyip lisansları kabul ediyor ve yüklemenin bitmesini bekliyoruz.
 8. İndirmek için API19 ile API 8 packagelerını seçip install packages diyelim. Kurulum biraz vakit alabiliyor.
 9. Son olarak eclipse > window > android virtual machine managerdan bir sanal emülator oluşturuyoruz.

Kaynak olarak. Bir sonraki derste görüşmek üzere.

1 Yorum

 1. Android programlama artık çok revaçta bu nedenle bir çok kurs özellikle udemy platformunda öğrenmek ve geliştirmek adına çok güzel şeyler oluyor bende genç bir yazılımcı olma hayaliyle android öğrenmek istiyorum kodlamak ve güzel projeler ortaya çıkarmak istiyorum bir yerden başlamak gerekiyor ama nedense bir türlü başlayamıyorum. Ama bugün sizin makalenizi okudum ve milat olarak bu günü yazdım ve kurulumu gerçekleştirdim. Kurulum yaptıktan sonra zaten işin yarısı bitiyor saka bir yana kurulumu bile bu kadar uzun sürüyorsa yazılımı öğrenmek nasıl olacaktır.Başlamak bitirmenin yarısıdır. Bir yerden başladık gerisi gelir inşallah.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz